Мистецтво, доступне кожному

Мистецтво, доступне кожному. львів, виставка, незрячий, презентація, проєкт

У нашому місті представили мобільну виставку для слабозорих і незрячих та онлайн-каталог колекції творів Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького

Мистецтво, доступне кожному. львів, виставка, незрячий, презентація, проєкт

У Львові презентували проєкти «Цифровий архів ЛНГМ» та «Тактильна екскурсія». Їх зреалізовано у співпраці Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького, Громадської організації «17», громадської ініціативи MyFutureHeritage, за підтримки Українського культурного фонду. «Тактильна екскурсія» – це мобільна виставка, яка забезпечує безбар’єрний доступ до об’єктів матеріальної культурної спадщини для незрячих та слабозорих людей. Експозиція складається з тривимірних моделей чотирьох туристичних пам’яток Львівщини – Олеського та Підгорецького замків, Палацу Потоцьких у Львові та Жовківської синагоги. Команда проекту оцифрувала будівлі методом 3D сканування та фотограмметрії. Моделі виготовлені шляхом фотополімерного 3D друку та доповнені супровідними матеріалами та анотаціями шрифтом Брайля.

Мистецтво, доступне кожному. львів, виставка, незрячий, презентація, проєкт

«Цифровий архів ЛНГМ» – це онлайн-каталог колекції творів Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького, який передбачає вільний онлайн-доступ до творів зі збірки Галереї, багато з яких раніше не були доступні відвідувачам. Вже оцифрували 1187 одиниць живопису, графіки, об’єктів об’ємної̈ просторової̈ пластики. Найдавніша із них датована 1401 роком, найновіша – 2018-им. Експонати із колекції можна відсортувати за такими категоріями як «Автор», «Жанр», «Сюжет», «Країна», «Культура», «Техніка», «Матеріал», «Тип», «Провенанс» і «Експозиція». У рамках проєкту також створили 3D моделі понад 50 скульптур із фондів Олеського, Золочівського, Підгорецького замків, а також палаців Лозинського та графів Потоцьких. Зокрема 3D модель скульптури «Ангел» Томаса Гуттера. Поліхромна фігура ангела на підставці представлена на повний зріст. Голова обернена ліворуч. Чітко вирізьблені риси обличчя: дещо видовжене лице з круглими пухкими щічками, чорні дуги брів, невеликий ніс, мигдалеподібні очі зі спрямованим убік поглядом, ледь відкритий рот та маленьке, виділене підборіддя. Голову ангела огортають пасма хвилястого волосся. У натуралістичній манері скульптор передав анатомію людського тіла, реалістично відтворивши нехуді ручки, ніжки та округлий живіт. Роботи раннього періоду творчості скульптора характеризуються узагальненим рисунком драперій і м’яким моделюванням шат, на зміну яким у більш пізній період творчості приходять геометризовані площини і певний декоративізм у компонуванні складок одягу.

Також варто зауважити, що наприкінці року делегація Міністерства культури та інформаційної політики відвідала музей Пінзеля у Львові, де експоновані 29 робіт унікального майстра барокової скульптури, 5 робіт його учнів та 9 малярських портретів шляхти і духовенства. Для нього громадська організація «17» створила тактильні копії робіт Пінзеля на 3D-принтері, що дозволило вивчати їх на дотик людям з порушеннями зору. Пізніше, у межах ініціативи «Без бар’єрів», музей трансформували повністю і зробили його доступним, безбар’єрним. Зокрема були зроблені тактильна доріжка від зупинки громадського транспорту до будівлі музею, звукові маячки на вході, що допомагають зорієнтуватися у просторі людям з порушеннями зору, зрозуміла навігація всередині приміщення, підйомник, що веде до зали з експонатами. Також у співпраці з медіасервісом MEGOGO у музеї запрацюють аудіогіди та аудіодескрипція.

У планах Міністерство культури та інформаційної політики розповсюдити такі вдалі кейси, створити довідник доступності для закладів культури та поступово зробити усі заклади культури безбар’єрними. «У 2022-ому плануємо зробити якомога більше просторів підпорядкованих нам закладів – безбар‘єрними. Також наступного року почне діяти програма УКФ «Культура без бар’єрів», – зауважив міністр культури Олександр Ткаченко. – Її бюджет 30 млн грн, що спрямовано на розвиток творчого потенціалу митців з інвалідністю та дозволить забезпечити створення більше інклюзивного продукту для України».

“Львівська Пошта”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*