Особливості доказової практики в сфері раннього втручання

Особливості доказової практики в сфері раннього втручання. впровадження, послуга, принцип, раннє втручання, тренинг, person, human face, computer, clothing, woman, laptop, table, bottle. A group of people sitting at a table

Особливості доказової практики в сфері раннього втручання. впровадження, послуга, принцип, раннє втручання, тренинг

16-17 листопада завершилось навчання батьків-активістів у 3-х блочному тренінговому курсі “Особливості доказової практики в сфері раннього втручання”. Тренінг проходив у три етапи: відкритий дводенний тренінг у серпні, продовжився на Міжнародній конференції по ранньому втручанню у Харкові у жовтні і завершився у листопаді.

Що таке доказова практика, чому реальні запити користувачів, клієнтів стоять поряд з професійним досвідом та науковими дослідженнями – про все це та багато іншого розповідали досвідчені тренери, не лише теоретики, а й практики – доктор психологічних наук, президент БФ Інститут раннього втручання Анна Кукуруза і психолог, експерт Європейської Асоціації Раннього Втручання “EURLYAID” Наталія Доброва-Крол.

«Велика вдячність тренерам доктору психологічних наук, керівнику “Інституту раннього втручання” Ганні Кукурузі і міжнародному експерту з раннього втручання Наталії Добровій-Крол!!! Отже, деякі міркування. Раннє втручання в Україні розвивається. Знання і практика (участь в конференції, можливість безпосередньо впроваджувати в центрі раннього розвитку для дітей із трисомією 21) отримані на тренінгу структурували і систематизували знання і збагатилися досвідом різних країн в процесі впровадження послуги раннє втручання. А також відкрили нові джерела (і що важливо наукові і доказові).

Утвердилася в тому, що якісь послуг в Україні напряму залежить від якості партнерства мама-тато і спеціаліст (освіта, медицина, соціальна сфера). Батьки є найкращими і найдоступнішими спеціалістами з раннього втручання для своєї дитини. І одним із завдань фахівців із раннього втручання має стати підвищення батьківської компетентності в питаннях раннього розвитку дитини та особливостей розвитку, а також визнати, що батьки найкращі експерти з розвитку своє дитини.

Незгладиме враження на мене справила історична наукова розвідка Н. Добрової-Крол. Стали «видимими» на лінії історії України національні глибокі травми, ретравматизація, які так вплинули на формування цінності-нецінності родинних зв’язків. В роботі не згадується раннє втручання, проте його основоположний принцип (сімейно-центрованості) досліджено. І я для себе отримала ймовірну відповідь на запитання, чому для батьків важливо віддати відповідальність спеціалісту і часом усунутися від роботи з дитиною.

Важливим стало усвідомлення принципів раннього втручання і використання їх як критеріїв якості РВ в ЦРР.

Зокрема: функціональний підхід (намагання впроваджувати на практиці МКФ-ДП, просвіта для спеціалістів центру і батьків, пошук можливості здобути якісне навчання з використання МКФ), сімейно-центрованість («нічого для нас без нас», партисипаторний підхід).

Нормалізація щоденного життя родини (батьки безпосередні учасники занять з дітьми, як групових так і індивідуальних, пояснення батькам що і як впливає на дитину, навчання для батьків, групи підтримки та психотерапевтичний супровід у перший рік і надалі).

Міждисциплінарність і командний підхід. Від злагодженої роботи, від довіри і професійно етики залежить якість наданих послуг, рівень довіри до і рівень тривожності батьків. І над цим потрібно працювати.

Доказовість використовуваних практик. Виникла потреба перевіряти застосовувані або ж пропоновані практики на предмет доказовості. Тримати в полі зору нашу «табуретку» і три компоненти доказової практики – наукові докази, клінічний досвід, побажання клієнта та піраміду ієрархії доказів.

Знання і усвідомлення дозволяють здійснювати критичну оцінку отримано інформації, піддавати її здоровому сумніву, вияснити чи це справді так.

Сьогодні відчувається, що група учасників тренінгу стає потужною командою однодумців, а отже агентами змін в питаннях провадження послуги раннього втручання. Підготовлені, наповнені якісними знаннями, підкріплені доведеними науковими фактами.

Дякую організаторам, учасникам ДУЖЕ ЦІННО!», – написала в своїй стрічці у Фейсбуці одна з сертифікованих випускниць тренінгового навчання Людмила Некраш, керівник Центру раннього втручання ВБО «Даун Синдром».

Розвиток батьківського руху на підтримку впровадження РВ в Україні впроваджується за фінансування Європейського Союзу, ЮНІСЕФ і Офісу міжнародного співробітництва та співдружності Британського Уряду (FCO), як невід’ємна частина спільної Програми HealthProm (Великобританія), ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю (НАІУ) і БФ «Інститут раннього втручання» (БФ ІРВ) «Батьки за раннє втручання в Україні».

Спецкор НАІУ

Національна Асамблея людей з інвалідністю України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*