РIД: Розвивайся. Iнтегруйся. Дій

РIД: Розвивайся. Iнтегруйся. Дій. жданівська отг, рiд, літній інтенсив, проєкт, інвалідність

У Жданівській ОТГ, що на Вінниччині, відбувся літній інтенсив для дітей, які прагнуть допомогти своїм ровесникам з інвалідністю почуватися повноцінно в сучасному соціумі

РIД: Розвивайся. Iнтегруйся. Дій. жданівська отг, рiд, літній інтенсив, проєкт, інвалідність

Команда із 31 молодого активіста Жданівської об’єднаної територіальної громади упродовж тижня опановувала ази і секрети успішного проєктного менеджменту, краудфандингу та комунікацій. Усе заради того, щоб навчитися розробляти власні проєкти, покликані створити комфортне середовище для жителів своєї ОТГ, передусім для дітей з інвалідністю, котрі у більшості досі продовжують сидіти у чотирьох стінах, позбавлені спілкування з ровесниками і відчуття значимості у соціумі. За результатами проєкту, який реалізовували спільно Благодійний фонд «Повір у себе» та агропромхолдинг «Астарта-Київ», діти напрацювали чотири інклюзивні проєкти. Переміг один — створення мобільного тактильного музею, де незрячі зможуть торкнутися усіх експонатів своїми руками, а здорові, одягнувши пов’язку на очі, відчути себе на місці людини, яка нічого не бачить.

«Музей буде мобільним, тобто він постійно переміщуватиметься, але стаціонарно діятиме на базі ресурсної кімнати Жданівської школи, яку нещодавно відкрили, завдяки нашому фонду та компанії «Астарта-Київ». Вона призначена для навчання дітей з особливими освітніми потребами для покращення їхнього ментального та фізичного стану. Адже в громаді є діти з аутизмом, з розумовими відхиленнями, для яких така зона просто необхідна, бо вони не можуть весь час проводити у класній кімнаті і потребують особливих умов для навчання і розвитку. Але обмежуватися лише цим аспектом ми не стали. Тому цього літа в рамках проєкту «РІД: Розвивайся. Інтегруйся. Дій», який було започатковано торік, ми провели літній інтенсив з інклюзивним акцентом для сільської молоді, — розповідає представниця БФ «Повір у себе» Лілія Марачканець. — Упродовж тижня команда із 31 молодого лідера пройшла курс тренінгів в ігровій формі. У перший день ми проводили з ними загальні збори, активності, знайомства. Потім почалися тренінги, на які запросили тренерів із Києва. Вони розказували дітям про інклюзію, бо ми, маючи певний досвід спілкування з дітьми, зрозуміли, що для них це реально цікава тема. Провели День волонтерства, на який зібрали з усієї громади дітей з інвалідністю. Це був ще той виклик, адже батьки боялися вести своїх дітей. А потім не хотіли повертатися додому, бо дітям з інвалідністю було цікаво серед однолітків. Насправді є діти, яким треба включатися і бути зі своїми ровесниками, вони можуть це фізично зробити, інша річ — що батьки до цього не готові, вони просто бояться, хоча бар’єрів між дітьми немає, вони нормально між собою спілкуються. Тому коли діти почали працювати над проєктами, вирішили зупинитися на тому, який дозволить об’єднати дітей з інвалідністю і здорових у одному просторі. Так народилася ідея з мобільним музеєм для незрячих і здорових дітей».

РIД: Розвивайся. Iнтегруйся. Дій. жданівська отг, рiд, літній інтенсив, проєкт, інвалідність

«ЗВИЧАЙНИХ ЛЮДЕЙ НЕ БУВАЄ»

Особливість проєкту полягає в тому, що діти не лише самостійно реалізовуватимуть свій задум, а й збиратимуть кошти на його реалізацію за допомогою краудфандингових платформ. Чи вистачить їм грошей, не знають. Але вже зараз кажуть, що готові самі скинутися і знайомих залучити, аби тільки створити у школі мобільний музей дотику для своїх ровесників з інвалідністю. Його експозиція складатиметься з експонатів, що розміщуватимуться на невеличких столах. Вироби мистецтва можна буде вивчити, тримаючи в руках. Відвідуватимуть його незрячі, слабкозорі й здорові люди. Останнім пропонуватимуть одягнути маску на очі, щоб вони відчули себе на місці людини, яка нічого не бачить.

