Аби всі, хто потребує лікування, реабілітації і допомоги, змогли отримати це якнайшвидше, у Львові вибудовують екосистему підтримки і турботи про людей НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN). Мер Львова Андрій Садовий розповів на сесії про міські об’єкти, які входять у систему, та над якими проєктами в межах екосистеми працюють зараз.
«Тільки Перше ТМО за місяці війни прийняло більше 13 тисяч поранених. Ми почали вибудовувати екосистему людяності НЕЗЛАМНІ. Два тижні минуло, як ми відкрили сучасний реабілітаційний центр, і це той стандарт, який є зразком для багатьох українських міст.
Я гордий за наших лікарів, які роблять дива. Ми маємо унікальні технології з протезування, коли імпланти вживляють у кістку, і люди відчувають їх, як свої. Зараз ми на етапі оголошення конкурсу на будівництво операційного блоку, бо дуже багато поранених і нам бракує місця.
Це безпрецедентні проєкти. Тимчасові і постійні протези, фізична, соціальна і психологічна реабілітація, допомога із житлом, пошуком роботи – це все екосистема НЕЗЛАМНІ. Кожного з вас запрошую до спільної праці, бо роботи дуже багато», – зазначив мер Львова Андрій Садовий.
Так, у межах екосистеми НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) уже працює:
– Сучасний корпус реабілітації на вул. Мазепи, 25, першу чергу якого відкрили 11 квітня. Це 7 поверхів із найсучаснішим обладнанням для відновлення, і щороку отримувати допомогу тут зможуть 10 тисяч українців. Тут встановили сучасне обладнання: роботизовану систему ходьби, екзоскелети, роборукавички, які допомагають рухати рукою, тощо. Також тут є реабілітаційні зали зі сталевими підйомниками, аби прикуті до ліжка пацієнти могли переміститися до басейну чи реабілітаційної кімнати. Невдовзі запрацює і басейн, адже реабілітація у воді – невід’ємна складова відновлення. Реконструкція корпусу здійснювалася за підтримки Товариства Червоного Хреста України, міст-партнерів Львова – Фрайбурга та Вільнюса.
– Центр «Незламні матусі» для вагітних та породіль. Це два будинки для вагітних жінок-переселенок, які звели в районі Тракту Глинянського, а поряд із житлом облаштували хідники, оглядовий і дитячий майданчики та навіть озеро. Спроєктували будинки львівські архітектори. Роботи виконала одеська компанія, яка через війну переїхала до Львова.
– «Протезна майстерня» на базі центу НЕЗЛАМНІ Першого медоб’єднання Львова. Майстерня розрахована одразу на 10 робочих місць, що дозволяє встановлювати сотню протезів на місяць. До команди протезистів уже приєдналися пацієнти, які втратили кінцівки у війні, зокрема, військові. За рік тут уже безкоштовно протезували понад 100 українців.
– Центри Ментального здоров’я у кожному районі міста – щоб усі могли отримати якісну допомогу фахівців у комфортних умовах. Станом на зараз такі центри уже діють: у 5-тій лікарні на вул. Чупринки, у 5-тій поліклініці на вул. Виговського, у 2-гій поліклініці на вул. Симоненка, у 1-шій поліклініці на вул. Римлянина, у поліклініці дитячої лікарні святого Миколая на вул. Орлика та на базі центру реабілітації НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) Першого ТМО на вул. Мазепи.
– «Місто Лікує». У Львові напрацювали соціально-культурний проєкт, в межах якого військовослужбовці, які лікуються чи проходять реабілітацію у медичних закладах, запрошують на безкоштовні екскурсії містом, відвідування різних музеїв, театрів, закладів. Всі події адаптовані відповідно до запитів військових, які перебувають на лікуванні в медичних закладах, розташованих на території Львівської громади.
Окрім того, завдяки співпраці із Dobro.ua, загалом уже зібрано понад 37 мільйонів гривень на протезування українців. А до Міжнародного дня дітей, 1 червня, планують розпочати збір коштів для дитячої реабілітації.
У межах екосистеми НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) планують запустити ще такі об’єкти:
– Реабілітаційний центр у Брюховичах. Загальна вартість його створення – 6,5 млн євро. Із них 3 млн євро надає Червоний Хрест Японії, а 3,5 млн євро – досі потрібні.
– Гуртожиток для внутрішньо переміщених людей з інвалідністю. ЄС виділив 19,5 млн євро для будівництва соціального гуртожитку для внутрішньо переміщених людей з інвалідністю.
– Протезний завод повного циклу – планують збудувати. Адже тисячі українців потребують протезів.
– Новий трамвайний маршрут, які з’єднуватиме усі ключові об’єкти екосистеми.
– UNBROKEN-спорт та UNBROKEN-мистецтво.
– Центр для людей, які пережили полон та окупацію.
– Центр реабілітації на вул. Пекарській, поблизу військового госпіталю.
– Дитяча реабілітація різних видів на вул. Орлика
– Будинок для людей поважного віку, партнером стане місто Канни (Франція).
– Управління для перекваліфікації ветеранів. «Це одна з тем, яка критично важлива. Кожен, хто вертається з війни, потребує роботи. Це дуже непросто. Це має бути потужний відділ профорієнтації, спільно з медиками. Йдеться про тисячі людей, і це має бути системний підхід», – наголосив мер Львова.
За словами Андрія Садового, міста-побратими Львова вже підтримали проєкт UNBROKEN. Зокрема, Вільнюс виділив 700 тисяч євро, Фрайбург – 500 тисяч євро, Вроцлав виділяє кошти, німецький уряд передбачив стрічку в 10 млн євро на підтримку UNBROKEN. Варшава пообіцяла 420 тисяч євро.
Записатися на консультацію в центр НЕЗЛАМНІ можна за номером контакт-центру: 0 800 333 003.
Пресслужба ЛМР