Next Step: як українські бійці проходять реабілітацію за стандартами США (ВІДЕО)

Next Step: як українські бійці проходять реабілітацію за стандартами США (ВІДЕО). next step, реабілітаційний центр, ветеран, поранення, інвалідність

Next Step: як українські бійці проходять реабілітацію за стандартами США. next step, реабілітаційний центр, ветеран, поранення, інвалідністьВійськові з інвалідністю тренуються | 5 канал

Спершу ці бійці воювали на передовій, нині ж після тяжких поранень ведуть у тилу іншу боротьбу – за своє здоров’я. Рік тому під Києвом запрацював Next Step – перший реабілітаційний центр в Україні, у якому безкоштовно виходжують тяжкопоранених. Для цього використовують новітні тренажери за тими ж стандартами, за якими відновлюють після нейротравм американських армійців. У залі, який більше нагадує фітнес-центр, бійців заново ставлять на ноги та вчать говорити. Історії десантника, морського піхотинця та зв’язківця – розкаже кореспондентка “5 каналу” Леся Головата.

Світлину трирічної давності з бойової позиції показує Дмитро Трібой, колишній розвідник 95-десантно-штурмової бригади. За кілька місяців – 22 листопада 2017-го, коли Дмитро з побратимом пішли у розвідку поблизу селища Крута Балка, ворожий снайпер поцілив обидвох. Товариш загинув, Дмитро – вижив.

Після тяжкої черепно-мозкової травми – тиждень у комі, замість роздроблених кісток черепа – титанова пластина, права частина тіла – знерухомлена. Лікувався у шпиталях Дніпра і Львова. Досі проходить реабілітацію. Дмитро логопед за освітою лише вчиться говорити реченнями, але вже міцно стоїть на ногах.

“Дмитро фактично відновив функцію правої ноги, він уже самостійно ходить, без допоміжного засобу, повністю самостійно обслуговує себе в усіх аспектах у побуті, функція правої руки залишається дещо втраченою, але це все є через складність травми”, – розповідає Микола Свищ, реабілітолог.

А щоби відновлюватися швидше – пацієнт уже планує, як здійснити мрію – навесні разом із реабілітологом зійти на найвищу гору України – Говерлу.

“Залюбки складу йому компанію, і по Дмитровому фізичному стану й функціональному рівню я не бачу абсолютно проблеми, щоби він це міг зробити”, – додає Микола Свищ.

В іншому закутку реабілітаційного центру логопед працює із двадцятирічним колишнім морським піхотинцем – Олександром Горбачевським.

Якщо виникає потреба, допомагає дідусь. Юрій Анатолійович найкраще розуміє онука, бо постійно поряд із ним – від вересня 2018-го, коли під Маріуполем під час нічного бою снайперська куля прошила голову Олександра.

“Він кулеметником був, і як раз його зміна була, на посаді був. Поступила команда гасити точки, і ось – кулеметна черга, прямо по амбразурі потрапила, і пробило каску, навиліт, просто з головою”, – розповідає Юрій Дудін, дідусь демобілізованого бійця Олександра Горбачевського

Після кількох операцій у Дніпрі та Львові лікарі обережно натякали дідусеві, що шанси на відновлення з таким надскладним ураженням мозку – менше відсотка. Олександр важив тоді 38 кілограмів, довго не приходив до тями.

“У комі він лежав там вісім діб. Потім місяці півтора нікого не впізнавав. А потім як комп’ютер він там клацнув, і він так раз – все буквально, пам’ять повернулася моментально”, – говорить Юрій Дудін, дідусь демобілізованого бійця Олександра Горбачевського.

“Хочу бігати, бігати”, – говорить Олександр Горбачевський.

Кожне вимовлене слово та опанований рух для Олександра та дідуся – одна перемога на двох.

Більше двох кілометрів щодня долає на візку ветеран АТО Дмитро Підибаєв, щоби дістатися реабілітаційного центру Next Step. Два роки тому, їдучи на службу, потрапив під Києвом у ДТП.

Next Step: як українські бійці проходять реабілітацію за стандартами США. next step, реабілітаційний центр, ветеран, поранення, інвалідністьВійськові з інвалідністю тренуються | 5 канал

“Було слизько, на повороті не впорався з керуванням і влетів в дерево. На жаль, не був пристебнутий. Оскільки був удар, я вилетів і вдарився каменем об спину, і отримав спинно-мозкову травму”, – розповідає Дмитро Підибаєв, демобілізований боєць ЗСУ.

На улюбленому тренажері Дмитро викладається на повну, від цього залежить, наскільки самостійним він буде в повсякденному житті.
“Руки – це мої ноги, я займаюсь, качаю руки, і за рахунок цього мені трохи простіше, якби я би я не займався”, – каже Дмитро.

Дмитро ще вагається, чим займатиметься далі – наукою чи спортом. Як лижник – хоче виступати за параолімпійську збірну України, а як військовий, що впродовж чотирьох ротацій налагоджував зв’язок на нулі – викладати у військовому виші.

Центр для безоплатної реабілітації поранених ветеранів російсько-української війни Next Step відкрили під Києвом торік у квітні. Одночасно у залі можуть вправлятися до десяти бійців, п’ятьом із них надають житло поблизу центру, решта – доїжджають із дому самостійно. Усі витрати покривають українці, які мешкають у США.

“Реабілітацію на даний момент вже пройшли 37 ветеранів, і тридцять сім також, було відправлено в Америку на операції”, – говорить Олександр Кирикович, менеджер реабілітаційного центру.

Наступні кроки у фізичній та психологічній реабілітації військові роблять під музику та жарти. А Дмитро Підибаєв запровадив ще й моду на червоний колір.

Леся Головата, Анна Кудрявцева

“5 канал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*