Відкрите звернення Уповноваженого з прав людини Валерії Лутковської

Відкрите звернення Уповноваженого з прав людини Валерії Лутковської. валерія лутковська, дискримінаційні висловлювання, особливими освітніми потребами, підручники, інвалідність, bird, design, graphic, typography, logo, vector, abstract, screenshot, animal, vector graphics. A close up of a logo

Відкрите звернення Уповноваженого з прав людини Валерії Лутковської. валерія лутковська, дискримінаційні висловлювання, особливими освітніми потребами, підручники, інвалідністьБудь-яке порушення прав людей з інвалідністю, чи-то ситуація із друком підручників для дітей з особливими освітніми потребами, чи-то дискримінаційні висловлювання народного депутата України, не дозволяють мені стояти осторонь.

У країні, в якій від центрального до місцевого рівня декларуються принципи рівності, інклюзії, поваги до різноманітності, забезпечення прав людей з інвалідністю, Міністерство освіти і науки України видало підручники, які містять застарілу та принизливу термінологію по відношенню до дітей з особливими освітніми потребами. Підручник, на обкладинці якого написано «для розумово відсталих дітей», автоматично відокремлює дітей з особливими освітніми потребами від своїх однолітків, принижує честь і гідність, як дитини, так і її батьків. Такі кроки Міністерства освіти можуть звести нанівець багаторічну кропітку роботу з впровадження інклюзивного навчання та призвести до сприйняття дітей з особливими освітніми потребами як дітей, що нездатні навчатись. Сподіваюсь, що Міністерство освіти і науки виконає рішення профільного Комітету Верховної Ради України з цього питання і видалить з обігу підручники, що в своїй назві містять посилання на діагноз дитини.

Прикро, що до цього часу медичні діагнози продовжують використовуватись також у публічних дискусіях для приниження своїх опонентів. На жаль, у випадку високопосадовців, зокрема окремих народних депутатів, ці висловлювання мають широку ретрансляцію, що посилює їх негативні наслідки. Особливе значення має той факт, що носієм такого висловлювання став представник вищого законодавчого органу держави, а отже, його думка є авторитетною для виборців. Дискримінаційні висловлювання можуть спричинити сегрегацію осіб, що живуть з синдромом Дауна, та поширення стереотипів щодо їх неможливості повноцінно жити в суспільстві.

На мою думку, обидві ситуації стались через нехтування посадовцями МОН та депутатом Верховної Ради України сучасними підходами до розуміння проблем людей з інвалідністю. У зв’язку з цим хочу нагадати шановним урядовцям, депутатам усіх рівнів, кожному громадянину, що основними принципами Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, виконувати яку зобов’язалась Україна з часу її ратифікації у 2009 році, є повага до притаманної людині гідності, її особистої самостійності; недискримінація, повне й ефективне залучення та включення до суспільства; повага до особливостей людей з інвалідністю і прийняття їх як компонента людської різноманітності й частини людства; рівність можливостей, повага до здібностей дітей з інвалідністю, що розвиваються, і повага до права дітей з інвалідністю зберігати свою індивідуальність.

Стаття 8 Конвенції вимагає від держав-учасниць вживати ефективних та негайних заходів з метою підвищення освіченості всього суспільства у питаннях інвалідності, зміцнювати повагу до їх прав і гідності; вести боротьбу зі стереотипами, забобонами та шкідливими звичаями стосовно людей з інвалідністю в усіх сферах життя.

В очікуванні на офіційний коментар від Міністерства освіти і науки України та належної реакції від народного депутата України, закликаю кожного, незалежно від Вашого статусу, місця роботи чи навчання, приділяти увагу своїм словам, особливо, коли висловлювання можуть образити чи принизити конкретну людину або групу людей.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*