Виготовлення протеза на заводі. Фото: Суспільне Вінниця
Камуфляжне фарбування останнім часом наносять на протези на вінницькому протезно-ортопедичному підприємстві. Такий принт найбільше подобається військовим. Нині їх чимало серед пацієнтів, які тут на стаціонарі, говорить директор підприємства Валентин Салманов. Нині у закладі кількість ліжкомісць збільшили до 30, повідомляє Суспільне.
“Вік ампутованих стає молодшим. Тому що переважно раніше це були старі люди, хворі на цукровий діабет, а зараз це мінно-вибухові травми. Кількість збільшується”, — каже Валентин Салманов.
Пацієнтам не лише виготовляють протези, а й навчають ними користуватися. Серед послуг — масажі, лікувальна фізкультура та фізпроцедури. Усе — безкоштовно. У закладі пацієнт отримує пожиттєвий супровід фахівців, бо з часом протез потребує корегування
“Протезування закордоном — це не вихід. Так, може бути гарний протез, але немає закріпленого за ним лікаря. А їздити на корегування протезу не буде можливості”, — каже Валентин Салманов.
Протезист Костянтин Літинський розповідає, що на виготовлення одного протеза витрачає кілька днів.
“Кожного пацієнта гіпсуємо, щоб не терло, приміряємо, спочатку купальні, потім робимо для ходьби, щоб ходила без допомоги. Найбільша подяка, коли солдати танцюють вільно в протезі і нічого не турбує. Душа радується, що допомогли”, — каже Костянтин Літинський.
Останнім часом на протези наносять кольоровий принт. Протезист Костянтин каже, що військовим найбільше подобається камуфляжне фарбування.
Проходить реабілітацію на вінницькому протезно-ортопедичному підприємстві 23-річний Сергій із Дніпропетровщини. Суспільному розповів, що на війну пішов на пʼятий день повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Кінцівку втратив 20 квітня. Той день, каже, памʼятатиме завжди.
“Підʼїхали до ворога, близько. Вони окопались і вирахував нас. Почався обстріл з танків, мінометів. Так вийшло”, — каже Сергій.
На протезі поки вчиться ходити. Після реабілітації повернеться додому, на Дніпропетровщину. Працюватиме, як і до війни, кондитером. Спечені смаколики, каже Сергій, передаватиме і побратимам.
Камуфляжне фарбування замовив військовий на псевдо “Інженер”, який на війні втратив обидві ноги. Чоловік — сапер. Воює за Україну з 2014. Розповідає, що 5 березня під Миколаєвом розміновував позиції наших військових і підірвався на міні.
“Орки закидали касетними мінами нас, наші позиції, ми їх розчищали, щоб наші тримали оборону”, — каже Андрій.
Військовослужбовець на реабілітації у Вінниці другий місяць. Навчитися ходити на протезах, каже, непросто.
“Вчуся заново ходити, тільки мами немає, щоб рушничка під мишки. За 4 місяці сидіння в колясці мишці атрофувались, самі культі не тримаються рівно, треба займатися за місяць після поранення”, — каже Андрій.
Ольга Федоренко