Військовий став інвалідом. Як виплачується одноразова грошова допомога?

Військовий став інвалідом. Як виплачується одноразова грошова допомога?. виплата, військовослужбовець, одноразова грошова допомога, соціальний захист, інвалідність, human face, smile, indoor, person, fashion accessory, clothing, woman, dress, sign, posing. A woman holding a sign posing for the camera

Військовий став інвалідом. Як виплачується одноразова грошова допомога?. виплата, військовослужбовець, одноразова грошова допомога, соціальний захист, інвалідність

Чи має право військовослужбовець на одноразову грошову допомогу у зв’язку з настанням інвалідності, пов’язаної з виконанням військової служби?

Консультацію надає головний спеціаліст відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксана Мурашко (на фото).

Відповідно до частини п’ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних силах України та інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно статті 41 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні), спеціальні збори та резервістів під час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 499 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми, або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми, або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, що сталися після 01.01.2007, здійснюється згідно з Порядком, затвердженим цією постановою.

Таким чином, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми, або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) особам у зв’язку із інвалідністю, що настала після 01.01.2007.

Пунктом 8 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, що діє з 01 січня 2014 року, встановлено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються відповідні документи.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Для прикладу зазначимо, до Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги(місто Чернігів, проспект Миру, 49-А, офіс 709, 7-й поверх, тел. 77-51-68) звернувся клієнт — учасник бойових дій з питанням захисту його інтересів в суді по справі щодо визнання дій неправомірними Міністерства оборони України щодо нарахування одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отримавши доручення, адвокат Вадим Акуленко зустрівся з клієнтом, дослідив обставини справи та склав позовну заяву.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що Міністерство оборони України порушено вимоги Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», при цьому неправомірно відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Представник Міністерства оборони України в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що, клієнт звільнений з військової служби до набуття чинності Закону України від 03 листопада 2006 року № 328-V, яким запроваджено виплату одноразової грошової допомоги, а інвалідність встановлена до 01 січня 2014 року, тобто до набуття чинності нової редакції статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

За пунктом 2 Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 до подій, факту застосовується той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали чи мали місце.

Деснянський районний суд вирішив визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв’язку з настанням інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Також суд вирішив скасувати рішення Міністерства оборони України, виражене у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби та здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги клієнту.

Нагадуємо, за отриманням консультації та захистом своїх прав можна звернутись до Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: 14005, м. Чернігів, пр-кт. Миру, буд. 49-а, офіс 709, телефон: (0462) 77-51-68. Також, з метою підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо механізмів захисту їхніх прав у повсякденному житті у правовий спосіб нині діє загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!», на виконання якого ми готові почути і допомогти кожному.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

БІЛА ХАТА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*