Після хвороби — до повноцінного життя

Після хвороби — до повноцінного життя. іфнму, ерготерапія, реабілітація, спеціальність, фізична терапія, person, man, indoor, wall, human face, clothing, shirt, standing, posing, older. A couple of people posing for the camera

Після хвороби — до повноцінного життя. іфнму, ерготерапія, реабілітація, спеціальність, фізична терапія

В Івано-Франківському національному медичному університеті (ІФНМУ) відкрили сучасний навчально-практичний центр для підготовки фізичних терапевтів та ерготерапевтів. Спеціальність «фізична терапія, ерготерапія» — нова, на базі ІФНМУ її відкрили лише рік тому і сьогодні її здобувають понад 30 студентів. Цього року Міністерство освіти і науки України надало університетові ліцензію на 100 місць для підготовки студентів за цим фахом.

Ще донедавна фах фізичного терапевта можна було здобути лише в класичних університетах, на базі інститутів фізичної культури та спорту. Важливо розуміти, що ці навчальні заклади готують фахівців, котрі насамперед орієнтовані на спортсменів. За словами першого проректора ІФНМУ Анни Ерстенюк, потреба у відкритті такої спеціальності на базі медичного університету виникла давно, тому що кількість пацієнтів, котрі потребують тривалої реабілітації та навіть адаптації в соціумі, з кожним роком зростає.

— Актуальність цього фаху пояснюють декількома причинами, — розповідає завідувач кафедри загальної практики (сімейної медицини), фізичної реабілітації та спортивної медицини професор Василь Міщук. — На жаль, в Україні один з найвищих ступенів травматизму і нерідко травми призводять до порушень певних функцій, втрати кінцівок чи пошкоджень хребта тощо. Крім того, в Україні триває війна і часто чуємо, що наші поранені воїни їдуть на реабілітаційне відновлення за кордон, бо в Україні поки що немає своїх спеціалістів. Також зростає кількість хворих, які мають важкі недуги судинної системи: інсульти, інфаркти. Все більшає пацієнтів, які лікують ішемічну хворобу серця, гострий інфаркт міокарда не консервативно, а вдаються до хірургічних методів. і, звичайно, вони після оперативного втручання потребують тривалого періоду відновлення. Дуже часто людям замінюють суглоби, це також потребує серйозної реабілітації.

Нині за спеціальністю «фізична терапія, ерготерапія» в ІФНМУ навчається 31 студент. В основі навчальної програми — передові практики іноземних партнерів, університетів та реабілітаційних центрів Польщі, Литви, Італії, Іспанії, Великобританії, Голландії та ін. Василь Міщук наголошує, що студенти здобувають свій фах за цілком новою навчальною програмою, яка передбачає не лише теоретичний курс, а й щотижневу роботу в спеціалізованих центрах. Щовівторка майбутніх лікарів ділять на групи — по двоє-троє студентів — для практичних занять, які проводять на десяти клінічних базах. Зокрема в Івано-Франківських обласному лікувально-фізкультурному центрі «Здоров’я» та обласному клінічному центрі паліативної допомоги, інституті вертебрології та реабілітації, відділенні фізіотерапії обласної клінічної лікарні. Студенти вчаться спілкуватися з пацієнтами та бачать практичне застосування своєї майбутньої професії. Згодом кількість навчальних баз збільшиться, адже нині в Яремчі при університетській рекреаційній базі «Арніка» будують великий реабілітаційний центр для хворих з патологією дихальної системи.

