Де в Україні знайти Цар-пандус? Що з ним робити?

Де в Україні знайти Цар-пандус? Що з ним робити?. цар-пандус, доступність, інвалідний візок, інвалідність, інфраструктура, person, outdoor. A man sitting on top of a building

Де в Україні знайти Цар-пандус? Що з ним робити?. цар-пандус, доступність, інвалідний візок, інвалідність, інфраструктура

За прикладом пабліка «Цар-балкон», де публікуються фотографії «кращих» балконів України, у Фейсбуці з’явилася спільнота під назвою «Цар-пандус». У ній розміщують фото пандусів, якими неможливо скористатися, зважаючи на їх облаштування. Що таке «неправильний пандус», чому це проблема і чи може інтернет-спільнота вплинути на ситуацію, з’ясовував EtCetera.

ТИ МЕНІ НЕ ТОВАРИШ. «На цій сторінці ми будемо публікувати тільки кращі пандуси нашої країни. Тільки ті пандуси, які можуть з гордістю носити звання «Цар-пандус» – так вітають творці пабліка фейсбучних користувачів. У наймолодшій групі вже розміщено безліч фотографій, які підтверджують сумний факт – українська інфраструктура ворожа не тільки до людей в інвалідних візках, тому що необхідність у пандусі може в будь-який момент виникнути у кожної здорової людини. І розуміють це всі. Крім, мабуть, творців цієї інфраструктури.

ЧИМ НЕ ДОГОДИЛИ? Згідно з новими Державними будівельними нормами, безпечний нахил зовнішнього пандуса не може перевищувати 8%, внутрішнього – 10-12%. Максимальна висота кожного підйому (сходового прольоту) має бути щодня понад 0,8 метра, а при висоті підйому 3метри і більше слід облаштовувати підйомні пристрої. Крім того, пандуси повинні мати неслизьку рівну поверхню і поручні з обох сторін, що відрізняються контрастним кольором. Ширина пандуса при односторонньому русі повинна складати 1,2 метра, при двосторонньому – 1,8 метра.

У Києві, Чернівцях, Бердянську, Вінниці, Одесі та інших українських містах ці норми ігноруються в більшості випадків, причому навіть у державних установах, у тому числі поліклініках і школах, хоча освітня реформа взяла курс на створення інклюзивної безбар’єрного середовища. Коли це відбувається, величезна кількість послуг і шляхів стають недоступними або важкодоступними для багатьох українців.

Де в Україні знайти Цар-пандус? Що з ним робити?. цар-пандус, доступність, інвалідний візок, інвалідність, інфраструктура

ЛЮДИ БУВАЮТЬ РІЗНІ. Прийнято вважати, що пандус – це інфраструктура для людей в інвалідних візках, а їх на наших вулицях не так вже й багато. Тому турбуватися про доступність якихось сходів немає потреби. Але насправді пандуси потрібні дуже багатьом: батькам з дитячими колясками, велосипедистам, дорослим і дітям на самокатах або роликах, людям з візками і валізами. У якийсь момент кожен з нас може мати потребу в пандусі. Але якщо він буде побудований не за правилами, то спроба скористатися ним може закінчитися травмою.

ХТО ТАК БУДУЄ? Здавалося б, таке могло бути при «папередніках» або у випадках, коли до будівлі, наприклад, історичного, неможливо прилаштувати хороший пандус. Але Державні будівельні норми були і 5, і 10 років тому, а випадків, коли адаптувати старовинну споруду під потреби маломобільних груп людей неможливо, практично не буває.

Те, що ми бачимо в співтоваристві «Цар-пандус» і всюди в наших містах – це байдуже ставлення до людей і своєї роботи. Ось, наприклад, пандус у новому ТЦ «Смарт Плаза» в Києві – його якраз тестують активісти. Тут не дотримані взагалі ніякі норми: покриття слизьке, кут нахилу занадто великий, поручнів немає. Будівельникам нічого не заважало зробити його за правилами, але вони вирішили зробити «для галочки», тому скористатися таким пандусом неможливо.

Те ж саме відноситься до відремонтованих підземних переходів, оновлених парків. Нова пошта, яку EtCetera недавно хвалив за страхові поліси для співробітників та енергоефективні проекти, помічена в числі творців «цар-пандусів». У ганебному списку – навіть Національний музей історії України у Другій світовій війні (Батьківщина-Мати), куди як мінімум раз на рік приїжджають перші особи держави і приходять тисячі людей похилого віку, для яких сходинки є перешкодою на шляху.

Де в Україні знайти Цар-пандус? Що з ним робити?. цар-пандус, доступність, інвалідний візок, інвалідність, інфраструктура

ЩО РОБИТИ?

По-перше, не проходьте мимо. Чим частіше такі випадки будуть ставати темою для обговорення громадськістю, тим більше підприємці та чиновники думатимуть про свою репутацію і про зручність тих, для кого споруджується пандус. Тому фотографуйте, знімайте відео, викладайте в соцмережі і відзначайте тих, хто, на вашу думку, відповідальний за облаштування непридатної конструкції.

По-друге, не бійтеся звертатися до правоохоронців і домагатися складання протоколу про адміністративне порушення. Рано чи пізно власник приміщення зрозуміє, що йому дешевше перебудувати пандус за правилами, ніж відбиватися від перевірок і штрафів.

PR-менеджер Центру підтримки людей з особливими потребами «Емаус» Надія Калачова каже, що в містах, де створено багато спільнот, орієнтованих на людей з інвалідністю, державні заклади, бізнес та інфраструктура перебудовуються швидше, стаючи більш дружніми для різних категорій громадян. Наприклад, у Львові, де є кілька центрів денного перебування для дітей з інвалідністю, майстерні для підлітків з інвалідністю та активне міське ком’юніті, власники бізнесу і керівники міських структур проводять для своїх співробітників тренінги з правил спілкування з відвідувачами та клієнтами, які мають ту чи іншу інвалідність. За словами Надії Калачової, це говорить про те, що місто готове прийняти і особливих людей і йти їм назустріч в плані облаштування для них комфортного простору. І хоча це питання не одного року, але початок вже покладено. А те, як скоро інклюзивне середовище стане повсюдним, залежить від кожного з нас.

Мячина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*