У Тернополі створили центр реабілітації дітей-інвалідів

1 24 4 maljatko 2. реабілітації, інвалідів

  1 24 4 maljatko 1

На черговому засіданні сесії обласної ради депутати затвердили статут та передали в оренду на 49 років приміщення площею майже 700 кв. м для центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Відтак новостворена структура може розпочинати освоювати виділені ще на початку року майже 800 тис. грн.

На реабілітацію – черга

Нагадаємо, обласний центр реабілітації для дітей-інвалідів заплановано створити на базі будинку дитини «Малятко». Заклад підпорядкований Тернопільській обласній раді. Він знаходиться в Тернополі на вул. Сахарова у будівлі загальною площею майже 5000 кв. м. Утім установа використовує лише п’яту частину приміщень. Решту – понад 20 років пустують. Використати ці приміщення з користю запропонувала облдержадміністрація, а саме: створити тут обласний Центр реабілітації для дітей-інвалідів. Потреба у цьому є, переконують спеціалісти, адже на Тернопільщині проживає понад 4,5 тисячі дітей з таким статусом. Сьогодні більшість сімей, які виховують дітей-інвалідів, залишені наодинці зі своїми проблемами, адже в області немає спеціалізованого закладу, який міг би надати їм допомогу. У Тернополі працює міський центр реабілітації. Тут щороку допомогу отримують 130 дітей. Однак заяв сюди надходить удвічі-тричі більше, ніж може прийняти заклад.

У районах працюють шість центрів реабілітації дітей-інвалідів: у Козовій, Мельниці-Подільській, Зборові, Шумську, Чорткові та Тернополі. У районних центрах немає проблем із чергою та влаштуванням дітей. Чого не скажеш про Тернопіль.

– Більша частина районів не мають такого закладу, і на їх створення потрібні фінанси. Департамент тривалий час шукав приміщення для розміщення цього центру. Непоганий варіант було знайдено у Мельниці-Подільській. Однак пацієнтам було б дуже далеко діставатися туди. Логічно відкрити такий заклад у Тернополі. Тоді усім було б однаково зручно їздити на реабілітацію. З 2011 року державною програмою реабілітації інвалідів передбачено створення такого центру в кожній області України. Щороку на їх функціонування передбачено кошти з державного бюджету. До цього часу освоїти їх не було можливості, тому що такого центру в нас не було. Відкрити його не могли через відсутність приміщення. Потребу в цьому закладі ми можемо розглянути на прикладі міського центру. На сьогодні черга на реабілітацію тут становить півроку. Це говорить про те, що в області є потреба у створенні закладу, – розповідає начальник департаменту соціального захисту населення ТОДА Вадим Боярський.

За словами представника влади, у новоствореному центрі зможуть проходити реабілітацію особи віком від 2 до 18 років. Тут вони отримають психологічну, педагогічну, соціально-культурну та інші види реабілітації. У перспективі в центрі планують відкрити відділення для денного перебування інвалідів віком до 35 років. Дорослі тернополяни та батьки інвалідів неодноразово зверталися у департамент з повідомленнями, що вони хотіли б продовжити реабілітацію, але через відсутність відповідних закладів не можуть цього зробити. Мова йде про соціальну, професійну та побутову реабілітацію дорослих осіб.

До кінця року використають 800 тисяч

Вадим Боярський переконаний, що приміщення будинку дитини «Малятко» оптимальне для створення такого закладу. По-перше, поруч знаходиться обласна дитяча лікарня з подібним центром, який займається безпосередньо лікуванням дітей. По-друге, тут зручне сполучення з залізничним та автовокзалом. Неподалік – спеціалізована школа, тому батькам не потрібно витрачати багато часу на переміщення з одного закладу в інший. Крім того, у центрі планується створення спеціальних груп денного перебування, де батьки могли б залишати своїх дітей-інвалідів, поки вони працюють. У перспективі центр зможе реабілітувати майже три сотні дітей щодня.

– Усі центри реабілітації дітей-інвалідів починали з малого – субвенції, виділеної з державного бюджету. Згодом в установ з’являлося багато спонсорів та меценатів, готових допомагати цій категорії дітей, – каже Вадим Боярський.

До слова, станом на червень 2014 року в будинку дитини перебувають 23 малят, якими опікуються більше сотні працівників закладу. Десять вихованців «Малятка» мають усі шанси бути усиновленими упродовж наступного року. Попри це влада запевняє, що будинок дитини залишиться у тих приміщеннях, які він займає, а це понад 900 кв. м. Посадовець переконує, що реабілітаційний центр «Малятка» не потіснить. Його планують обладнати у вільних приміщеннях будинку дитини площею понад 600 квадратних метрів. Також планується використання підвальних приміщень площею 91,7 кв. м. та приміщення басейну площею 70 кв. м. Останній, до речі, давно не діє, і вперше за такий тривалий час з’явилась можливість відремонтувати його і використовувати за призначенням.

Очолити заклад директор міського центру реабілітації, депутат облради Наталя Турецька.

За словами Вадима Боярського, усі кошти, які на початку року були перераховані в область для створення центру реабілітації, збережено, а це майже 800 тис. грн. Департамент планує використати їх на ремонт та закупівлю інвентарю.

Вадим Боярський каже, що область має реальні можливості використати виділені кошти на ремонт та закупівлю обладнання для надання реабілітаційних послуг, а вже з нового року розпочати реабілітаційний процес дітей-інвалідів.

Ірина Гаран

Тижневик “Номер один”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*