Експерти з Ізраїлю поділилися моделлю відносин між суспільством і людиною з інвалідністю

Експерти з Ізраїлю поділилися моделлю відносин між суспільством і людиною з інвалідністю. ізраїль, експерт, майстер-клас, суспільство, інвалідність, indoor, person, ceiling, clothing, wall, man, computer, people, woman, group. A group of people in a room

Експерти з Ізраїлю поділилися моделлю відносин між суспільством і людиною з інвалідністю. ізраїль, експерт, майстер-клас, суспільство, інвалідністьЕксперти з Єрусалиму провели майстер-клас на тему: «Добробут, мудрість і технології. Освіта як спосіб трансформації ролі людей з інвалідністю у суспільстві. Фото: ZIK

Особа з інвалідністю є експертом з життя, тому що вона має цю проблему чи особливість 24 години на добу сім днів на тиждень, а фахівці вивчають їхні проблеми сім разів у тиждень вісім годин в день. Тому кращим експертом є той, який є експертом з життя, а не той, хто є експертом з книжки. Вишкіл вчителів – це вишкіл не просто про щось, а разом з людьми з інвалідністю. Це нова модель стосунків між суспільством і людиною з інвалідністю. В цьому є багато аспектів, це зміна навчальної парадигми.

Про це розповіли фахівці з Ізраїлю Еяль Блох та Сільвія Стіглітц під час ІІ Форуму інноваційної освіти INED-2018, що відбувся 23-24 листопада у Львові в Українському католицькому університеті.

Еяль Блох є головою та співзасновником TOP Global, співзасновником Інституту сталого розвитку у Єрусалимі та інструктором у коледжі Давида Йелліна. Сільвія Стіглітц – доктор наук директор відділу соціального розвитку інституту сталого розвитку у Єрусалимі.

Експерти з Єрусалиму провели майстер-клас на тему: «Добробут, мудрість і технології. Освіта як спосіб трансформації ролі людей з інвалідністю у суспільстві.

Сільвія Стіглітц 10 років займається навчанням вчителів з особливим підходом до освіти, також викладає студентам з інвалідністю в інституті, ще працює в інституті в Тель-Авіві, де займається розробкою програми навчання вчителів.

Еяль Блох вивчав комп’ютерні науки і математику, але згодом збагнув, скільки економічних, соціальних викликів стоїть перед людьми, і подумав: «А що я можу змінити?». Він працював в університеті, але вирішив стати вчителем у дитячому садочку. «Насправді в університеті ми мало на що можемо вплинути, бо студенти вже сформовані батьками, школою, середовищем. А в садочку ми можемо ще на щось зробити», – сказав він.

Фахівці з Ізраїлю не просто читали лекцію, а хотіли зробити так, щоб учасники були активними. Тож, на початку майстер-класу Еяль Блох попросив учасників взяти листочок, який всім роздали напередодні, і дати просто зараз відповідь на запитання: «Навіщо нам потрібні люди з інвалідністю у суспільстві? Потім він запропонував поділитися відповідями з сусідом і внести якісь варіанти правки.

Після цього учасників попросили взяти свій смартфон і ввести таку адресу, а в ній код: 947476. А далі – у двох-трьох словах написати, що таке інклюзія, відіслати за цією адресою, натиснувши enter. Цей інструмент дозволяє бути інтерактивним зі своєю аудиторією. Його можна використовувати під час занять і лекцій.

Після цього учасникам показали відео про те, як людина з особливими потребами працює помічником вихователя в садочку. «Такі люди можуть бути освітянами. Але вони повинні проходити певну освіту. Ми відкрили двері академії для людей, які хотіли б стати помічниками вихователів у садочку, вивчили 11 таких дітей. Їм викладали психологію, ігри з дітьми, вчили, як дітям читати книжки. Вони навчалися разом з іншими людьми і тепер працюють в дитячому садочку. Зараз у нас вже є дві групи», – сказала Сільвія Стіглітц.

На думку Еяля Блоха, люди з інвалідністю мають те, чого не маємо ми, тому можуть провадити дітей по-іншому, вони також мають права – на працю, освіту.

