Безбар’єрні умови навчання у фаховій передвищій та вищій освіті – це можливість для людей з інвалідністю знайти своє місце в житті та самостійно забезпечити гідний рівень життя, тому інклюзивність освітнього процесу має стати невід’ємним елементом для кожного закладу освіти, починаючи з дитячого садка і закінчуючи університетами. На цьому наголосив заступник голови ОДА Володимир Юр’єв під час відвідин одного із вишів Хмельниччини, який спеціалізується на професійному навчанні молоді, що потребує особливої уваги – навчально-реабілітаційного закладу вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут».
Зараз понад 70% контингенту студентів закладу складають особи з інвалідністю, які переміщуються на візках і ходунках, з порушенням слуху і зору та з іншими нозологіями, діти з багатодітних і малозабезпечених сімей, діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа. З початком війни виш не лише продовжує навчати дітей, а й активно долучається до підтримки внутрішньо переміщених осіб, адже в одному з гуртожитків знайшли притулок понад 100 людей, які виїхали із зони бойових дій. Також на базі вишу працює фаховий коледж.
Під час візиту Володимир Юр’єв ознайомився з матеріально-технічною, реабілітаційною та навчальною базою закладу, поспілкувався з його керівництвом та студентами, що тут навчаються. Загалом тут готують молодших бакалаврів за спеціальністю “Психологія” та бакалаврів за спеціальностями “Економіка”, “Комп’ютерні науки”, “Облік і оподаткування”, “Психологія”, “Соціальна робота” та “Фінанси, банківська справа та страхування”, отож випускники мають змогу отримати не просто якісну освіту, але й затребувану на ринку праці професію.
Як зазначив ректор інституту Мар’ян Тріпак, освітній процес у закладі намагаються максимально поєднувати із соціальною, медичною, фізичною та психологічною реабілітацією студентів з інвалідністю, адже тут діє реабілітаційно-медичний центр.
Не забули у закладі і про особливості роботи під час воєнного стану: задля безпеки колективу та студентів тут облаштували укриття, де під час повітряної тривоги вони можуть перебувати. Враховуючи особливі потреби студентів, тут детально пропрацювали схеми евакуації та розташування у сховищі для кожної навчальної групи, облаштували пандуси та поручні.
Також велику увагу в закладі приділяють всебічному розвитку своїх студентів та дбають про цікаве дозвілля. За бажання вони можуть відвідати заняття з арт-терапії, різноманітні культурні та пізнавальні заходи. А ще для дітей створені умови для заняття різними видами спорту, зокрема і паралімпійських видів спорту – волейболу сидячи, бочче. Завдяки цьому студенти мають можливість розвинути свої здібності та знайти товаришів по захопленню.
Володимир Юр’єв мав нагоду особисто познайомитися з одним із студентів, що є яскравим прикладом того, що таке поєднання навчання та дозвілля дає чудові плоди. Кирило Богданюк народився на Херсонщині, але уже декілька років живе та навчається в Кам’янці-Подільському. Талановитий юнак має у закладі свою художню майстерню, де у вільний час створює картини та допомагає проводити заняття з арт-терапії для товаришів. За час існування майстерні тут народилася ціла низка чудових художніх робіт, отож нещодавно Кирило з друзями влаштував виставку та благодійний аукціон, на якому продавалися ці картини. На виручені під час аукціону кошти студенти допомогли облаштувати пандус біля одного з корпусів.
Посадовець поспілкувався з юнаком, дізнався про плани та задуми молодого митця, його враження від навчання, а ще мав можливість на власні очі побачити творчий процес: Кирило створив у подарунок для гостя пейзаж у патріотичних тонах.
“Такі заклади, як Кам’янець-Подільський державний інститут, мають бути прикладом для інших вишів у питаннях адаптації навчального процесу до вимог безбар’єрності та залучення студентів до активної громадської діяльності. Сподіваюся, що заклад і надалі буде розвиватися та запроваджувати інноваційні підходи і європейські стандарти до навчання та реабілітації студентів, аби після закінчення вишу вони соціалізувалися та впевнено почувалися у будь-яких життєвих ситуаціях, “- зазначив Володимир Юр’єв, підсумовуючи свої враження від побаченого.
Хмельницька обласна військова адміністрація