Сумна бухгалтерія діабетика

1 18 4 gr 15.07.16 diabet 2. глюкометр, діабет, інсуліну

1 18 4 gr 15.07.16 diabet 1Як всім відомо, цукровий діабет – важке захворювання, яке виникає з різних причин (у першу чергу це спадковість, на другому місці – нераціональне харчування і хронічні недуги, і потім – нездоровий спосіб життя, постійні стреси). На жаль, кількість людей, що хворіють на цю недугу, невпинно зростає. Спробуємо з’ясувати, наскільки важко простій людині жити із нею і як жорстоко вона б’є по гаманцю.

За даними управління охорони здоров’я облдержадміністрації, на Чернігівщині з діабетом живе 26700 хворих, з них понад 5500 отримують інсулінові препарати, тобто мають або перший, або другий тип захворювання. А реальна кількість людей, які вже мають діабетичні проблеми, насправді значно більша. І основною проблемою хворих області, як і України, є забезпечення інсуліновими препаратами.

Чернігівщина та Полтавщина – області, де забезпечення інсулінами здійснюється за європейською схемою, так званою «рецептурною системою». Лікар виписує пацієнту рецепт саме на той інсулін, який він йому призначає. На решті території України ведеться централізована закупівля інсулінів – на початку року закуповується певний вид препарату. І якщо згодом такий препарат людині не підходить, вона змушена шукати необхідний інсулін в аптечній мережі.

– Така система дуже незручна, хоч Чернігівщина у цьому плані трохи у кращому становищі, ніж інші області України. Але нині, коли в державі важка економічна ситуація, проблеми з забезпеченням інсуліновими препаратами виникають і в нашому регіоні. Вони подорожчали майже вдвічі, як подорожчали і засоби самоконтролю (тест-смужки та глюкометри). Звичайно, управління охорони здоров’я робить все можливе, аби субвенція, виділена Чернігівщині з державного бюджету, змогла покрити витрати. Втім, у більшості районів ситуація із забезпеченням інсулінами навіть краща, ніж в обласному центрі, бо там про це «турбується» місцевий бюджет. Враховуючи це, ми вже два роки пропонуємо нашим пацієнтам поступово переходити з картриджних форм інсулінових ін’єкцій на значно дешевші флаконні форми, – пояснює завідувачка ендокринологічного відділення КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня», головний позаштатний спеціаліст з ендокринології управління охорони здоров’я облдержадміністрації Любов Черв’якова.

Скільки ж коштує середньостатистичному діабетику лікування цієї пожиттєвої недуги? І чи можна говорити про прийнятну якість життя наших діабетиків у зв’язку з постійними витратами на лікування? З такими запитаннями звернулися до пенсіонерки, інваліда другої групи Антоніни Коваль, котра живе у Чернігові і десять років страждає на діабет.

– В яку суму вам обходиться щоденний інсулін?

– Від держави отримую лише 60 відсотків своїх потреб, тобто 1 флакон «Протофана НМ Панфіла». Його вистачає тільки на 21 день, решту купую сама. До того ж при різких коливаннях цукру мушу вживати додаткову порцію іншого інсуліну – «Актрапіду», який купую сама. І третій вид найнеобхіднішого інсуліну – «Діафармін» припис вживати на ніч) – нібито має видавати держава, але на практиці все не так. Приміром, телефоную до аптеки і питаю, чи є. Єдина аптека «Сальвія» на колишній вул. Щорса має його видавати. Відповідь: «Ні, телефонуйте завтра». І так разів 10 за місяць. І раптом у слухавці чуєш: «Так, приїздіть». Але радіти рано, бо поки доїдеш, виявляється, що препарат розібрали. Тож, як правило, купуєш необхідні ліки, а полювання за державною подачкою ведеш про всяк випадок. А ще лікарі радять нам двічі на рік проходити стаціонарне підтримуюче лікування… Теж недешеве, близько 2,5 тисячі останнє обійшлося. Тому весною відмовилася лягати на крапельниці, а лікувалася амбулаторно. Вийшло трохи дешевше. Бо купила вітчизняний «Альфаліпон» та «Нейромакс» таблетовані і приймала місяць. Але восени все ж доведеться лягати у стаціонар.

– Що іще діабетику потрібно для контролю свого стану?

– Звісно, глюкометр і тест-смужки. Мені пощастило, коли зламався мій попередній глюкометр, який відпрацював лише рік, благодійна організація подарувала імпортний. Тест-смужки дорогі, коштують 350 грн. за 50 штук до марки мого глюкометра. Я економлю і не перед кожною ін’єкцією міряю цукор, а лише тоді, коли погано себе почуваю. Але це неправильно, без тесту крові діабетик може помилитися і пропустити стрибок цукру, вколоти менше інсуліну, ніж потрібно, і такою «економією» завдати собі шкоди.

– Які іще ліки приймаєте, аби захистити органи від надто високого рівня цукру?

– У мене цілий «букет» хвороб-супутників, лікування яких теж вимагає значних витрат.

Зі слів хворої підраховуємо і ці витрати. Інсулін (докуплений через неповне забезпечення від держави) коштує від 300 грн. на місяць. Шприц-ручка затягне на 500 грн. (гарантійний термін використання у більшості приладів до 3 років) і до неї голки по 2-2.80 грн. та (або) 2-4 шприци щоденно по 2.70 грн. плюс вата та спирт медичні – 25- 30 грн. на місяць. Лікування два рази на рік у стаціонарі – 2, 5 – 3 тис грн. за курс. Для щоденного контролю цукру потрібні вимірювальні прилади: глюкометр (від 500 до 1000 грн., та тест-смужки 350-500 грн. за 50 штук. Комплекс ліків, які мають долати негативні наслідки діабету у вигляді хвороб-супутників (стенокардія, гіпертензія, захворювання судин, очей, печінки, нирок, дисбактеріоз статевих органів) коштує від 100 до 500 і значно більше грн. на місяць.

Бухгалтерія, безумовно, сумна, і чиновників від медицини хоч якось має зачіпати те, що хворі на цукровий діабет змушені боротися зі страшною недугою упродовж всього життя, а особистий бюджет формувати з врахуванням цін на ліки, медичні матеріали та інструменти. Невже державний та місцеві бюджети не повинні стати більш гуманними, дати таким людям шанс на виживання? Адже за мізерних пенсій і зарплат хворим доводиться заощаджувати на всьому. Тож необхідно закладати більший відсоток бюджетних коштів на ліки для діабетиків і, можливо, тоді у них з’являться гроші на раціональне харчування та лікування хоч зрідка у профільних санаторіях. Нинішні можновладці мають це враховувати у галузевих програмах, а головне – у реальних діях.

Андрій Чуб, “Чернігівщина” №28 (585) від 14 липня 2016

Gorod.cn.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*