Марина – перша пацієнтка, яка проходить дитяче протезування в Україні через втрачену на війні кінцівку. Навесні 2022 року, коли дівчинці ще було 5, у їхній будинок в Херсоні прилетів снаряд. Через російську ракету їй відірвало ніжку, пише УП.Життя.
У травні її доставили в “Охматдиті” на реабілітацію, але дівчинка лежала і не хотіла навіть вставати з ліжка.
Команда фахівців – психолог, реабілітолог, протезист – взялися поставити Марину на ноги. Без відірваної кінцівки вона не могла навіть стояти, бо був порушений баланс.
Наприкінці літа їй надали перший навчальний протез, а за кілька місяців – створили інший, персональний.
Про виклики, проблеми та досягнення дитячого протезування для “УП.Життя” розповіли спеціалісти клініки “Охматдит”: фізичний терапевт Назар Борознюк, психолог Тетяна Підкова та протезист Олександр Стеценко.
Психологічний бар’єр
Після трагедії в Херсоні, Марину та її маму Наталю поклали у різні лікарні у Кривому Розі. Тож поруч з дівчинкою була тітка Люба.
“У мами з донькою відбулась сепарація, і дівчинка прикипіла більш до тітки.
Це як бар’єрний захист, бо дитина не могла самостійно ходити в туалет, рухатися, одягатися. Усі ці функції виконувала Люба. І тепер саме поруч із тіткою Марина відчуває себе в безпеці”, – пояснює психологиня Тетяна Підкова.
Згодом, коли маму з донькою доправили в “Охматдит”, замість покращення психологічного стану стався регрес. Марина “зчитала” емоції мами: жінка відчувала інакшість своєї дитини через травму.
Марина до протезування. Фото: “Охматдит”
“У Марини ПТСР. Ця травма не від війни, а через втрату кінцівки.
Ми стикнулись з тим, що від батьків було абсолютне неприйняття травми власної дитини. Адже вони бачили її здоровою, з двома ногами, фізично розвинутою”, – говорить психологиня.
Тому мама Марини мала надію, що протез поверне дитину у період до трагедії.
Психологічний стан дівчинки був доволі складним: вона була не готова пускати нових людей до себе, обмежила комунікацію із зовнішнім світом. Тому батьки вирішили лишитись в Україні та пройти реабілітацію та “поставити на ноги” доньку в рідній країні.
Тетяна Підкова пояснює: Наталя бачила приклади протезування за кордоном. Як-от у Каті з мамою з Краматорська, які потрапили під обстріл на вокзалі: вони отримали більш естетичні протези в США. Але вони мають травму нижче коліна, а 11-річна дівчинка не так активно росте, як її 6-річна донька.
Інтенсивний розвиток дитини був однією з причин лишитися в Україні, адже у США чи Сеулі пропонували заміну протеза раз на 2 роки.
“Було важко навіть донести батькам, що це буде протез, але не косметичний, а як трубка. Вони чомусь, як Марина, вигадали ніжку, на якій будуть рухатися пальчики”, – каже Назар.
Натомість принесли протез-трубку. Він складався з “чужих” деталей, бо на ньому ходила інша дитина.
Досвід першого протеза
Марина знову відчула мамин відчай, тому запротестувала і почала істерику, коли побачила навчальний протез.
“Ми вийшли з того, що назвали протез “Кеша, і будемо з ним дружити”, – розповідає психолог.
Кілька місяців перед тим Марина разом з реабілітологом Назаром робила спеціальні вправи, щоб укріпити м’язовий корсет. Але перша примірка пройшла зі сльозами.
Куксу (частину кінцівки, що залишається після ампутації) мали забинтувати перш ніж одягнути протез. У медицині ця підготовча процедура називається бандажуванням.
“Перші рази я знав, що бинтую ногу Марині неправильно. Але не знав, як правильно. В університеті ніхто не акцентував на протезуванні, на куксах. Бандажах. Війна здавалась далекою, а тепер вона дихає кожному в потилицю.
У мене погана англійська, але це не перешкоджало мені перекладати статтю за статтею, роздивлятися картинки і вчитися на практиці. Дитяче протезування складне тим, що діти постійно ростуть, і протез треба змінювати, потрібен постійний контроль”, – зазначає реабілітолог.
Він згадує, що саме тоді його колега Марія поїхала у Норвегію на якийсь саміт. Назар розписав їй купу питань, ще стільки ж – виникали в процесі.
“Якось Маша каже: “Мені невдобно питати”. А я їй відповідаю: “У нас війна, питай, не соромся.
Повну версію читайте на УП.Життя
Вікторія Андрєєва