Громадською організацією «Правозахисний Рух Донбасу» було проведено дослідження потреб та запитів ВПО з інвалідністю, пов’язаних з викликами, які з’явилися внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в містах Запорізької області. Дослідження було проведено в рамках проекту “Сприяння соціальній адаптації людей з інвалідністю – ВПО в місцевих громадах Запорізької області”.
Дослідження проведене через інтерв’ю та анкетування, з порівнянням відкритих і закритих запитань. Окрім цього, відбулись групові зустрічі з керівництвом громад Запорізької області і з безпосередньо групами переселенців з інвалідністю, що мешкають в шелтерах і якраз результати інтерв’ю були суттєво доповнені інформацією з цих зустрічей. Ми інтерв’ювали міських та селищних голів, людей, які координують допомогу ВПО, людей, які отримують ці послуги. Всього було опитано 150 вимушених переселенців та 20 представників місцевих органів влади, що відповідають за надання послуг для ВПО.
За отриманими результатами опитування було зроблено висновки та підготовлено аналітичний звіт з практичними рекомендаціями для влади. Отже, під час дослідження було опитано 20 респондентів, а саме представників місцевої влади, що відповідають за надання послуг для ВПО.
На запитання: “Як Ви оцінюєте доступ до належного житла в Запоріжжі ВПО з інвалідністю? Оцініть від 1 до 10” 10% респондентів дали оцінку в 4 балів, що дає можливим доступність до належного житла в Запоріжжі ВПО з інвалідністю, 90% респондентів дали оцінку в 1 бал, що не унеможливлює можливість доступу до належного житла в Запоріжжі ВПО з інвалідністю.
На запитання: “Як Ви оцінюєте економічну ситуацію та доступ до зайнятості в Запоріжжі ВПО з інвалідністю? Оцініть від 1 до 10”, 50% респондентів дали оцінку в 7 балів, що показує нормальну економічну ситуацію в Запоріжжі ВПО з інвалідністю, 40% респондентів дали оцінку в 5 балів, що показує задовільну економічну ситуацію в Запоріжжі ВПО з інвалідністю, 10% респондентів дали оцінку в 3 балів, що показує негативну економічну ситуацію в Запоріжжі ВПО з інвалідністю.
Було опитано 150 ВПО з інвалідністю Запорізької області різних соціальних можливостей. Ключові потреби, що оцінювалися: звернення ВПО з інвалідністю по допомогу в установи після переїзду, порушення прав людини на свободу на новому місці, загроза особистій̆ безпеці, порушення прав, пов’язаних зі статусом ВПО, порушення прав, пов’язаних із наданням медичної̈ допомоги.
На запитання: “Як часто Ви зверталися по допомогу в установи після переїзду до Запоріжжя? Оцініть від 1 до 10”, 58% ВПО з інвалідністю дали оцінку в 9 балів, 40% ВПО з інвалідністю дали оцінку в 8 балів, 2% ВПО з інвалідністю дали оцінку в 6 балів.
На запитання: “Як часто Ви зіштовхнулися з порушення прав людини на свободу на новому місці проживання? Оцініть від 1 до 10”, 76% ВПО з інвалідністю дали оцінку в 4 балів, 15% ВПО з інвалідністю дали оцінку в 2 балів, 9% ВПО з інвалідністю дали оцінку в 1 балів.
Узагальнюючи результати дослідження були сформульовані рекомендації щодо задоволення потреб та запитів ВПО з інвалідністю Запоріжжя:
- залучення людей з інвалідністю до роботи органами місцевого самоврядування.
- підвищити рівень фізичної доступності органів місцевого самоврядування.
- реалізація проектів з побудови комфортної інфраструктури для пересування людей з інвалідністю різного типу.
- правова допомога людям з інвалідністю на базі органів місцевого самоврядування.
- регулярне оновлення інформації на сайтах та сторінках державних установ, медичних, соціальних закладів.
- організація груп самодопомоги на базі органів місцевого самоврядування.
- проведення психологічних вебінарів із залученням ОГС.
Інші результати в рамках дослідження та рекомендації можна переглянути в загальному документі звіту за посиланням https://drive.google.com/file/d/1nniD2ajaEdHfhL59qbwvXVe2R-r0e-63/view?usp=share_link
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Чорноморського Фонду регіонального співробітництва – проєкту Німецького фонду Маршалла. Її зміст є виключною відповідальністю громадської організації “Правозахисний рух Донбасу” і не обов’язково відображає позицію Чорноморського Фонду регіонального співробітництва – проєкту Німецького фонду Маршалла.
#ПрямуємоРазом
#ПрограмаСтійкість
#BSTproject
Павло Романов