Місто, непристосоване до потреб людей з інвалідністю (ВІДЕО)

Місто, непристосоване до потреб людей з інвалідністю (ВІДЕО). полтава, доступність, маломобільний, незрячий, інвалідність, outdoor, street, footwear, clothing, sidewalk, person, man, jeans, people, city. A group of people walking on a city street

У Полтаві провели акцію «Полтавці рекомендують». Цей рейд організували люди з інвалідністю. Перевіряли все: аптечні мережі, магазини, банки, готелі. Виявили безліч мінусів, однак, увагу зосередили па плюсах. Тепер 8 закладів Полтави мають ексклюзивні наліпки, що свідчать про доступність. Та чи достатньо цього, щоб місто таки було доступним для маломобільних груп населення?

Яскравого кольору, рифлена: з крапками та лініями. Ось така тактильна плитка знаходиться на одній із центральних вулиць Полтави. Звичайний перехожий її не помітить, та для людей з інвалідністю по зору – це засіб орієнтування в просторі.

– Тут крапочки. І ми розуміємо, що зараз будуть сходинки. А тут направляюча плитка.

Червона тактильна плитка веде до одного з полтавських банків. Біля входу – пандус, а всередині вказівки для незрячих продовжуються.

– Це контраст для людей з вадами зору. А незряча людина за допомогою палиці може зрозуміти, куди йти.

На кожних дверях – ось така жовта стрічка. Здавалось би, дизайнерське рішення, насправді ж – ще один попереджувальний індикатор. Банкомати – теж спеціальні – з аудіопрограмою.

«Будь ласка, вставте вашу карту».

«Таких доступних місць в Полтаві небагато» – кажуть люди з інвалідністю.

Марина Бабець, керівник підрозділу Всеукраїнської організації людей з інвалідністю «Генерації успішної дії»

– Це місто непристосоване до наших потреб. Одиниці людей, які зрозуміли, що це гарно, які поважають нас як клієнтів, ведуть себе відповідним чином. Ми бачимо це по їхній інфраструктурі.

Інспектують та нагороджують. Ось таку наліпку «Полтавці рекомендують» залишають там, де є хоча б мінімальні умови для людей з інвалідністю. А ще – повага. Перевіряють не тільки банківську систему, а ще музеї, аптечні мережі, готелі, ресторани й магазини.

Леонід Усенко віддає перевагу великим мережам супермаркетів, де діє принцип самообслуговування. Каже: маленькі магазини викликають незручності.

Леонід Усенко, голова Полтавської обласної організації глухих УТОГ

– Мені не подобається, коли всі продукти за склом. Це вимушує мене до спілкування з продавцем. Подобаються великі супермаркети. А стосовно «доступності» в місті, то у нас відсутня будь-яка візуалізована інформація. Та я маю надії на позитивні зміни.

А от для Ірини головний критерій доступного закладу – пандус. Без цього елементу жінка просто не зможе потрапити всередину. У Полтаві такі підйоми, що заміняють сходи, – майже на кожному кроці. Щоправда, часто зроблені вони для «галочки». Піднятися ними неможливо.

– Не потрібно ризикувати, не потрібно.

– І для чого його зробили?!

Виникають складнощі і в пересуванні просто вулицями Полтави, коли без допомоги перехожих не обійтися. На бордюр наліпку не клеїли. А от 8 закладів відзначили як «доступні» для маломобільних груп населення.

Ірина Твердохліб, регіональний представник Національної асамблеї інвалідів України в Полтаві

– Ми маємо впливати або критикуючи, або брати позитивом. Ця ідея в нас виникла 2 роки тому. Ми хотіли відмічати заклади, написати «Заклад, дружній до людей».

Перевіряли все: від обслуговування до туалетів. Виявляли теж все: і мінуси, і плюси. Та акцентували все ж на перевагах.

Ірина Твердохліб, регіональний представник Національної асамблеї інвалідів України в Полтаві

– Ми не будемо відноситися критично до цих процедур, а проведемо роз’яснювальні роботи. З чогось потрібно починати. Хочеться почати з подяки.

Вже згодом, під час міського фестивалю «Майстерня міста», відзначені заклади отримають нагороди.

Роман Черкун, фахівець в Інституті розвитку міста

– Нагородження цих закладів відбудеться 15 вересня о 13:00 на «Майстерні міста». Туди ми запросимо всіх учасників і ті заклади, що не брали участь.

А зараз в Інституті розвитку міста вже працюють над створенням таких посібників – як зробити Полтаву «доступнішою».

Катерина Залєвська

Телеканал «Місто»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*