Протез руки, виготовлений американськими фахівцями спільно із колегами з України на базі реабілітаційного центру «Галичина». Фото: Андрій Чад
Минулого тижня у Львові перебувала місія американських фахівців у межах обміну досвідом із колегами з України. Тема стосувалась складних випадків протезування верхніх кінцівок.
ІА Дивись.info побувала у реабілітаційному центрі «Галичина», поспілкувалась із протезистами й бійцями, які отримали поранення на війні із росією. Розповідаємо, що відомо.
Із 2 по 10 квітня нинішнього року на базі установи проходили навчання за участі трьох американських та сімох українських фахівців із протезування та ерготерапії (відновлення виконання хворим повсякденних функцій організму, створення комфортних умов життя, адаптації середовища для людей з інвалідністю, забезпечення можливості відновлення їх трудових навичок та соціальної адаптації пацієнтів – ред.).
«До складу команди іноземців входять фахівці з багаторічним досвідом протезування та ерготерапії, колишні керівники сертифікаційного борду протезистів/ортезистів США. З української сторони в команду входять фахівці, які вже мають досвід протезування верхніх кінцівок та ерготерапії і які прагнуть удосконалити свої навички», — пояснили нам медики.
Організаторами цього заходу є Protez Hub — організація, яка сприяє просуванню протезування в Україні, новітніх методик, реабілітації. Працюють вони спільно із фондом «Nova Ukraine», який забезпечив комплектувальними виробами за власний кошт.
Найскладніші випадки
«На базі реабілітаційного центру «Галичина» працюємо із воїнами, які постраждали на війні із рф. Працюємо над встановленням сучасних протезів верхніх кінцівок. Для роботи обрали найскладніші випадки щодо протезування, де є дуже високі ампутації. І це є викликом для фахівців із протезування, тому що забезпечення такими високофункціональними протезами цих людей із такими ампутаціями, є досить складним технічним та реабілітаційним завданням», — пояснила нам Оксана Литвиненко, український сертифікований протезист-ортезист.
Увага! Фото, оприлюднене нижче, може вразити (18+)
За тиждень шість протезів
До Львова на добровільних засадах прибули одні з найкращих фахівців, котрі займаються протезуванням у США. Це протезист-ортезист із 30-річним стажем Бретт Сондерз та його колега, у якого за спиною стільки ж досвіду, Ерік Рамчарран.
Останній ділиться, що у США для роботи із людиною з такою складною ампутацією, потрібно щонайменше шість тижнів. Натомість під час місії прототип у Львові фахівцям вдалось виготовити дуже швидко. Оксана Литвиненко каже, що працювали спільно по 10 годин кожної доби.
Обрали шістьох захисників, у яких є найскладніші ампутації верхніх кінцівок.
Олег (ім’я змінено), якому 51 рік, отримав бойове поранення у Харківській області у червні торік. Ампутацію провели у Харкові, потім лікувався у Полтаві та вже тепер – у Львові. Він воював у одному із київських батальйонів тероборони з березня 2022-го.
У реабілітаційному центрі вже перебуває третій місяць. Чоловікові встановили механічну тестову модель протезу, які розробили колеги зі США та України.
Каже, що дискомфорту немає. Єдине, що варто до протезу звикнути. «Стоїмо перед дзеркалом навчаємось, потрібно відпрацювати м’язову активність — як правильно скорочувати тощо. Йде робота за рахунок фізичної сили. По-трохи звикаєш до ваги, до неї потрібно адаптуватися. Протез згинається та розгинається (показує)».
Оксана Литвиненко пояснює, що підготовка до протезування є тривкою. Насамперед потрібно робити все, аби зберегти рухи у суглобах, бо це впливає на майбутній результат.
Увага! Фото, оприлюднене нижче, може вразити (18+)
«Це компресійна терапія для підготовки, аби протез мав більш подовжений термін користування. Протягом першого року тканини влаштовані так, що вони потребують перебудови, аби мати стабільні розміри та об’єми. Тому реабілітологи надають інформацію, допомагають людям пройти підготовку до протезування. І потім це ще відновлення загальних кондицій. Фізичної та психологічної, бо дійсно люди проходять пекельні випробування. Це все важко і складно для них», — пояснила пані протезист.
Увага! Фото, оприлюднене нижче, може вразити (18+)
Після цього вже відбувається саме протезування. Спочатку людині встановлюють тестову модель, а після того, як вона користується нею певний час і кукса (частина кінцівки, що залишається після ампутації – ред.) стабілізується за своїми параметрами, роблять фінальну конструкцію протезу, додає фахівець.
