Людмила Даніліна. Фото: kanaldom.tv
3 грудня світ відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю. Яку підтримку отримують такі особи від держави, чи змінилася ситуація під час війни та як дбають про здоров’я учасників бойових дій. Про все це у студії “Ранку Вдома” розповіла виконувачка обов’язки гендиректора фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Людмила Даніліна.
Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.
— Яку підтримку отримують люди з інвалідністю від держави? Чи змінилося щось під час війни?
— До 24 лютого в Україні нараховувалося два мільйони сімсот тисяч осіб з інвалідністю. Під час воєнного стану ця цифра зросла на сто тисяч. Уряд ухвалив постанову № 321, яка передбачає забезпечення осіб з інвалідністю, постраждалих учасників бойових дій, засобами реабілітації та протезування.
— Багато осіб з інвалідністю зараз за кордоном, а термін дії документів про інвалідність завершується. Як працюєте з такими особами?
— До кінця воєнного стану дозволено автоматично продовжувати інвалідність. Держава передбачила, щоб ці люди не проходили додатково комісії. Якщо людина перебуває за кордоном і подала заявку на допоміжний засіб реабілітації, то її представник в Україні може цей засіб забрати й передати їй. Всі підприємства працюють і мають можливість забезпечити людей навіть за кордоном.
— Якою є підтримка учасників бойових дій з інвалідністю? Чи забезпечують їх засобами реабілітації?
— До 24 лютого наші військові мали статус учасника АТО. У зв’язку з повномасштабними бойовими діями статус військових змінився. Тепер усі військові та представники силових структур мають статус учасника бойових дій. Держава з 2014 року забезпечувала учасників бойових дій і допоміжними засобами, і протезами.
Є первинне забезпечення та вторинне.
Первинне забезпечення, коли є висновки лікарів, передбачає протезування коштом держави. Цього року на ці потреби передбачили з бюджету близько двох мільярдів гривень.
На наступний рік ця сума видатків значно збільшилась оскільки кількість людей з різного роду каліцтвами збільшилося. Тому на 2023 рік передбачили на протезування та інші засоби реабілітації три мільярди гривень. Подати документи на програму можна через управління соціального захисту осіб з інвалідністю, ЦНАП, а також через електронний кабінет особи з інвалідністю.
— Якими протезами держава забезпечує військових?
— В Україні є сто шість підприємств, які виготовляють протези. Часто використовують імпортні компоненти, але самі протези виготовляють на наших підприємствах. Українські протезисти можуть конкурувати з американськими, бо виготовляють якісний продукт. Наші протезисти пройшли навчання по натівській програмі, тож мають міжнародну сертифікацію.
Після первинного протезування хлопці ідуть на більш функціональне протезування, дороге, де також можливе співфінансування. Частину грошей на протез дає держава, іншу — благодійні фонди чи міжнародні донори.
Наші всі паралімпійці протези замовляли й встановлювали на українських підприємствах завдяки таким програмам співфінансування.
— Як відбувається реабілітація дітей з інвалідністю, які отримали статус внутрішньо переміщених осіб?
— Немає можливості надавати допомогу дітям з інвалідністю, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Втім, в Україні працює сімдесят п’ять реабілітаційних центрів. Тож більшість дітей, на чию реабілітацію держава передбачила кошти, мали можливість отримати послуги в тих регіонах, куди вони евакуювалися.
— До кого зараз можуть звернутися по допомогу особи з інвалідністю?
— Сьогодні переміщені особи, діти з інвалідністю, їхні опікуни, батьки, самі люди з інвалідністю, учасники бойових дій можуть звернутися в центри адміністративної допомоги, в управління соціального захисту осіб з інвалідністю. Також працюють понад сто представництв Громадського об’єднання осіб з інвалідністю, а також волонтери та благодійні фонди.