Мільйони українців постраждали від війни – фізично та психологічно. Всі вони потребують відновлення. Тож головне завдання держави та медичної системи – вибудувати систему реабілітації, яка дозволить потурбуватися про кожного та про кожну. З такою метою у Першому медоб’єднанні Львова відбувся дводенний воркшоп «Сучасна практика організації реабілітації в медичних закладах України».
Участь у воркшопі взяли понад 70 фахівців зі всієї України, які є представниками всіх, хто дотичний до питання реабілітації. Особливо важливо, що долучилися керівники медзакладів Міністерства оборони України.
«Наша мета – щоб захисники та цивільні громадяни мали комплексну підтримку мультидисциплінарних команд з моменту потрапляння до рук медичних працівників та були забезпечені усіма медичними засобами, необхідними для того, щоб вести самостійний спосіб життя і брати участь у всіх аспектах суспільного життя», – сказав Олександр Комаріда, перший заступник міністра охорони здоров’я України.
Відтак абсолютно всі дійшли згоди: реабілітація має будуватися на доказовості, відштовхуватися від цілей пацієнта, а реалізуватися – мультидисциплінарною командою.
До складі цієї команди обов’язково має входити протезист. Протезування – це частина комплексного процесу лікування та відновлення, а не окрема його складова. На цьому наголосила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.
«Міністерством соцполітики фінансуються ортезисти, протезисти і допоміжні засоби реабілітації. І от, власне, щоб такі заходи надавалися вчасно, щоб їхня примірка, облаштування і підгонка, особливо, якщо ми говоримо про протези і ортези, була в рамках реабілітаційного процесу ще в закладах охорони здоров’я – ми передбачили алгоритм з залученням ортезистів-протезистів до мультидисциплінарних команд в закладах охорони здоров’я», – зазначила Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики України.
Цей вектор розвитку і таку спільність поглядів повністю підтримав Володимир Голик, технічний офіцер Бюро ВООЗ в Україні.
«У лікарні має бути ядро – осередок реабілітації. Він формує якісну реабілітаційну допомогу на стаціонарних ліжках і ці ж фахівці надають реабілітаційну допомогу в гострому реабілітаційному періоді та демонструють іншим медичним працівникам мультидисциплінарну співпрацю. Якщо не формується така мультидисциплінарна модель, то реабілітація залишається радянською», – сказав Володимир Голик, технічний офіцер Бюро ВООЗ в Україні.
Зазначимо, що у реабілітаційному центрі НЕЗЛАМНІ Першого медоб’єднання Львова є протезувальна майстерня. Вона – частина медзакладу і послуга протезування є частиною послуги, яку надає центр. У штаті медзакладу є три протезисти. Хірурги мають змогу залучати їх до консультацій ще на етапі ампутації, аби визначити найліпший для подальшого протезування рівень. Протезист – це частина мультидисциплінарної команди, разом з хірургом, травматологом, фахівцем з реабілітації та психологом чи психотерапевтом. Всі вони працюють разом.
Учасники воркшопу мали змогу ознайомитися з роботою протезної майстерні і її функціонуванням як частини медзакладу.
Загалом два дні вони обмінювалися досвідом, своїм баченням організації процесу, висловлювали побажання і зауваження. Мали лекцію про принципи формування мультидисциплінарних команд і основи управління ними.
Окрему важливу увагу приділили темі психічного здоров’я – лікуванню ПТСР, роботі з жертвами тортур і катувань.
Психотерапевт та керівник напрямку психологічної реабілітації Першого медоб’єднання Львова Олег Березюк наголосив: у кожній багатопрофільній лікарні має бути відділення психіатрії та Центр ментального здоров’я. Такі функціонують у Першому медоб’єднанні Львова і стаціонарну та амбулаторну допомогу там отримують як цивільні, так і військові.
Також експертка з комунікацій в медицині, директорка з розвитку Першого медоб’єднання Львова Ірина Заславець розповіла про важливість комунікації медзакладу і поділилася цінними інструментами того, як досягти її високого рівня.
Модерувала захід Тетяна Ломакіна, радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності. Вона зазначила, що Перше медоб’єднання Львова для проведення воркшопу обрали недарма.
«На це є одразу чотири причини. Перше – цей медзаклад впроваджує доказову та сучасну реабілітацію, а це – основа з основ. Комплексний підхід до реабілітаційної послуги там забезпечують відділення психіатрії та Центр ментального здоров’я, які є частиною багатопрофільної лікарні. Також частиною процесу є послуга протезування: майстерня розміщена в лікарні, а протезисти є частиною мультидисциплінарної команди. І, звісно, четверте – це відкритість. Медзаклад через соцмережі та медіа активно комунікує із суспільством, розповідає про підхід та послуги, які надає. Це дозволяє пацієнтам отримати максимально повну інформацію про лікувальний та відновний процес», – резюмувала Тетяна Ломакіна, радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності.
Організаторами воркшопу є Офіс Президента України, Міністерство охорони здоров’я України, Міністерство соціальної політики України та Перше медоб’єднання Львова, за підтримки ПРООН.
Пресслужба ЛМР