У ВРП відбулося чергове засідання Робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (ФОТО)

У ВРП відбулося чергове засідання Робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (ФОТО). врп, доступність, засідання, суд, інвалідність, indoor, person, wall, ceiling, table, group, people, computer, office building, clothing. A group of people sitting at a table

У ВРП відбулося чергове засідання Робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. врп, доступність, засідання, суд, інвалідність

19 жовтня 2018 року відбулося чергове засідання Робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в якому взяли участь представники постійних членів групи – Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, Державної судової адміністрації України, державного підприємства «Інформаційні судові системи», апеляційних судів міста Києва, а також запрошені до участі представники Урядової уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко та Українського товариства глухих (УТОГ).

З вітальним словом до учасників звернулися представники Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Спілка інвалідів» та представник Урядового уповноваженого з питань гендерної політики, які наголосили на суспільній важливості розвитку всіх видів доступності, особливо архітектурної, інформаційної, транспортної, для осіб з інвалідністю до всіх державних установ, у тому числі до судових, які повинні бути прикладом дотримання міжнародних та національних законодавчих норм щодо недискримінації ні за ознакою інвалідності, ні за гендерними, ні за будь-якими іншими ознаками.

За результатами розгляду питання порядку денного щодо обговорення стану реалізації Указу Президента України від 29 грудня 2017 року № 452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах» членами робочої групи прийнято рішення про продовження розгляду на наступному засіданні, оскільки переведення суддів та працівників апарату не завершено, тому станом на сьогодні питання щодо приміщень новоутворених судів та їх доступності є передчасним.

При розгляді питання щодо проведених аудитів доступності судових установ на виконання листа ДСА України відповідно до запиту Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю представником Державної судової адміністрації України було повідомлено про проведену роботу із цього питання і надано узагальнену інформацію за результатами проведених аудитів, орієнтовні розрахунки коштів, необхідних для проведення таких робіт, та повідомлено про необхідність отримання додаткового фінансування на вказані цілі, що не були передбачені на поточний фінансовий рік. У зв’язку із чим було вирішено відкласти розгляд до вирішення ДСА України питання з фінансуванням.

Третім у порядку денному було питання про вжиті заходи щодо приведення сайтів судових установ у відповідність до вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2013 року № 730 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 4 січня 2002 р. № 3 і від 29 серпня 2002 р. № 1302» про доступність інформації на офіційному веб-сайті для користувачів з вадами зору та слуху. Представник державного підприємства «Інформаційні судові системи» відзвітував про повну відповідність веб-порталу «Судова влада України» зазначеним вимогам, що дає змогу користуватися сайтом особам з вадами зору та слуху, та повідомив, що під час підготовки до впровадження Єдиної судової інформаційної системи підприємством розроблено технічні завдання з урахуванням максимальної доступності інформації та сервісів для осіб з інвалідністю, а також функціональності та зручності для всіх користувачів.

Також обговорено питання щодо доступності для осіб з інвалідністю Шевченківського районного суду міста Києва, представник якого повідомив, що облаштування суду проведено з дотриманням вимог ДБН, міжнародних та національних стандартів, проведено необхідні тендерні процедури, відпрацьовано практичні механізми допомоги відвідувачам – особам з різними видами інвалідності тощо. За результатами обговорення прийнято рішення провести для Ради суддів України презентацію щодо доступності цього суду з метою забезпечення правильних та єдиних стандартів при облаштуванні доступності для осіб з інвалідністю приміщень всіх судових установ.

Велику увагу було приділено питанню забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з порушеннями слуху. Лейтмотивом цього засідання було «Почути кожного», адже на прикладі труднощів перекладу перебігу засідання всі учасники зрозуміли проблеми, з якими стикаються працівники апарату та особи з порушеннями слуху, а також складність забезпечення фахової допомоги таким особам у суді.

Зокрема, представники судової системи висловили занепокоєння щодо недостатньої кількості судових перекладачів жестової мови, а також відсутності у реєстрі перекладачів інформації про їхню спеціалізацію, особливо щодо кримінального процесу, та запропонували запровадити курси навчання жестової мови для працівників апаратів судів, відповідальних за забезпечення доступності суду для осіб з інвалідністю, що дасть змогу максимально швидко надати необхідну інформацію, допомогти з написанням заяв тощо.

Зі свого боку, представники УТОГ зазначили, що наразі існує потреба у збільшенні кількості перекладачів жестової мови, організація буде брати участь у роботі щодо забезпечення доступності суду та судової процедури. Водночас перекладачі потребують навчання саме юридичним термінам, щоб надавати фахову допомогу в судовому процесі.

За результатами обговорення прийнято рішення розпочати курси навчання жестової мови і для перекладачів, і для працівників апарату суду, для чого створити тимчасову робочу групу для координації дій та узгодження плану навчання, до якої увійдуть представники Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, ВГОІ «Спілка інвалідів», а також Шевченківського районного суду міста Києва як суду з найбільшою кількістю справ у провадженні, щоб врахувати специфіку та всі нюанси такого навчання. Водночас представники УТО увійшли до складу Робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Управління інформації
та забезпечення комунікаційної діяльності

Вища рада правосуддя

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*