Від 400 до 500 протезів на рік виготовляють фахівці Одеського казенного експериментального протезно-ортопедичного підприємства. Роблять їх для військових та цивільних. Як виготовляють штучні кінцівки та хто перебуває у черзі на їхнє отримання дізнавалися кореспонденти Суспільного.
Військовослужбовець Олександр проходить курс фізіотерапії для формування кукси. Це потрібно, аби встановити протез. Ногу боєць втратив під час боїв:
“Ми відвойовували Херсонську область, ну і при виконанні завдань отримав кульове поранення. Потрапив в обласну одеську лікарню. Після того, як мені ампутували ліву ногу, дали направлення сюди. Тут я проходжу зараз реабілітацію. Спочатку мені зробили пробний протез, на якому я тренувався взагалі ходити заново. Зараз вже зробили основний протез і через декілька днів я буду прямувати в частину”.
Військовий Олександр. Фото: Суспільне Одеса
Продукція Одеського казенного експериментального протезно-ортопедичного підприємства. Фото: Суспільне Одеса
Найперше потрібно зняти гіпсовий зліпок — повну відповідність кукси пацієнта, ділиться процесом Андрій Білозьоров, технік-протезист заводу.
“По гіпсовому позитиву виготовляється куксоприймач для людини з інвалідністю. Вони бувають із різних матеріалів: поліетилен, може бути акрилова смола. Всередині, якщо є якісь проблемні місця, є спеціальний матеріал, який досить таки пластичний, м’який і проблемні місця можна виклеїти цим матеріалом”.
Андрій Білозьоров, технік-протезист підприємства. Фото: Суспільне Одеса
Далі збирається сам протез, продовжує розповідь Андрія його колега, технік-протезист Сергій Невмержицький.
“Після заливання куксоприймача, ми збираємо сам протез. Ставимо стопу, перехідник, іноді ставимо лайнер: або замковий він йде, або ж беззамкового типу. І регулюється потім на самому пацієнті, підлаштовується під особливості пацієнта”, — пояснює чоловік.
Виготовлення одного триває до 20 днів. На рік виробляють від 400 до 500 протезів рук та ніг.
Євген Сушко проходить реабілітацію. Чоловік має протези замість обох ніг. Зараз виходить на вулицю, щоб навчитись ходити впевненіше.
“Тут у приміщенні по рівному — це одна справа. Якщо вийти на вулицю, людина починає стикатися з різноманітними проблемами. Для мене це було спочатку дуже дико, але на цей момент поступово всі ці труднощі можна подолати”, — ділиться Сушко.
Євген Сушко. Фото: Суспільне Одеса
Протези ніг. Фото: Суспільне Одеса
Євген Сушко під час реабілітації. Фото: Суспільне Одеса
Наразі протези безоплатно отримують не лише військові, а й особи з інвалідністю чи люди пенсійного віку, пояснює старша інспекторка медичного відділу Тетяна Рудь.
“Процес оформлення та виготовлення протеза починається з документів. Коли є фінансування й укладенні договори, тоді протягом 45 днів ми маємо обслужити людину. Але реабілітація може проходити й більше. Тому це дуже по-різному”.
Наразі поранені військові стикаються з ситуаціями, коли командири не встигають вчасно надати довідки про обставини отримання травми, бо перебувають у зоні бойових дій.
“Це суттєва проблема, яка затримує оформлення документів на безкоштовне протезування. Це залежить від комунікації. З довідкою ВЛК теж бувають проблеми, бо не завжди прописують діагнози. А для того, щоб фонд інвалідів надав безкоштовне протезування, там має бути вказано, яку кінцівку треба протезувати, шифр”, — резюмувала Тетян Рудь.
Олександр очікує, доки йому поставлять основний протез. Фото: Суспільне Одеса
Чоловік займається з гантелями. Фото: Суспільне Одеса
Одне з приміщень підприємства, де проходять реабілітацію. Фото: Суспільне Одеса
Милиці біля столу. Фото: Суспільне Одеса
Чоловік на милицях. Фото: Суспільне Одеса
Пацієнт закладу з протезування. Фото: Суспільне Одеса
Михайло Кушнір, Юрій Сисоєв