Пенсія по інвалідності 2019: розмір виплат 1, 2, 3 групі інвалідів

Пенсія по інвалідності 2019: розмір виплат 1, 2, 3 групі інвалідів. оформлення, пенсія, соціальна допомога, трудовий стаж, інвалідність, black and white, abstract, drawing, envelope

Скільки в 2019 році будуть платити інвалідам 1, 2 і 3 групи? Яка сума виплат передбачена для працюючих інвалідів? Коли буде підвищення пенсій? Які пільги існують для осіб з інвалідністю в Україні?

В умовах призначення, процедурі оформлення та виплати пенсій по інвалідності розібрався «Юридичний портал».

Повна або часткова втрата здоров’я дає людині право на отримання статусу непрацездатного (обмежено працездатного) і оформлення пенсії по інвалідності. При цьому період, в який була набута інвалідність — до прийняття на роботу, під час трудової діяльності або після її закінчення, — не грає ролі при призначенні пенсійних виплат.

Від чого залежить пенсія по інвалідності?

Процедура оформлення, розмір пенсії і тривалість виплат залежать від ступеня втрати працездатності (1, 2, 3 група) і причин інвалідності:

  • профзахворювання або трудове каліцтво
  • загальне захворювання (в т.ч. каліцтва, не пов’язані з роботою, інвалідність з дитинства)

Оформлення пенсії по інвалідності

Оформлення, призначення і виплата пенсії українцям, інвалідність яких викликана професійним захворюванням або трудовим каліцтвом, проводиться відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності». Для інвалідів загального захворювання першої, другої і третьої групи пенсійні виплати призначаються за нормами Закону №1058-IV.

Які документи потрібні для оформлення пенсії по інвалідності?

Повний список документів на пенсію по інвалідності регламентований Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. Закон передбачає єдиний перелік довідок та виписок, що подаються до Пенсійного фонду для оформлення пенсійних виплат інваліду 1, 2 або 3 групи. Для отримання пенсій інвалідам потрібно мати такі документи:

  • заява на пенсію по інвалідності
  • паспорт + ідентифікаційний код
  • виписка з акта огляду МСЕК
  • документи про стаж і зарплату
  • фотокартка (для видачі пенсійного посвідчення)

Для військовослужбовців строкової служби крім вищевказаних документів для призначення пенсії по інвалідності необхідно подати копію свідоцтва про хворобу, видану і завірену військовим комісаріатом за місцем зняття з військового обліку, або довідку військово-лікарської комісії. Якщо інвалідність настала після звільнення зі служби, то подається довідка військкомату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстави звільнення і висновок МСЕК про те, що інвалідність пов’язана з проходженням військової служби.

Який трудовий стаж необхідний для пенсії по інвалідності?

Згідно ст. 25 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або профзахворювання призначаються незалежно від стажу роботи. У той же час для інвалідів першої, другої і третьої групи загального захворювання обов’язковою умовою для оформлення пенсійних виплат по інвалідності є наявність певного страхового стажу:

Пенсія по інвалідності 2019: розмір виплат 1, 2, 3 групі інвалідів. оформлення, пенсія, соціальна допомога, трудовий стаж, інвалідність

Особи, яким група інвалідності встановлена після досягнення пенсійного віку, можуть оформити пенсію по інвалідності тільки при наявності 15 років страхового стажу. Якщо у людини немає достатньої кількості відпрацьованих років, їй може бути призначено соціальну допомогу. Для цього потрібно звернутися в управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

Строки призначення пенсій

Згідно з українським законодавством пенсії по інвалідності призначаються довічно або на весь період інвалідності, встановлений МСЕК. Право на безстрокове отримання пенсій по інвалідності мають чоловіки і жінки, які досягли пенсійного віку. Повторний огляд органами медико-соціальної експертизи для даної категорії осіб з інвалідністю здійснюється виключно за їх заявою.

Нарахування та виплата пенсій в Україні проводиться в чітко встановлені Законом терміни. Якщо звернутися до Пенсійного фонду протягом трьох місяців з дати присудження групи інвалідності, пенсія буде призначена з дня встановлення інвалідності. У разі пропуску цього строку, пенсію по інвалідності нараховують з моменту подачі всіх необхідних документів.

Розмір пенсії по інвалідності

Величина пенсійних виплат для інвалідів 1, 2 і 3 групи визначається в процентному співвідношенні відповідно до норм ст. 33 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Виплата пенсії здійснюється в наступному розмірі:

  • особам з інвалідністю I групи – 100% пенсії за віком
  • особам з інвалідністю II групи – 90% пенсії за віком
  • особам з інвалідністю III групи – 50% пенсії за віком

Детальніше про розрахунок сум пенсій за віком.

Непрацюючі пенсіонери другої і третьої груп мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком при наявності такого страхового стажу:

Пенсія по інвалідності 2019: розмір виплат 1, 2, 3 групі інвалідів. оформлення, пенсія, соціальна допомога, трудовий стаж, інвалідність

В Україні сума мінімальної пенсії по інвалідності встановлена на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (незалежно від групи інвалідності). Розміри мінімальних пенсій для інвалідів в 2019 році:

  • з 1 січня — 1497 гривень
  • з 1 липня — 1564 гривні
  • з 1 грудня – 1638 гривень

Надбавки і доплати до пенсії

Українське законодавство передбачає підвищення пенсійних виплат з інвалідності за рахунок доплат і надбавок (на догляд або утриманців), додаткових пенсій, індексацій, а також пенсій за особливі заслуги перед Україною (якщо людина з інвалідністю має на них право).

Так, згідно з постановою КМУ №654 від 16.07.2008 року, до пенсії по інвалідності, в тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюються такі надбавки:

  • 50 гривень – надбавка на догляд особам з інвалідністю I групи, одиноким інвалідам II групи, а також одиноким особам з інвалідністю III групи, які досягли пенсійного віку
  • 150 гривень – непрацюючим пенсіонерам, на утриманні яких перебувають неповнолітні діти. Доплата проводиться на кожну дитину

Щомісячна адресна допомога

Щомісячна адресна допомога надається інвалідам (в тому числі дітям з інвалідністю), якщо розмір їх пенсії після нарахування усіх можливих надбавок і доплат залишається нижче рівня прожиткового мінімуму для непрацездатного населення. Згідно з Постановою Кабміну №265 від 26.03.2008 року, виплата державної адресної допомоги до пенсії здійснюється в сумі, що не вистачає до рівня ПМ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*