Дошкільна інклюзія – вже не ілюзія у Краматорську

Дошкільна інклюзія – вже не ілюзія у Краматорську. краматорськ, дитсадок, особливими освітніми потребами, інвалідність, інклюзія, person, indoor, clothing, human face, toddler, girl, book, woman. A little girl sitting at a table

Дошкільна інклюзія – вже не ілюзія у Краматорську. краматорськ, дитсадок, особливими освітніми потребами, інвалідність, інклюзія

Дві інклюзивні групи були відкриті у минулому році, на черзі – ще одна. Також у місті працюють 56 спеціалізованих груп у дитсадках, їх відвідують 1040 малюків, які потребують корекції через певні порушення здоров’я. Як здійснюється корекційна робота та як буде розвиватись дошкільна інклюзія, Антикризовому медіа-центру розповіла начальник краматорського Управління освіти Марина Мозольова.

“Нажаль, дітей з вадами здоров’я стає все більше. Наразі майже 20 відсотків дітей потребують перебування у спеціалізованих групах. Це дітки з порушенням опорно-рухового апарату, зору, мовлення, з затримкою психічного розвитку. Відповідно ми плануємо корекційні програми з ними, і саме у спеціалізованих групах є можливість зробити це фахово та в необхідному обсязі”, – зазначила Марина Мозольова.

Так, з дітьми працюють спеціалісти з лікувальної фізкультури, тренери, логопеди, дефектологи, психологи. Діти з порушеннями зору виховуються у 4-х спеціалізованих групах на базі дитсадка № 47. У закладі працює досвідчена медична сестра. Вона застосовує для занять медичну техніку, якою оснащений садок, та підбирає дітям необхідні вправи для щоденного виконання. Цей дитсадок дуже затребуваний, тому працює з перенавантаженням.

Малюки з затримкою психічного розвитку та вадами інтелекту виховуються у дитсадку № 84 – у ньому відкрито чотири спеціалізовані групи, які відвідують 46 дітей. Тут також здійснюється фаховий медичний супровід.

“Але ж ми бачимо, що у дошкільних закладах не вистачає місць для дітей з вадами здоров’я. Тому у минулому році було відкрито ще три групи. Вперше у Краматорську з’явились дві інклюзивні групи – у дитсадках № 91 та 92. Їх відвідують 36 дітей, з яких п’ятеро – з особливими освітніми потребами. Групові приміщення відремонтовані та обладнані за фінансовою підтримкою міжнародних організацій UNISEF і “Save the children”. Це дуже корисно, коли діти з інвалідністю відвідують звичайні групи, а не закриті заклади. Інклюзія передбачає соціалізацію дітей і введення їх у звичайне життя. Тоді малеча розвивається не в “тепличних умовах”, а виховується так само, як усі їхні однолітки. Тому ми будемо продовжувати рухатись в цьому напрямку”, – наголосила Марина Мозольова.

Також у 92-му садочку за кошти місцевого бюджету була відкрита спеціалізована група для дітей з важкими вадами опорно-рухової системи. В ній виховуються 8 дітей з інвалідністю, які потребують суттєвої підтримки та супроводу. Саме цей садочок був обраний для перебування таких діточок, оскільки корекційна робота включає плавання, а в ньому є басейн. Він не використовувався багато років і наразі не працює, проте існує план його відновлення.

За словами очільниці Управління освіти, минулого року була розроблена проектно-кошторисна документація та визначена ціна – 4,5 млн. грн. Кошти виділять з місцевого бюджету, щоб зробити повноцінне функціонування цих груп.

Також буде здійснюватися робота по забезпеченню доступності в тих дитсадках, де виховуються діти з порушеннями опорно-рухового апарату. Їх у Краматорську 12, вони розташовані у різних районах міста. Першочерговим завданням є пристосування туалетних кімнат, душових, встановлення поручнів на території садочків і всередині приміщень. Окрім того, продовжується робота по методичному наповненню та обладнанню спеціалізованих груп. Всі ці потреби враховані у освітніх кошторисах на 2019 рік.

Як зазначила Марина Мозольова, в цілому у Краматорську покривається потрібність у спеціалізованій дошкільній освіті, але – за рахунок того, що ці групи працюють з перенавантаженням. Отже, в планах на 2019 рік – відкриття ще однієї інклюзивної групи в дитсадку № 53. Необхідні кошти на ремонт приміщень і на закупівлю частини обладнання закладено у міському бюджеті. Також, у разі економії, розглядається можливість створення однієї спеціалізованої групи для дітей, які потребують корекції вад мовлення.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*