Брати Капранови вирушають з новою книжкою в тур на підтримки інвалідів АТО/ООС

Брати Капранови вирушають з новою книжкою в тур на підтримки інвалідів АТО/ООС. брати капранови, ніл хасевич, упа, роман паперові солдати, інвалідність

Брати Капранови вирушають з новою книжкою в тур на підтримки інвалідів АТО/ООС. брати капранови, ніл хасевич, упа, роман паперові солдати, інвалідність

Письменники Віталій та Дмитро Капранови написали роман “Паперові солдати” про долю художника Ніла Хасевича, який, попри тяжку інвалідність, активно боровся в лавах УПА.

Як розповів Віталій Капранов на пресконференції в Укрінформі, автори поширюють книжку серед бійців, які повернулися з фронту з тяжкими пораненнями, бо вважають, що саме такий герой має їх надихати.

“Ніл Хасевич – унікальний герой, який, попри свою інвалідність (молодим утратив ногу в залізничній катастрофі), проміняв перспективу працювати в Америці на місце вчителя на Волині, а потім на боротьбу в лавах УПА. На той момент він уже мав зв’язки з ОУН, вважав, що повинен боротися за незалежну Україну своїм пером як зброєю”, – сказав письменник.

Він розповів, що у 1943 році Хасевич пішов в УПА і воював там до 1952 року, до самої своєї смерті, – без ноги, на саморобному дерев’яному протезі, у криївках, у підпіллі.

“Коли ми довідалися про цю людину, в нас виникло розуміння того, що Ніл Хасевич є справжнім супергероєм, бо в тих умовах він боровся проти наймогутнішої на той момент армії світу, таємної поліції, якою було МГБ. Ми не могли пройти повз такий сюжет. Хотілося зробити цікаву, сучасну, популярну книжку”, – наголосив Віталій Капранов.

Він зазначив: те, що Хасевич був інвалідом, певною мірою захищало його від підозр з боку каральних органів – аж до того часу, коли в 1951 році в ООН почали розповсюджувати виданий у США альбом його робіт “Волинь у боротьбі”, аби переконати у тому, що СРСР – це зло, і в Україні є сили, які борються за її незалежність. Тоді в Москві було дано команду негайно впіймати та знищити невідомого художника. У кожній із західних областей було для цього утворено спецгрупу.

Брати Капранови вирушають з новою книжкою в тур на підтримки інвалідів АТО/ООС. брати капранови, ніл хасевич, упа, роман паперові солдати, інвалідність

“І далі почалася детективна інтрига, яку ми поклали в основу свого роману і якою почали твір”, – сказав письменник.

Віталій Капранов розповів, що в книжці насправді два головні герої. Письменники відкрили для себе ще одного митця, ровесника Хасевича, який досягнув успіху в Америці. Це Володимир Титла, він же Білл Титла, який став головним художником студії Діснея, намалював “Білосніжку”, “Піноккіо”, “Дамбо”. Він народився в Нью-Йорку, а батьки його були з Тернопільської області.

“Титла зацікавив нас як альтернативна доля, він був українцем за духом, говорив українською, ходив до недільної української школи, саме там його помітила одна з викладачок і почала навчати малювання. Звідти він пішов в училище промислового дизайну, а потім на кіностудію Paramount, зрозумів, що не вміє малювати, і поїхав вчитися до Європи, – а саме у Варшавську школу мистецтв, де якраз навчався Ніл Хасевич”, – зазначив автор.

За його словами, Хасевич був дуже активним учасником мистецької громади, його роботи брали участь у багатьох конкурсах, вигравали їх – навіть на виставках за кордоном, в тому числі у США. Там вийшла книга його гравюр, завдяки якій його запросили туди на роботу. Проте він відмовився і повернувся на Волинь.

Але саме у Варшаві брати Капранови, застосувавши художній прийом, звели двох героїв свого роману, свідомих українців, та побудували твір на альтернативних долях.

Брати Капранови вирушають з новою книжкою в тур на підтримки інвалідів АТО/ООС. брати капранови, ніл хасевич, упа, роман паперові солдати, інвалідність

“Ми провели дві різні біографії, два різні життєві шляхи, щоб читач зрозумів, що насправді у Хасевича був вибір. І те, що він загинув за Україну, – це був його свідомий вибір”, – підкреслив письменник.

За його словами, їм практично не треба було нічого вигадувати. Все це історичні події, і робота була більше дослідницькою. А вигадували тільки службових героїв, які допомагали викласти основну лінію.

“І навряд чи є інша фігура такого масштабу, як Ніл Хасевич, котра, маючи таку інвалідність, воювала і героїчно загинула. Аналогів такому героєві немає, його нема з ким порівняти. Тим часом про нього ніхто знає, що нас і спонукало до створення цієї книжки”, – наголосив Віталій Капранов.

Він зазначив, що Український культурний фонд підтримав це видання, і вдячністю письменників за підтримку стало те, що вони зробили спеціальний наклад цього роману для розповсюдження серед інвалідів, насамперед інвалідів АТО/ООС – “для натхнення, для стимуляції, для прикладу, щоб вони розуміли – не все втрачено, людина з важкою інвалідністю може бути корисною суспільству”.

“Книжки ми вручали на Форумі видавців у Львові, поширювали через Асоціацію інвалідів АТО. Це наш внесок у специфічний сектор ідеології, який насправді сьогодні дуже важливий, щоб підняти людям самооцінку. Це психологічна допомога для того, щоб повернути впевненість у собі”, – сказав письменник.

Він додав, що книжка вийшла накладом 5 тисяч примірників. Роздали вже все, більшу частину передали Спілці інвалідів АТО, де понад 2800 членів. Для себе залишили трохи, щоб передати на зустрічах у райцентрах, які найбільше страждають від відсутності культурних подій.

“Завтра ми вирушаємо на Черкащину на книжковий фестиваль. Дорогою туди побуваємо на зустрічах в районних центрах — Горішні Плавні, Кременчук, Олександрія, Жовті Води, Сміла. І скрізь будемо розповідати про книжку, про Хасевича, та передавати книжки для інвалідів. Наприкінці жовтня поїдемо на батьківщину Хасевича – в Костопільський район на Рівненщину і в Рівне. У листопаді – на Волинь”, – розповів Віталій Капранов.

Він наголосив, що українці мають брати активнішу участь в інформаційній війні, одним з бійцем якої був Ніл Хасевич.

“Він був особливо важливим у той час, коли УПА припинила фронтові операції і перейшла навіть не до терористичної, а інформаційної війни. УПА стільки трималася і її не могли задавити саме через те, що головним її акцентом була війна інформаційна. І Ніл Хасевич був у ній один із перших, тому що саме його малюнки, гравюри, карикатури – те, що ми зараз називаємо інфографікою, фотожабами, – працювало в першу чергу. І оскільки сьогодні наша війна з ворогом великою мірою має характер інформаційний, то і приклади героїв інформаційної війни повинні бути у всіх на вустах. І тут треба віддати належне Нілу Хасевичу. Ця постать заслуговує на національне поклоніння”, – підкреслив Капранов.

Укрінформ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*