Трудові майстерні Європи

Трудові майстерні Європи. працівник, робоче місце, співробітник, трудова майстерня, інвалідність, sky, map, LEGO, cartoon, screenshot, toy, design, illustration, several. A group of toy people

Трудові майстерні Європи. працівник, робоче місце, співробітник, трудова майстерня, інвалідність

Задля забезпечення людей з інвалідністю робочими місцями, в Європі широко використовується практика трудових майстерень. Такі заклади існують практично у кожній країні Євросоюзу, що забезпечує європейцям з інвалідністю максимально підходящі для них умови праці. Досвід функціонування трудових майстерень у деяких країнах розглянемо детальніше.

У Франції діють дві організації, що надають послуги з захищеної зайнятості: ЦСП (Центри Сприяння Працевлаштуванню – Centres d’aides par le Travail) і МПП (Майстерня з підготовки працівників – Ateliers Proteges).

Трудові майстерні Європи. працівник, робоче місце, співробітник, трудова майстерня, інвалідність

ЦСП – більша з цих двох організацій, включає в себе 96,000 робочих місць, з яких 75% зайняті людьми з розумовими розладами.

МПП організувала близько 18,000 робочих місць, з яких 50% належать співробітникам з розумовими розладами.

ЦСП – це не зовсім комерційні підприємства, скоріше – медико-соціальні інститути. Офіційно працівники не працевлаштовані, але користуються всіма перевагами трудового законодавства (в сфері гігієни, медицини, безпеки тощо). Дохід співробітників складається частково з комерційної діяльності та частково з виплат по соціальним допомогам. Тому фінансовий тягар для ЦСП полегшений, і вони можуть винаймати співробітників, надавати їм медичну та психологічну допомогу.

Кількість робочих годин на тиждень варіюється від 35 до 39. До організації приймаються люди віком від 20 років та після проходження процедури COTOREP – Технічної Комісії з професійного керівництва та реінтеграції людей з інвалідністю.

В Ірландії захищена зайнятість пропонується Департаментом охорони здоров’я та дитинства. Вважається, що 2900 осіб працюють в 216 організаціях (за даними NACTE). Національна база даних з інтелектуальної інвалідності (NIDD 2000) налічує 4,585 людину в захищених майстернях і навчальних центрах.

Захищені майстерні для людей з інвалідністю в Італії поділяються на два типи.

Компанії першого типу націлені на допомогу громадянам з інвалідністю. На таких підприємствах один або більше громадян, які мають інвалідність, зазвичай входять до складу Ради Директорів. Більшість співробітників – люди без інвалідності, вони підтримують тих, хто її має.

Другий тип майстерень надає безпосередньо робочі місця. У таких соціальних компаніях переважна більшість співробітників мають інвалідність. Деякі працівники беруть на себе роль «вчителів» для менш кваліфікованих співробітників і часто виконують в компанії координуючу роль.

У Великобританії існує Remploy – компанія, яка отримує державні субсидії, чия діяльність обмежена спеціальної гарантією. Компанія складається з 90 фабрик, на яких працює 6684 людини. Інша складова компанії – Служба Remploy Interwork, в якій працюють 5383 людини з інвалідністю. Програма компанії Remploy пропонує стабільну і відносно добре оплачувану роботу. На підприємствах пропонують безліч товарів і послуг: меблі, медичні та косметичні продукти, текстиль, бібліотечні та друкарські послуги, господарські та сантехнічні приналежності, послуги з пакування та робота з контрактами.

Як бачимо, європейці надають великого значення підготовці спеціальних робочих місць для людей з інвалідністю. Система трудових майстерень досить розгалужена та різноманітна, причому вона постійно вдосконалюється.

Стаття була підготовлена за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГПО «Права людини» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Vitaliy Drobotun

Портал “Громадський Простір”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*