Мукачівське підприємство УТОС для людей із вадами зору: вижити, аби жити (ВІДЕО)

Мукачівське підприємство УТОС для людей із вадами зору: вижити, аби жити (ВІДЕО). мукачево, утос, вади зору, незрячий, підприємство, person, screenshot, human face, man, indoor, older. A man looking at the camera

У пана Івана стійкі вади зору, працює він на Мукачівському учбово-виробничому підприємстві №1 УТОС уже 42 роки. Пам’ятає розквіт виробництва у 1980-ті, так само і занепад у 1990-ті і заморожену заборгованість із зарплатні — у двотисячні. І ось останні два роки замовлення тут, хоч і невеликі, але є. Чоловік на життя не скаржиться і радіє, що може працювати у колективі, інформує Ужінформ.

Іван Сливка, працівник Мукачівського УВП № 1 УТОС

А хто нас іще візьме кудась на роботу? У нас тут і колектив дружний. Але всяке буває, як і у сім’ях теж. Це ж робота, а не церква. Бувають і сварки, непорозуміння, але стараємося дружно жити, миритися, одне одному допомагати, можемо все висказати. Будь-які коробки можемо робити: чотирьохклапанні, вирізні, на піцу, на торти, на тіста, на взуття, перегородки у ящики (аби пляшки не билися). Ми все можемо робити, нам треба тільки сировину і збут, а зробимо ми все.

Виробляють ось у цьому напівзанедбаному цеху в Мукачеві картонні коробки – упаковки для піци, тортів, годинників та взуття. Облаштовують також міні-цех зі згортання харчової фольги та рукавів для запікання. Замовлення є із усіх куточків України. Клієнтів шукають самостійно і це, переважно, небайдужі люди. Використовують вітчизняну сировину, а також беруть замовлення із переробки. Кажуть: у перспективі націлені на міжнародну співпрацю. Для того, аби запросити замовників з-за кордону, працюють над покращенням умов. Вивчали досвід роботи підприємств у Польщі та Словаччині. Втім, закликають до розуміння і на батьківщині.

Денис Дейчук, директор підприємства об’єднання громадян Мукачівського УВП № 1 УТОС

Працює 42 людини. У непромисловій – це гуртожиток, клуб, бібліотека, шашково-шашковий гурток, база відпочинку. Промислова сфера – це 2 цеха: картонажний (де виробляють паперову продукцію) і фасувальний цех (зокрема, пластмасових виробів). Підприємці звертаються також із маленькими замовленнями – так, фасували цвяхи, дерев’яні ложки, різної продукції, фасування якої вимагає тактильного дотику, аби виявити усі огріхи. Аби запросити інвестора – треба його десь відвести, показати потужності, і наявність робочої сили. Це елементарні речі, яка наразі є великою проблемою. Нема належних умов праці – люди працюють на ентузіазмі.

Одне із найкрупніших замовлень у Мукачівського підприємства УТОС на сьогодні – це дорожні пакунки для Львівського аеропорту, який працює у багатьох міжнародних напрямках. На місяць є потреба у 150 тис таких наборів. Тут важлива саме тактильна робота. Працюють у фасувальному цеху як і незрячі, так і люди зі стійкими вадами зору.

Василь Кондрич, голова правління виробничої первинної організації УТОС

Анна Стець, працівниця Мукачівського УВП № 1 УТОС

Михайло Маджара, працівник Мукачівського УВП № 1 УТОС

У Мукачеві УВП № 1 УТОС – єдине підприємство, де можуть працевлаштуватися люди із вадами зору. Своїми силами співробітники намагаються відновити бодай якісь приміщення, аби мати елементарні трудові умови. Важливим елементом у роботі цього підприємства є соціальна адаптація людей із особливими потребами.

Денис Дейчук, директор підприємства об’єднання громадян Мукачівського УВП № 1 УТОС

Там відбувається основна функція – маємо навчити людей адаптуватися до життя, як орієнтуватися, аби вони були максимально цим забезпечені. Розраховуємо на спонсорську підтримку небайдужих людей, оскільки питання №1 21 століття – усі ми маємо вади зору, у когось яскраво виражені, у когось певним чином подолані. Потрібні нам умови, прозорість замовлень і в першу чергу відповідальність.

Крім роботи учбово-виробничого підприємства, люди із вадами зору у Мукачеві мають шашково-шаховий клуб. А здоров’я можуть покращити на базі відпочинку, яка знаходиться за 11 км від міста. Прагнуть же до європейської моделі адаптації у соціумі. Коли система соціального захисту – це не тільки прояв співчуття та доброчинності, а й гарантія того, що люди не залишаться наодинці зі своїми проблемами, і отримуватимуть підтримку держави і суспільства. Аби усі відчували себе рівноправними частинами громадянської спільноти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*