Польський досвід працевлаштування людей з інвалідністю

Польський досвід працевлаштування людей з інвалідністю. польща, квота, працевлаштування, соціальне підприємництво, інвалідність, design, cartoon, bird, carmine. A close up of a logo

Польський досвід працевлаштування людей з інвалідністю. польща, квота, працевлаштування, соціальне підприємництво, інвалідність

Говорячи про європейські країни, які дбають про якісне забезпечення осіб з інвалідністю працею, важко залишити поза увагою Польщу. Адже з моменту вступу до ЄС в цій державі зуміли суттєво підвищити показник працевлаштування серед цієї категорії громадян.

Республіка Польща розпочала дбати про права громадян з інвалідністю задовго до вступу в ЄС. Ще в 1997 році був підписаний закон про професійну та соціальну реабілітацію та працевлаштування людей з інвалідністю. Окрім іншого, законом встановлена система квот для працевлаштування людей з інвалідністю в компаніях приватного та державного сектора, штат яких складає більше 25 працівників. Принаймні, 6% штату таких компаній мають становити люди з інвалідністю.

В країні існують закони, що забороняють пряму або непряму дискримінацію по відношенню до осіб з інвалідністю, починаючи зі стадії відбору співробітників і працевлаштування і закінчуючи процедурою звільнення з займаної посади. Люди з інвалідністю, які зіткнулися з дискримінацією по відношенню до себе, мають можливість вимагати відшкодування заподіяної моральної шкоди та упущеної економічної вигоди.

Польський досвід працевлаштування людей з інвалідністю. польща, квота, працевлаштування, соціальне підприємництво, інвалідність

Після вступу до ЄС охоплення польських громадян з інвалідністю працею почало зростати з кожним роком. В 2007 році рівень економічної активності людей з інвалідністю працездатного віку становив 22,6%, в 2009 році – 24,6%, а в 2011 році – 26,3%. В 2013 році цей показник зріс до 27,3%. І хоча він є нижчим, ніж в інших розвинених країнах Європи, позитивна динаміка спостерігається і до сьогодні. Можна стверджувати, що Польща впевнено вибудовує дієвий європейський механізм забезпечення людей з інвалідністю працею.

Не можна не згадати цікаву практику соціального підприємництва, яка набула свого поширення в Польщі зі вступом до ЄС. З 2003 року в країні почали активно створювати соціальні кооперативи, що спеціалізуються на забезпеченні робочими місцями інвалідів та тривало безробітних. На початок 2007 року в Польщі було зареєстровано 106 соціальних кооперативів з працевлаштуванням 500 осіб. В 2011 – вже 320 соціальних кооперативів, а в 2014 – 1221 кооператив з робочими місцями, що відповідають потребам людей з інвалідністю.

Наведемо конкретний приклад. В 2004 році муніципалітет Варшави організував збір та вивезення сміття з житлових будинків в рамках проекту екологічної організації «ЕКОN». Збором займалися люди з обмеженими можливостями. Всього змогли працевлаштуватися майже 400 осіб з інвалідністю, з них 174 жінки і 18 людей з психічними захворюваннями (за іншими даними працевлаштуватися змогли 900 осіб). Зібране сміття приймало переробне підприємство, що також пішло на користь екології міста.

Вже в березні 2017 року Польський Державний Фонд реабілітації осіб із інвалідністю запустив три програми для працевлаштування людей із обмеженими можливостями. Ці програми називаються «Випускник», «Робота – інтеграція» та «Стабільне працевлаштування». Перша програма розрахована на людей з вищою освітою. Друга ставить на меті допомогти людям з інвалідністю знайти власне місце на ринку праці. Остання програма дасть можливість таким людям працювати в державній адміністрації. За допомогою цих трьох програм планують працевлаштувати щонайменше 5000 осіб.

Стаття була підготовлена за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГПО «Права людини» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

ГПО «Права людини»

4 реплік к “Польський досвід працевлаштування людей з інвалідністю”

  1. Марян :

    шукаю роботу в Польщі група інвалідності 3 маю водійське посвідчення кат в і стаж водіня любих марок авто типу бус
    0973419313

  2. Олександр :

    доброго дня! якщо маєте інформацію для інваліда 3 групи праця в Польщі , досвід різний . дякую за увагу !

  3. Добрий день я шукаю роботу , маю інвалідністю 3 групу. Робота упакувальниці та пакувальник все. Без досвіду . Робота важка нііі. Тільки легше.

  4. Добрий день я шукаю роботу в Польщі , маю інвалідність , тільки сидяча робота , без досвіду , дякую за увагу .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*