— Спеціальність «фізична терапія, ерготерапія» не випадково відкрили на базі саме медичного університету, адже такі фахівці насамперед мають добре володіти знаннями з фундаментальних дисциплін, які лежать в основі медицини. Потрібно розуміти фізіологію, знати анатомію, щоб надавати висококваліфіковану допомогу пацієнтам, — розповідає Анна Ерстенюк. — Другий момент: вони мають бачити цих пацієнтів у клініках. Недостатньо знати тільки теоретичний матеріал, його потрібно вміти застосувати на практиці. Студенти мають можливість на базі медичного університету побачити весь спектр послуг, які вони зможуть надавати в майбутньому…

Важливою складовою підготовки майбутніх фізичних терапевтів та ерготерапевтів є навчання в спеціальному навчально-практичному центрі, який нещодавно відкрили на кафедрі загальної практики (сімейної медицини), фізичної реабілітації та спортивної медицини. Зайшовши в центр, мою увагу одразу привертають стенди, котрі знайомлять з видатними людьми, які, незважаючи на фізичні вади, змогли прославитися на весь світ. Серед них: композитор Людвіг ван Бетховен, спринтер Оскар Пісторіус, проповідник Нік Вуйчич та багато інших. Крім того, тут представлено спеціальне обладнання, яке допоможе майбутнім спеціалістам освоїти сучасні та ефективні методики реабілітації пацієнтів. А саме: ходунки, палиці і милиці, інвалідні візки, спеціальні ортези, стіл для відновлення дрібної моторики, сходинки для відпрацювання навичок підіймання сходами людини у візку та багато іншого. Василь Міщук наголошує, що за кордоном такі навчальні центри є невід’ємною частиною підготовки фізичних терапевтів та ерготерапевтів. Крім того, іноземний досвід демонструє командну роботу таких фахівців із соціальними працівниками, психологами, медсестрами, логопедами. Звичайно, в майбутньому центр розширюватимуть та поповнюватимуть новими тренажерами, зокрема планують встановити піаніно, яке допоможе в реабілітації пацієнтів з травмами верхніх кінцівок.

— Навчально-практичні центри — це невід’ємна частина підготовки таких фахівців. Студент сам має пережити вади і стани своїх пацієнтів як психологічно, так і фізично, навчитися їм допомагати. іншої методики для відпрацювання навичок немає, — наголошує Анна Ерстенюк. — Коли ми бачимо на вулиці особу, яка користується допоміжними засобами для пересування, часто не розуміємо, наскільки важливо правильно підібрати їй висоту палиці, милиць тощо. Цього літа активно працюємо над облаштуванням схожого центру на кафедрі фізичної реабілітації, ерготерапії і фізичного виховання.

За словами Василя Міщука, спеціальність «фізична терапія, ерготерапія» є перспективною, дає можливість працевлаштуватися не лише в Україні, а й за кордоном, адже ці фахівці надзвичайно затребувані. «Впевнений, що студенти отримають у нашому виші добротну професійну підготовку, а згодом будуть потрібні багатьом лікувальним і навчальним закладам — від госпіталів для ветеранів війни і до звичайних травматологічних, кардіологічних, пульмонологічних відділень», — наголошує Василь Міщук.

Анна Ерстенюк зауважує, що одним з найбільших здобутків є те, що вдалося вмотивувати студентів до навчання. «Головним досягненням, мабуть, є те, що більшість дітей, які навчаються за цією спеціальністю, зрозуміли її важливість. Це найголовніше, — констатує Василь Міщук. — Дехто собі уявляє, що це спеціаліст, який знатиме лише як везти інвалідний візок. Наше завдання — підготувати фахівців з глибокими знаннями з медицини».

Під час Дня відкритих дверей в університеті помітили зацікавленість абітурієнтів та їхніх батьків новою спеціальністю, тож сподіваються, що чимало вступників обере саме цей фах. «Цього року ще немає обмежень на «фізичну терапію, ерготерапію», тобто якщо вступник набрав 149 балів на ЗНО з профільних дисциплін і не може подати документи на «лікувальну справу», «педіатрію» чи «стоматологію», то може вступити на «фізичну терапію, ерготерапію». Всі ті, хто хоче служити іншим і бачить себе в медицині, а на ЗНО не пофортунило, можуть особливо не розчаровуватися, адже вони мають можливість пройти цілком новим шляхом та здобути перспективний і затребуваний фах».

Після хвороби — до повноцінного життя. іфнму, ерготерапія, реабілітація, спеціальність, фізична терапія

Ольга Мончук

Галичина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*