Готувати можуть усі: Як Харків запроваджує інклюзію в кулінарії

Готувати можуть усі: Як Харків запроваджує інклюзію в кулінарії. харків, кухня, хаб, інвалідність, інклюзія, person, cutting, food, indoor, fast food, seafood, preparing, cooking, vegetable, snack food. A person cutting food on a table

У Харкові вже восени цього року має з’явитися власна інклюзивна кухня, яка буде відкрита і для сиріт, і для молоді з інвалідністю

Готувати можуть усі: Як Харків запроваджує інклюзію в кулінарії. харків, кухня, хаб, інвалідність, інклюзія

За останні роки в Україні та в Харкові говорять про впровадження інклюзії в різних сферах життя. Частіше за все йдеться про освіту та облаштування громадського простору, яке б повністю відповідало потребам людей з різними видами інвалідності. Та з часом простір для цього поняття розширюється. Зокрема в Харкові заплановано створити перший інклюзивний хаб для молоді з інвалідністю та сиріт. Розташовуватися він має в приміщенні адаптаційного центру для молоді з інвалідністю “Летючий дім” (провулок Молчанівський, 31), де зараз мешкає п’ятеро таких дівчат.

Як розповіла директорка ГО “Еммаус” Анастасія Золотова, на базі центру буде створена кухня, де молодь зможе отримувати кулінарні навички, проводити пізнавальні зустрічі та зустрічатися з друзями. “Ми побачили, що для нашої молоді це один із пріоритетних та цікавих напрямків, в якому вони себе знайшли, – розповіла Золотова. – Також для нас характерною складовою є вечеря, під час якої ми навчаємо готувати та приймами гостей. Гостинність – це традиційна складова. Тому ця кухня не буде суто місцем для проведення курсів. Це також буде можливість готувати, приймати та навчатися гостинності. Ця для нас складова, яка виховує людину як людину”.

Головною особливістю цієї кухні стане доступність для людей з різними видами інвалідності. Наприклад, там будуть розміщені різні рівні кухонних поверхонь, щоб людям із найменшим зростом було зручно працювати. А сам простір буде облаштований так, щоб людині на візку було б зручно там переміщуватися. І головне – самі курси будуть пристосовані до потреб та особливостей своїх слухачів.

“Бо наша молодь потребує особливого підходу, – запевнила Золотова. – Це не може бути звичайний курс із звичайними темпами і темами. Це має бути щось, що молодь може взяти, вивчити та продовжити. Тому що їй потрібно більше часу, щоб щось опанувати та навіть полюбити. Будуть ці курси відрізнятися навіть темпами та людьми, які знаходяться поруч”.

“Я в своїй діяльності стикаюся з тим, що нам дуже потрібна кухня і студія, які б були пристосовані для всіх, – у свою чергу додала координаторка кулінарного проекту “Латук” для молоді з інвалідністю ГО “Еммаус” Ірина Сальник. – Бо в нас зараз є приміщення, в якому максимум 20 людей може розміститися. А це вже трохи дискомфортно. Вихованці інтернату, дитячого будинку – вони нікуди не ділися. Люди з інвалідністю так само потребують простору, де можна зустрічатися, спілкуватися, розвиватися, щось опановувати. В тому числі мова йде про кулінарні навички. Цього в Харкові немає. І тому ми знаємо людей, яким це потрібно”.

Молоді люди, які виросли в інтернатних закладах, часто не мають побутових навичок, що необхідні для дорослого життя. Вони, буває, не знають, як сплатити по рахунках, купити білет чи навіть приготувати просту страву. Про це часто говорять соціальні педагоги та волонтери, котрі працюють з такою молоддю. За словами Золотової, зазвичай такі навички прививаються батьками в родинах. Однак дівчатам та хлопцям, котрі виросли в тих умовах, доведеться все опановувати “з нуля”. Тому не дивно, що ті питання, які зазвичай діти ставлять у 8 років, вони задають у 18. На нестачу побутових навичок може скаржитися і молодь з інвалідністю, яка зростала в родинах. Проблема в тому, що часом таких дітей надто опікають близькі, тому вони не можуть вчасно отримати необхідні навички, в тому числі в плані приготування їжі.

“У багатьох хлопців та дівчат в проекті “Латук” є батьки, – зазначила Сальник. – Вони виросли з ними. Але все ж таки є потреба в самостійному приготуванні. А не так, що за тебе все роблять батьки, бабуся, дідусь. На цих майстер-класах вони роблять все це самостійно. І це має величезне значення. Крім того, це ще соціалізація”.

Загалом у межах інклюзивної кухні молодь може отримати базові навички в приготуванні їжі. А охочі можуть піти далі та опанувати куди більш складні та виточені страви. Заплановано, що до нового хабу завітають професійні кухарі з Італії, які проведуть там інтенсивний курс з італійської національної кухні. Можливо, це дасть молоді можливість не тільки навчитися чомусь новому, ай стати на шлях опанування професії кулінара.

Юлія Гуш

Depo.Харків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*