Фото: bi.ua
Інклюзивність — тенденція останніх років, яка активно захоплює і світ іграшок. Виробники створюють їх різними: з недосконалими пропорціями, іншим кольором шкіри чи інвалідністю. Популяризація таких іграшок є важливою частиною у вихованні нового покоління.
Чим корисні інклюзивні іграшки для дітей — про це ІА Дивись.іnfo розповіла експертка та методистка центру «Джерело» Юлія Бойко. Вона розробляє програми проведення навчання для асистентів дітей з інвалідністю у навчальних закладах.
Інклюзивність та інклюзивна освіта
Слово «інклюзія» походить від англійської «inclusion», що означає «включення». У сфері освіти інклюзія означає включення учня до освіти. Але інклюзивна освіта – це не звичайне навчання кожного школяра, це форма навчання дітей, які мають труднощі, що дозволяє отримувати освіту у загальноосвітніх установах з усіма дітьми разом.
«Освіта має бути доступною для всіх. Для кожної дитини, незалежно від її можливостей. Тож інклюзивна освіта — це включення дитини у життя громади. Це має відбуватися ще з малечку і бажано тривати все її життя», – каже фахівчиня.
Юлія має доньку з інвалідністю, яка навчається у сьомому класі. Дівчина перебуває на інклюзивній формі навчання з дитячого садка. Це, зазначає психологиня, є «накачкою соціальних м’язів»:
«Коли вона перебуває у колективі і діти між собою взаємодіють, це для неї є здобутком життєвих навиків. Я не хочу, щоб для моєї доньки був створений окремий світ, де би вона була відгороджена від того, чим займаються інші діти. Для мене важливо, щоб вона не тільки розумілася, але й навіть сперечалася з іншими дітьми, бо це теж є досвід: відвоювати своє або поділитися. Крім того, це її право бути у громаді та жити повноцінне життя».
У чому суть інклюзивного навчання
Насамперед суть інклюзії у адаптації дитини в соціумі у вигляді освітнього процесу. Оскільки кожна дитина має право на навчання, то в освітніх закладах мають враховувати потреби дітей та можливість різного сприйняття навколишнього середовища.
Звичайно, для різних категорій школярів існують різні навчальні заклади, де можуть навчатися діти з однаковими відхиленнями або специфічними здібностями, але практика показує, що дітям легше адаптуватися не в замкнутому соціумі ідентичних особистостей, а в різноманітному та різнобічному, як це відбувається у більшості дітей у світі.
Інклюзивна освіта пояснює суспільству прості, але потрібні речі:
- Всі люди мають право на здобуття освіти незалежно від того, які у них здібності чи можливі відхилення від норми.
- Всі діти бажають бути разом із собі подібними, грати, дружити, відчувати любов та розуміння.
- Освіта в реальному світі та на реальній практиці краще засвоюється мозком дитини, ніж розвиток в ізоляції від соціуму.
- Співпраця між учнями, однокласниками, батьками та викладачами дає результат набагато більший, ніж навчання одноосібно з одним педагогом на весь час навчання.
«Але загалом батьки мають працювати з дітьми ще з малечку і пояснювати їм, що люди є різними. Тобто цей процес не обов’язково має бути пов’язаний з навчанням у школі чи садочку. Діти мають знати: світ різний, а тому хтось може відрізнятися від них. “Інакшість” має цікавити, а не відштовхувати. Це нормально. Не треба ускладнювати цю тему та робити її жалісливою».
Що таке інклюзивні іграшки
Діти з інвалідністю часто відчувають себе в соціумі вигнанцями. Інклюзивні іграшки покликані виправити цю соціальну несправедливість. Перш за все це ляльки, які відходять від прийнятих у суспільстві стереотипів про ідеальну зовнішність і відображають реальних людей різними, тобто справжніми.
«Я дуже позитивно ставлюся до інклюзивних іграшок. Ще кілька років тому, коли я працювала у дошкіллі, вже тоді діти гралися такими. Вони складали “Лего”, і в комплекті були чоловічки на кріслах колісних. Тож діти будували місто і в якийсь момент розуміли, що для чоловічка на кріслі колісному потрібен пандус. Тобто вони не відкидали його за межі гри, а створювали для нього умови, – згадує Юлія, – це класно, бо хтось із цих дітей може стати архітектором або бізнесменом, який буде враховувати потреби усіх».
Фото: іграшки із синдромом Дауна, Miniland
Фото: з відкритих джерел
Боротьба за інклюзивність в сфері іграшок почалася з кампанії Toy Like Me («Іграшка, як я»). Її учасники, батьки малюків з інвалідністю, закликали виробників робити ляльок схожими на реальних людей.
Однією з перших на цей заклик відгукнулася британська компанія Makies, яка створила лінійку «особливих» іграшок, куди увійшли ляльки зі слуховим апаратом, тростиною для незрячих і родимкою на обличчі. Слідом з’явилися моделі в кріслі колісному, з апаратом для ходьби і обличчями, на які можна додавати шрами та інші дефекти.
Фото: bi.ua
Фото: kp.ua
Чому діти мають гратися інклюзивними іграшками
Все більше виробників іграшок починають підтримувати тренд на інклюзивність. Це сприяє соціалізації дітей з особливостями розвитку і допомагає звичайним малюкам та їхнім батькам подолати страх перед інвалідністю.
«У що граються діти? Вона граються у життя. До прикладу, лялька прийшла до подружки, вони попили чаю і поїхали кудись гуляти. І коли лялька на кріслі колісному, лялька з протезом чи лялька з синдромом Дауна йдуть кудись разом з лялькою без якихось особливостей, дитина не будує кордонів між собою та тими, хто від неї чимось відрізняється», – пояснює експертка.
З іншого боку, гра з інклюзивними іграшками може бути діагностичним матеріалом, зауважує Юлія.
«Якщо поспостерігати за дитиною під час гри, то можна побачити, що вона ту ляльку не бере, до прикладу, або відкидає. Тоді є причина батькам поговорити зі своїми дітлахами й поцікавитися, а чому так».
Валентина Ковтонюк