Увага! Фото, оприлюднене нижче, може вразити (18+)
«В процесі виготовлення і після того, як людині дали протез, він має адаптуватись, здебільшого, за допомогою або ерготерапевтів або фахівців, які допомагають з реабілітації, які допомагають ходити, наприклад. Для пацієнта це довготривалі процеси. Аби відновитись після первинної травми, їм необхідно багато часу», — розповідає Оксана Литвиненко.
Американські хірурги кажуть, що люди, у яких, наприклад, подвійна ампутація кінцівок, потребують щонайменше півтора-два роки. До цього залучаються реабілітологи та інші фахівці.
Увага! Фото, оприлюднене нижче, може вразити (18+)
Вперше в Україні
Після того, як американські протезисти закінчили місію у Львові, Оксана Литвиненко, як протезист верхніх кінцівок, усі процеси закінчить самотужки, водночас триматиме контакт із іноземними колегами дистанційно.
«Весь цей процес у нас тривав паралельно. Ми починали з того, що робили гіпсові зліпки, тестові гільзи, визначали спроможність пацієнтів до оперування. Для цього треба генерувати м’язами сигнали. Ми починали із тестування м’язової активності, а далі вже йшли поступово до створення таких тимчасових конструкцій», — каже вона.
Українські протезисти спільно з колегами зі США виготовлять протези для воїнів, які втратили кінцівки на війні з рф на базі реабілітаційного центру «Галичина» у Львові. Фото: Андрій Чад
До слова, тестові протези, які виконали для шістьох воїнів, вперше застосували в Україні. До цього моменту в країні не було в практиці протезування електронних ліктів. «Тут задіяні комбіновані методи керування. Кисті, які застосували у цих протезах, є багатофункціональними, мають багато електричних хватів».
Протезист розповідає, що нині в Україні працює положення, згідно із яким, первинним має бути або косметичний протез, котрий тільки відновлює кінцівку, або функціональний протез, що керує рухами тіла. А втім, для випадків, коли є дуже високі ампутації, таке протезування не є ефективним, пояснює.
«Бо для керування такими системами, потрібно витрачати дуже багато енергії. При цьому зворотній зв’язок дасть низький результат. Тобто таку функціональну спроможність протез не отримає. Тому це було довготривалим етапом вирішення і фінансового, і технічного питання і питання того, що стосується реалізації конструкцій», — пояснила вона.
Ділиться, що у майбутньому хочуть організувати не один обмін із іноземними протезистами для українських медиків, аби порушити питання високих ампутацій нижніх кінцівок.
Протезування у Львові
У березні теперішнього року у Львові відкрили майстерню, що дасть змогу встановлювати сотню протезів кожного місяця.
До команди протезистів уже приєдналися пацієнти, які втратили кінцівки через війну, зокрема, військові. Загалом у команді працюють вісім фахівців. Це як протезисти із багаторічним досвідом роботи, так і молоді спеціалісти. Серед них Ілля Пилипенко – танкіст, що втратив ногу в бою. Захисник лікується у центрі НЕЗЛАМНІ. Невдовзі він отримає протез, а потім, пройшовши навчання, допомагатиме таким, як сам.
Від вересня 2022 року встановлено більше сотні протезів, десять з яких – біонічні протези рук.
Про Центр НЕЗЛАМНІ
Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) — місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і роботичне протезування. Постраждалим не лише встановлюють протези, тут їх виготовляють. Окрім того, у центрі займаються фізичною, психологічною та психосоціальною реабілітацією постраждалих військових та цивільних. Проєкт реалізується Першим медичним об’єднанням Львова та Львівською міською радою за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Напрямок протезування центр НЕЗЛАМНІ запустив торік, відкривши мобільну майстерню. Разом з майстернею центр НЕЗЛАМНІ отримав 200 протезів. Так, нещодавно протез руки отримала перша дитина. Це 13-річний Дмитро, син воїна ЗСУ. Він втратив руку, коли допомагав мамі по господарству. У підлітка міоелектричний протез. Керувати ним він зможе за допомогою міодатчиків, які кріпляться до м’язів руки. Його виготовила німецька компанія.
Клініка протезування
Окрім цього, на базі одного із медзакладів у Львівській області відкривають Superhumans Center, де для українських воїнів та цивільних буде доступною лабораторія з виготовлення та збирання протезів, департамент фізичної реабілітації, відділення психологічної підтримки, а також басейн для реабілітації. Тут працюватимуть висококваліфіковані українські фахівці, вони також переймають досвід медиків провідних клінік зі всього світу.
Для людей, які постраждали через воєнні дії, усі послуги тут будуть безкоштовними. Двом українським воїнам, які втратили на війні руки, ще до відкриття центру встановили біонічні протези від британської компанії. Щоб стати у чергу на протезування, необхідно заповнити анкету.
Мар’яна Коваленко