Чотирилапі терапевти допомагають знизити рівень гормону стресу

Чотирилапі терапевти допомагають знизити рівень гормону стресу. ігор роздобудько, чернівці, канистерапия, лікування, собака

Чотирилапі терапевти допомагають знизити рівень гормону стресу. ігор роздобудько, чернівці, канистерапия, лікування, собака

Каністерапія, іншими словами лікування за допомогою собак, використовується з 60-х років минулого століття. У багатьох країнах цей метод реабілітації є успішним та популярним. Натомість для України він – новий. МОЗ ще не визнав каністерапію. Хоча чотирилапі улюбленці в нашій країні вже працюють і отримують схвальні відгуки від пацієнтів.

Назва каністерапії походить від латинського слова «canis», що й означає «собака». Дослідження показують, що взаємодія з собакою знижує рівень гормону стресу кортизолу і натомість підвищує рівень окситоцину – гормону радості. Спілкуючись з тваринами, діти з ДЦП та синдромом Дауна, аутизмом отримують позитивні емоції, позбавляючись від негативних.

В Україні цей напрям лише набирає популярності. У той час як за кордоном, для наприкладу, у Литві чи Польщі, успішно впроваджується.

– Це порівняно новий метод позитивного психосоціального і фізіореабілітаційного впливу на людей через спеціально керованих і навчених собак, – розповідає Ігор Роздобудько, – сертифікований спеціаліст з каністерапії, який працює в комплексному реабілітаційному центрі «Особлива дитина» в Чернівцях. – Зв’язок з собакою є ефективним відволіканням для людей, які страждають від психічних розладів, депресії або тих, хто просто відчуває себе самотнім. Каністерапія – це обопільна робота дитини і фахівця. Ми працюємо від кінологічної лінії з собакою, навчаємо її відповідно до потреб і задач, які перед нами стоять, щоб поліпшити психологічно-емоційний стан дитини.

Заняттям із дітьми у буковинському центрі «Особлива дитина» передує зустріч із спеціалістом, наприклад, психологом чи логопедом, кінологом та господарем собаки. Фахівець, знаючи діагноз конкретної дитини, розробляє план занять.

Чотирилапі терапевти допомагають знизити рівень гормону стресу. ігор роздобудько, чернівці, канистерапия, лікування, собака

– На сьогодні у нас створена спеціальна програма, – веде далі Ігор Роздобудько, – заохочення через ігри з тваринами і реабілітація за допомогою мотивації. Починаємо з 30 хвилин. Наші чотирилапі терапевти не випадкові собаки, а спеціально навчені і відібрані для проведення різних занять під кожну дитину особисто. Ми пропрацьовуємо фобії, страхи, концентрацію уваги. А ще практикуємо такі напрями, як розробка рук та ніг, тактильні відчуття, навики знань в абетці та цифрах, відновлення руху, закріплення норм в психологічному балансі, позбавлення гіперактивності, корекція поведінки, навики в домоведенні, соціалізація в навколишньому середовищі. В основі – позитивні емоції, підкріплені результатами від виконання завдань.

Діти, зі слів спеціаліста з каністерапії, отримують різноманітні квест-завдання, які дають їм мотивацію розвиватися. Наприклад, знайти їжу для собаки і нагодувати її. Якщо є вади мови, діти повторюють імена собачок чи назви місця, де вони перебувають.

– Опишемо кілька з них, – деталізує Ігор Роздобудько. – Щоб нагодувати собаку Лайму, потрібно в кожну мисочку різного кольору поставити корм. При цьому концентруємо увагу на колір та кількість годівничок, вивчаємо підрахунок та кольори. Лайма перевіряє правильність виконання і дякує за їжу. Також задіюємо моторику рук та рухів через розчісування Лайми, знов ж таки – це концентрація уваги. Собаки дуже відчувають таких дітей, а ще активно і охоче граються. Але треба дивитися під час навчання як на дітей, так і на тварин, оскільки останні також від гри втомлюються.

Тематику занять можна придумувати будь-яку. Головне правило, – наголошує Ігор,– всюди присутня собака. Одним потрібно близько 5 занять, щоб налагодити контакт і відпрацювати страх, іншим відразу можна давати вправи. Бувають колективні заняття, де діти мотивують один одного.

Зробити селфі – це досягнення. Звучить дивно. Адже зазвичай до селфі застосовують слова «мода», «примха». А тут… Втім, коли у дитини погано працюють руки, селфі стає розкішшю. Наприклад, Даша, за словами спеціаліста з каністерапії, довго до цього йшла: гімнастика пальців, розробка суглобів, долонь. Але тривалі тренування не пройшли даремно. Дівчинка навчилась робити селфі. Радості не було меж. І тепер селфі для Даші – це уособлення її успішної праці.

І насамкінець, зараз в Україні працюють собаки, які отримали сертифікати за кордоном, або ті, які проходять навчання в Україні за різними програмами. Тому потрібно, щоб в Україні були єдині нормативи щодо цього напряму роботи. Бо в підсумку, каністерапія стане комерцією або волонтерством, якщо не буде визнання на державному рівні.

Спілкувалася Аліна Будафенко

7 днів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*