Сучасний безбар’єрний освітній простір у закладах освіти Житомирщини

Сучасний безбар’єрний освітній простір у закладах освіти Житомирщини. житомирщина, доступність, заклад освіти, особливими освітніми потребами, інвалідність, floor, furniture, indoor, chair, wheel, table, mirror, clock, tire. A chair sitting in front of a window

Управління Державної служби якості освіти у Житомирської області, а саме експерти, які взяли участь у проведенні інституційних аудитів, відмічають, що за останні роки в Житомирській області помітний прогрес у створенні безбар’єрного простору та комфортних умов для інклюзивного навчання і розвитку дітей в освітніх закладах. Керівниками закладів освіти, засновниками провадяться заходи задля усунення бар’єрів в освітніх установах:

— створюються комфортні умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами — облаштовуються класні кімнати, навчальні кабінети, ігрові кімнати, актові та спортивні зали, санітарні кімнати, інші приміщення з урахуванням інклюзивності;

— створюються умови для розвитку — облаштовуються додаткові приміщення (ресурсні кімнати, медіатеки, куточки для медичного обслуговування та корекційно-розвиткових занять);

— забезпечується безперешкодний доступ до будинків, приміщень, споруд та земельних ділянок — облаштовуються елементи доступності (пандуси, підйомники, спеціальні сходові пристосування), встановлюються кнопки виклику.

Зауважимо, що оновлені державні будівельні норми передбачають обов’язкове створення таких умов, тому завдання органів місцевої влади — докласти зусиль, щоб зробити освітній простір доступним для дітей з інвалідністю, забезпечити створення умов інклюзивної освіти, щоб діти з інвалідністю могли навчатися у звичайних класах і отримувати таку ж освіту як і всі діти.

Проте, як показують спостереження, близько 75% закладів освіти області, у яких проведено інституційні аудити, забезпечені безбар’єрним простором, але лише до 1 поверху. У цих закладах є безбар’єрний доступ до будівлі, пандус або підйомник на вході чи кнопки виклику допомоги, у деяких випадках інформаційні таблички. Однак більшість наших шкіл ще не пристосовані для дітей з інвалідністю в повному обсязі. Це потрібно змінювати, створювати новий освітній простір.

Адже новий освітній простір – це коли яскраво, сучасно, енергоефективно та інклюзивно. Він стає реальністю для закладів освіти області, в тому числі і для освітніх установ міста Житомира.

До прикладу: у рамках робочого візиту та з метою вивчення облаштування закладами освіти області сучасного освітнього середовища, працівники управління Державної служби якості освіти у Житомирській області нещодавно відвідали ЛІЦЕЙ № 23 МІСТА ЖИТОМИРА ІМ. М. ОЧЕРЕТА (директор Ігор БАРАНОВ).

В оновленому корпусі гімназії, у якому незабаром будуть навчатися учні початкової школи, вдалося облаштувати яскравий мотивуючий освітній простір, застосувавши креативність, технологічність, енергоефективність. Позитивні зміни вражають: стильний дизайн, сучасне освітлення, нова інтерактивна техніка, новітнє обладнання, зручні меблі з якісних матеріалів, медіатека, сучасний спортивний майданчик… Окрім сучасного обладнання, креативного дизайну ззовні та всередині, енергоефективних заходів для навчальних приміщень, тут облаштували і безбар’єрний простір для учасників освітнього процесу з особливими освітніми потребами.

Безбар’єрність стає новою нормою для створення суспільства без обмежень, в якому гарантуються рівні права та можливості для всіх у пересуванні, зайнятості, здобутті освіти, самореалізації, спілкуванні, дозвіллі, розвитку. Саме до таких змін мають рухатися усі заклади освіти – до змін, які формують нову якість життя, нове самоусвідомлення, новий світогляд учасників освітнього процесу.

Управління Державної служби якості освіти
у Житомирської області

«Рупор Житомира»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*