Пресреліз: У Сумах громадськість знайомили з інструментами впливу на формування доступного середовища

Пресреліз: У Сумах громадськість знайомили з інструментами впливу на формування доступного середовища. дбн, суми, доступність, онлайн-зустріч, інвалідність

Пресреліз: У Сумах громадськість знайомили з інструментами впливу на формування доступного середовища. дбн, суми, доступність, онлайн-зустріч, інвалідність

22 квітня у Сумах відбулась онлайн-зустріч “Як подолати вірус архітектурної недоступності міста: секрети суперсили”. Організували цю зустріч представники ГО “Бюро правничих комунікацій” для громадських діячів, які опікуються проблемами доступності територій для маломобільних груп громадян. Участь у заході взяли близько 30 городян. Крім того, тема зацікавила і представників інших міст, тож до розмови про доступність долучились представники громадськості з Краматорська та Одеси.

За словами головного архітектора, начальника управління містобудування та архітектури Сумської ОДА Олега Кривцова, який також є заступником голови обласного комітету доступності, нині до категорії маломобільних груп належать 40-50% городян. Це люди з інвалідністю усіх нозологій, батьки з дітьми, люди поважного віку, особи, що використовують будь-які допоміжні засоби пересування та ін. За словами посадовця, найбільш дієвими важелями впливу для вирішення питань доступності, якими можуть користуватись громадяни, є особиста небайдужість до цієї проблематики, активна роз’яснювальна робота, передусім у соціальних мережах, комунікація з адміністрацією закладів, де є порушення вимог доступності, звернення до контролюючих органів та установ, популяризація концепції інклюзії в місті загалом.

Ефективним інструментом є також нові Державно-будівельні норми – ДБН В.2.2-40:2018 “Інклюзивність будівель і споруд”, розроблені Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, що стали чинними 1 квітня 2019 року. Цей документ, зокрема, передбачає необхідність дотримуватись норм доступності не тільки під час будівництва нового об’єкта, а й в ході капітального ремонту, реконструкції та технічного переоснащення вже існуючих будівель.

“Раніше цієї позиції не було, проектанти і будівельники цим користувались. Новий ДБН дає право вимагати від усіх, хто замовляє будівництво і хто його будує, враховувати усі вимоги доступності. Відтепер будь-яка установа, яка проводить капітальний ремонт, технічне переоснащення, реконструкцію або реставрацію будівель, повинна виконати усі вимоги доступності, а ми – громадськість – повинні контролювати цей процес на всіх етапах”,- зазначив Олег Кривцов.

Звертатись з письмовими зверненнями та скаргами громадяни можуть до громадської приймальні на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України, управління архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд за об’єктами будівництва, контактні дані яких мають бути зазначені на інформаційних щитах, розміщених на всіх будівельних майданчиках. Відсутність такого щита також є порушенням, карається штрафом, і громадяни також можуть звертатись до відповідних органів та установ і повідомляти про це.

За словами регіональної координаторки Уповноваженого ВРУ з прав людини у Сумській області Марини Єжкун, проблема інклюзії тісно переплітається з поняттям дискримінації. Стаття 161 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками у вигляді штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого. Якщо ж ті самі дії, поєднані з насильством, обманом чи погрозами, а також вчинені службовою особою, – законодавство передбачає штраф від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

На цій підставі, за словами правозахисниці, громадяни можуть також захищати свої права на доступність у суді, звертатись до органів поліції та прокуратури, інших установ з відповідними запитами та зверненнями, вимагати вчасної та змістовної реакції на них. Також можна надсилати звернення до регіонального представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Комунікаційна зустріч – частина проєкту “Залучення маломобільних груп громадян до адвокації системних змін у сфері доступності”, який реалізується в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Такі зустрічі відбуваються регулярно раз або двічі на місяць.

За словами координаторки проєкту Марини Носаченко, одне із завдань, яке ставлять перед собою організатори, – сформувати гурт проактивних містян навколо теми доступності, обмін досвідом у цій сфері, створення спільного плану дій щодо формування доступного міста та його подальше втілення.

Наступна така зустріч запланована на червень 2020 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*