Рухатимуться відвідувачі за прописаним маршрутом із перешкодами, між столами з експонатами. Кожному видаватимуть навушники із записом, коли і куди потрібно повернути. У певних зонах лунатимуть звуки природи, щоб людина могла абстрагуватися від зовнішнього світу і довіритися лише своїм сенсорним здібностям. Завершуватиметься екскурсія біля тактильного куточка, який планують наповнити самі діти, виготовивши мішечки з борошном, зерном, крупами. Після кожної такої екскурсії учасники планують збиратися і обговорювати свої відчуття, щоб зрозуміти, як жити в обмежених умовах і чому варто ставати відкритішими і добрішими до інших.

«Нас довгий час розділяли, хоча ми добре розуміємо одне одного і не відчуваємо бар’єрів у спілкуванні. Ми всі люди, дихаємо одним повітрям, відчуваємо схожі емоції, але водночас ми різні, бо звичайних людей не буває, кожен має свою унікальність, — визнає одинадцятикласниця Анастасія Власюк. — Під час тренінгів я переконалася, що інвалідність — це не «вада», це особливість. До проєкту я не знала, як себе поводити з такими ровесниками, але тепер відчуваю свою відповідальність за їхній комфорт. Сподіваюся, що наш музей дозволить їм відчути емоцію, яка запам’ятається на все життя. Є сотні успішних прикладів, де інклюзія — це норма. І я хочу, щоб так було і в нашій громаді».

«Власне, саме задля розвитку своєї ОТГ ми, якщо так можна сказати, відмовилися від літніх канікул і прийшли повчитися, бо це можливість отримати нові навички і компетенції, яких у телефоні чи комп’ютері не знайдеш, — приєднується до розмови одинадцятикласник Максим Сидоренко. — За тиждень я навчився писати проєкти і їх реалізовувати. Та головне — як визначати проблему, шукати практичні шляхи для її вирішення. Тобто ми отримали інструменти, які нам знадобляться у дорослому житті, а воно не за горами».

«БЕЗЦІННА ІНВЕСТИЦІЯ В НОВУ ГЕНЕРАЦІЮ»

Фінальним акордом проєкту стало проведення сімейного інклюзивного фестивалю для усіх жителів Жданівської об’єднаної територіальної громади, який перетворився на справжнє свято дружби та толерантності. Голова ОТГ Станіслава Ядвіжина зізнається, що давно не бачила, щоб діти були так задіяні в організації і проведенні заходів. Вони фактично були організаторами. І додає, що жданівчанам пощастило з партнерами. Соціально відповідальний бізнес «Астарта-Київ» підтримує не лише розвиток території, а й її жителів. Села оживають, бо з’являються ініціативні люди з новими креативними ідеями, які хочуть щось робити, а не чекають, поки для них зроблять.

«Наша громада вважається невеликою — майже 5 тисяч населення, у школах до півтисячі дітей. В ОТГ усе своє: відкрили власну пожежну частину, амбулаторію, упорядкували паркову зону, — розповідає голова ОТГ. — Громада розвивається, але по правді сказати, левову частку в усіх проєктах покриває соціально відповідальний бізнес. Передусім підприємства компанії «Астарта-Київ», які діють на території нашої ОТГ, — товариство «Хмільницьке» та Жданівський цукровий завод. Вони наповнюють бюджет на 80% і допомагають реалізовувати інфраструктурні проєкти поза казною. А ще — що не менш важливо — навчають наших дітей, залучають до програм, конкурсів, ІТ-технологій. Через це наших дітей за рівнем знань, активністю, креативністю не відрізниш від міських. Діти беруть участь у різних конкурсах, пишуть різні проєкти для розвитку громади, отримують гранти від компанії і реалізовують їх. Це безцінна інвестиція у нову генерацію жителів, у розвиток громади, бо одна справа — стіни збудувати, а інша — підготувати конкурентного школяра-випускника, який, вивчившись, повернеться в громаду, бо у нас є робочі місця. Можна жити і працювати».

Проєкт «РІД: Розвивайся. Інтегруйся. Дій» задав відповідний інклюзивний ритм Жданівській ОТГ. Громада впритул наблизилася до створення інклюзивного ресурсного центру, який обслуговуватиме усіх жителів ОТГ. Відповідне рішення вже ухвалили на нещодавній сесії сільські депутати. Відповідно до нього, відкрити центр планують у приміщення колишньої амбулаторії після проведення капітального ремонту 2020 року. Першими його клієнтами стануть діти з інвалідністю, яких наразі в громаді проживає 12.

Олеся Шуткевич, Вінниччина, фото автора

«День»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*