Експерти з Ізраїлю поділилися моделлю відносин між суспільством і людиною з інвалідністю. ізраїль, експерт, майстер-клас, суспільство, інвалідністьЕксперти з Єрусалиму провели майстер-клас на тему: «Добробут, мудрість і технології. Освіта як спосіб трансформації ролі людей з інвалідністю у суспільстві. Фото: ZIK

«У нашому університеті підхід до навчання інший: у нас не навчають про щось, а разом з кимось. Ми почали реалізовувати цей підхід 10 років тому. Коли ми навчаємо про інклюзію, то робимо це на практиці. Зазвичай, коли вивчають інклюзію, то не мають «зеленого» поняття, що це таке. Це як вчитися плавати: можна розповідати, як це зробити, але коли занурити дітей у воду, тоді вони дійсно починають вчитися плавати. Ми дійшли висновку, що потрібно вишколити спеціальну групу вчителів, зв’язалися з громадською організацією, яка займається освітянськими інноваціями, заручилися підтримкою місцевих партнерів. Ми зрозуміли – якщо хочемо запровадити інклюзію, треба створити модель навчання, продумати, як скласти програму, розробити інструментарій. Асистенти в дитячих садочках – це не була наша ідея, ми про таке навіть не мріяли. Ми просто допомогли їм побачити той скарб, який є у них всередині», – розповів Еяль Блох.

Він вважає, що треба не просто робити щось для людей, треба це робити разом з ними. «Ми повинні припинити запроваджувати інновації в офісах і вищих ешелонах влади. Треба наближати ці процеси до реальності. І це буде велика зміна», – сказав Еяль Блох.

Щоб змінити університетську освіту і освіту у школі, фахівці з Ізраїлю зустрічаються з представниками цих галузей раз в тиждень на кілька годин. Еяль Блох запросив представників громадської організації, університету прийти і поділитися своїми ідеями. проектами. «Насправді директори навчальних закладів дуже поважні люди і вони приходять тільки на вітальне слово, а далі вже не слухають. Тому ми вирішили зробити це по-іншому – запросили їх прийти, але не виступати першими, а говорити заключне слово. А для цього треба було послухати, які є ідеї, зреагувати на них. Відтак наша президентка університету була просто у захваті і вирішила відкрити двері закладу для тих, хто хотів би безкоштовно один рік відвідувати різні курси. Це змінило людей з інвалідністю: вони не були у спеціалізованому закладі, а стали учасниками навчального процесу. Вони могли вивчати кінематограф, економіку – все, що їх цікавило», – розповів Еяль Блох.

На його думку, навчання разом з людьми з інвалідністю – це нова модель відносин між суспільством і людиною з особливими потребами. В цьому є багато аспектів, це зміна парадигми.

Особа з інвалідністю є експертом з життя, тому що вона має цю проблему чи особливість 24 години на добу сім днів на тиждень. А фахівці вивчають ці проблеми сім разів у тиждень вісім годин в день. Тому кращим експертом є той, який є експертом з життя, а не той, хто є експертом з книжки. Ми ж зі свого досвіду не знаємо, як це – бути людиною з особливими потребами, а знаємо про це з книжок або від інших людей», – сказав Еяль Блох.

Таким чином Еяль Блох і його команда почали міняти університет. За його словами, коли все це тільки починалося, в університетах не було доступу для людей з особливими потребами. Зараз у 95% приміщень університету є спеціальні для цього місця. Це сталося через те, що фахівці почали працювати з людьми.

Еяль Блог вважає, що люди з інвалідністю можуть бути лідерами, насамперед такі люди є лідерами своїх власних життів.

Еяль Блох переконаний, що потрібно змінити парадигму навчання на разом з людьми з інвалідністю на всіх рівнях. В університеті може працювати лектором людина з інвалідністю. Якщо не можна це офіційно зробити, то можна спробувати через співпрацю з громадською організацією.

Також він наголосив, що можна навчатися від людей з інвалідністю, бо вони теж можуть нас багато чого навчити, вони можуть нас змінювати.

Підготувала Галина Палажій

IA ZIK

Довідка

Понад 200 осіб – освітян, фахівців у сфері цифрових технологій, менеджерів успішних соціальних та мистецьких проектів, директорів та керівників інклюзивних закладів України, Німеччини, Фінляндії та Ізраїлю – взяли участь у ІІ Форум інноваційної освіти INED-2018, що відбувся 23-24 листопада у Львові в Українському католицькому університеті. Українські та закордонні експерти розповідали про інноваційні навчальні методики та технології, нові підходи до управління закладами освіти, виклики та можливості розвитку інклюзивної освіти в Україні. Суть цієї зустрічі – заряджати ідеями тих людей, які навчають майбутні покоління.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*