Безбар’єрний туризм

Безбар’єрний туризм. обмеженими можливостями, особливими потребами, інвалід, інвалідність, інклюзивний туризм, sky, water, outdoor, beach, person, ocean, clothing, woman, shore. A person standing on a beach near a body of water

Безбар’єрний туризм. обмеженими можливостями, особливими потребами, інвалід, інвалідність, інклюзивний туризм

Поняття «людина з обмеженими можливостями» замінило поняття «інвалід», проте воно не відображає того факту, що частіше можливості людини обмежені суспільством ззовні, а не вадами розвитку. Інвалідність є явищем суспільним, і жодна держава не може його уникнути.

Підхід до вирішення проблем людей з інвалідністю повинен бути комплексним і відбуватись на державному рівні. Адже все частіше люди з обмеженими можливостями говорять про задоволення своїх прав і потреб. І це не тільки право на освіту чи охорону здоров’я. Мова також і про розвиток особистості, хобі, туризм. Але основна частина сфери послуг є непридатною для користування людьми з вадами здоров’я. Зокрема це стосується і сфери туризму. Чи є перспективи розвитку туризму для людей з особливими потребами в Україні? Це питання досліджували журналісти «Марічка NEWS».

Інтенсивний розвиток рекреаційного туризму, розрахованого на людей з обмеженими фізичними можливостями (інклюзивний туризм), почався близько 10 років тому. В основному це пов’язано з тим, що європейці активно користуються своїми правами та свободами. А за рахунок цього туристична галузь отримала нову величезну групу туристів, які мають бажання подорожувати. Наразі найбільша кількість туристичних фірм, які надають послуги людям з різними фізичними вадами, зосереджена в країнах, де інфраструктура для туристів розвинена на дуже високому рівні. В основному, це США та країни Європи. І саме серед європейських туристів найбільший відсоток людей з особливими потребами, які подорожують.

На жаль, в Україні ситуація складається не так позитивно. Наразі великий відсоток людей з обмеженими можливостями виявляє бажання подорожувати. Проте не кожен має фінансову можливість для цього. Також не всі бажаючі можуть подорожувати без супроводу. А туроператори не здатні запропонувати відповідний продукт для таких людей через його банальну відсутність на українському ринку турпослуг. Великі труднощі викликає й те, що часто в Україні людям з обмеженими можливостями доводиться виборювати ті права, які для звичайних людей взагалі не становлять проблеми. І тут вже не до подорожей.

Чому ж наразі хоча б внутрішній інклюзивний туризм в Україні такий проблематичний? Перш за все, на державному рівні повинен бути комплексний підхід, загальна програма з планування розвитку цього напрямку. Адже самостійно турфірми не в змозі вирішити питання доступності міста для людей з особливими потребами. Серед основних проблем, які ця програма повинна вирішувати, наступні:

– проблема з безперешкодним пересуванням вулицями;

– відсутність відповідно обладнаних транспортних засобів, не лише громадського, а й міжміського;

– значний брак спеціально підготовлених кадрів у сфері послуг;

– недоступність закладів громадського харчування та соціокультурних об’єктів;

– брак адаптованих вбиралень у громадських місцях.

Наразі організацією подорожей для людей з інвалідністю частково займаються туристичні фірми, місця навчання чи роботи, громадські та церковні організації, родичі та близькі. Проте найбільший відсоток таких подорожей організовується все ще самостійно. Такі люди стикаються з великою кількістю випробувань, починаючи з доступності багатьох вебсайтів і закінчуючи елементарною відсутністю інформації про можливі труднощі, з якими можна зіштовхнутись. Саме турфірми повинні допомагати в організації таких подорожей, адже вони володіють інформацією про доступність різних туристичних об’єктів і можуть скласти найбільш зручний маршрут подорожі з урахування всіх потреб людини.

Проте перспективи розвитку є. Багато закордонних компаній туристичної галузі приходять на український ринок, а багато вітчизняних фірм активно переймають позитивний досвід іноземних. Україна стає все цікавішою для іноземних туристів, тому є інтерес у фінансуванні цієї галузі. Є надія, що це допоможе створити ринок пропозиції, що, відповідно, викличе зростання попиту і дозволить зробити безбар’єрний туризм реальністю в Україні.

Марина Братенко

Марічка News

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*