Прагнення до вільного повноцінного життя

Слово «сліпий» в розумінні більшості «пересічних» громадян є майже синонімом поняття «безпомічний». Людину ж, яка постійно потребує сторонньої допомоги, важко назвати вільною. Але чи влаштовує таке положення самих незрячих, особливо молодь?

Люди з вадами зору позбавлені (частково чи повністю) основного каналу здобуття інформації про навколишній світ – власне, зорового сприйняття. Але в нашій природі закладено безліч так званих «компенсаторних механізмів»: коли при зниженні функцій одного аналізатора підсилюються інші таким чином, що фактично в певній мірі заміняють собою роботу того який не працює. Тому не можна сказати про незрячих чи слабозорих, що вони живуть ніби в іншій реальності, в іншому «інформаційному середовищі» ніж більшість, як кажуть, «умовно здорових» співвітчизників. І якщо старше покоління інвалідів зору давно вже прийняло позицію залежних та безпомічних, то молодь ніяк не хоче з нею миритися! (Зазначимо, втім, що різниця між цими групами не стільки вікова, скільки ментальна).

Молоді люди з вадами зору давно вже не вважають себе частиною «незрячого світу»: успішно навчаються, працюють, відкривають та ведуть власний бізнес, займаються спортом, мистецтвом, громадською діяльністю, тощо.

Одним з найяскравіших прикладів такої активності молодих незрячих є діяльність підприємства «NOTIS». Фірма була заснована у2009-му році Харківською організацією незрячих юристів. Організація, з одного боку, розвиває та підтримує людей з вадами зору, які мають або прагнуть здобути юридичну освіту, а з іншого – надає безкоштовну юридичну допомогу представникам, так званих, «малозахищених верств населення».

З самого заснування фірму «NOTIS» очолила Анастасія Герець: випускниця Харківської гімназія сліпих, яка успішно потім закінчила економічний університет, протягом року була на стажуванні в Сполучених Штатах, дуже красива та розумна дівчина. Засновники підприємства бачать його місію в створенні доступного середовища для людей з вадами зору шляхом розробки, впровадження та популяризації ідей «універсального дизайну» та засобів, які допомагають інвалідам в повсякденному житті. Все це, звичайно, має вести до отримання інвалідами зору все більшої незалежності від власних фізичних обмежень та оточуючих людей.

Перші три роки були дуже складними для підприємства: самі інваліди поки що є не надто платоспроможною цільовою аудиторією, а державні, комерційні та громадські об’єднання не дуже поспішають співпрацювати з новою фірмою. Але справжній підприємець ніколи не обмежує свій розвиток наявними ресурсами! Так поводиться і Анастасія Герець: вона постійно шукає зовнішні можливості для забезпечення функціонування свого підприємства, проведення досліджень, втілення інновацій, тощо.

Минулого року фахівці підприємства почали досліджувати ідею використання пластикових тактильних карт/схем для надання людям з вадами зору різноманітної інформації про оточуючий світ. Технологія є відносно дешевою, надзвичайно гнучкою та універсальною, порівняно з іншими подібними розробками. Щоб завершити необхідні дослідження та запустити виробництво тактильних пластикових карт, Анастасія Герець почала шукати підтримку серед різних вітчизняних та закордонних структур.

В результаті проект, який отримав назву «Тактильні карти – шлях до незалежності», здобув фінансування від Міжнародного молодіжного фонду та фонду всесвітньовідомого бренду Starbucks. “NOTIS” став одним з 19 отримувачів допомоги в 2011 році від цих двох структур в межах світового проекту «Мережа молодіжної дії», метою діяльності якого є розвиток нового покоління всесвітніх громадян з високими соціальними вимогами котрі створюють позитивні зміни в їхніх суспільствах, в їхніх країнах та світі.

Завдяки отриманому фінансуванню вдалося провести серйозну роботу з аналізу усіх існуючих способів виробництва тактильної графіки по всьому світу. Проведено ряд випробувань по нанесенню тактильної графіки на різні матеріали та з використанням різних технологій. В результаті було обрано шовкотрафаретний спосіб як найбільш економний та ефективний метод нанесення тактильної графіки на пластикові поверхні. Обрано також і найбільш підходящий матеріал – ПВХ, вивчено методологію створення тактильних малюнків за допомогою графічного програмного забезпечення (способи створення доступного малюнку для незрячих, прийняті символи для позначення на картах/схемах).

Створені карти дозволяють незрячим людям орієнтуватися на місцевості, де вони знаходяться, покращують здатність орієнтуватися в просторі, змінюють просторові та географічні уявлення у багатьох незрячих. Людям стало набагато легше уявляти оточуюче середовище та орієнтуватися, наприклад, в громадських місцях.

Першою пробною виготовленою продукцією стала схема ліній Харківського метрополітену, яка одночасно представляє і візуальне, і тактильне уявлення, з чіткою прив’язкою до географії міста, з нанесеними контурами районів, тощо. Таким чином, схема може використовуватися як слабозорими, так і незрячими харків’янами та гостями міста. Схему вже презентовано громадськості, обласному комітету доступності та місцевій владі Харкова.

«Побічним» результатом проекту стало виготовлення футболок з тактильним зображенням, тактильних наклейок та тактильних офісних табличок, виготовлених за допомогою зазначеної вище технології.

Досвід команди фірми «NOTIS» є чудовою ілюстрацією справжнього прагнення до вільного повноцінного життя, самореалізації, особистої свободи в гармонії з собою та оточуючим світом. Ці люди нічого не просять і не чекають від держави та оточуючих, навпаки – прагнуть максимально звільнитися від такої залежності, прагнуть самі приносити користь близьким, суспільству та країні!

Для довідки:

Міжнародний молодіжний фонд

Міжнародний молодіжний фонд (ММФ) інвестує в екстраординарний потенціал молодих людей. Заснований в 1990, ММФ будує та підтримує всесвітнє суспільство бізнесу, правління та громадські організації, які прагнуть, щоб молодь була здоровою, продуктивною, та активними громадянами. Програми ММФ – це каталізатори змін які допомагають молоді отримати якісну освіту, отримати навички працевлаштування, зробити здоровий вибір, та поліпшити їх суспільство. Дізнатися більше: www.iyfnet.org.

Програма грантів Старбакс (Starbucks) для молодіжних дій

Програма грантів Старбакс (Starbucks) для молодіжних дій допомагає молодим людям реалізувати свій природній потенціал для створення нового свого міського суспільства. Програма є основним інструментом, за допомогою якого Фонд Старбакс інвестує в суспільство по всьому світу як частина політики Старбакс™ Спільна Планета™ (Starbucks™ Shared Planet™) – прихильність до суспільства. З часу заснування фонду в 2007 році, більше ніж 1.5 мільйони доларів було надано для підтримки проектів по всьому світу. Фонд є невід’ємною частиною компанії, яка планує досягти своєї мети в 2015 році, яка полягає в залученні 50,000 молодих соціальних підприємців до інновацій та дій, та в свою чергу, надихнути 100,000 додаткових осіб діяти в своєму суспільстві. Для більш детальної інформації: www.starbucksfoundation.com/sef.

INVAK.INFO

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*