До свинарника – у модельному взутті

1 21 k svinarniku v model noj obuvi view full image 2. дітей, суспільстві, хлопців

  1 21 k svinarniku v model noj obuvi view full image 1Справжньою окрасою Виноградова є будівля за високим парканом на вулиці Станційній, у якій розміщується дитбудинок-інтернат для розумово відсталих дітей (хлопців). Це одна з найпривабливіших архітектурних споруд міста. У свої сто вісім років виглядає як нова, хоча перший камінь був закладений ще за часів імператора Франца-Йосифа.

З того часу будівлю використовували спочатку як місце притулку, а з 1946 року – як медико-соціальну установу для постійного проживання інвалідів від 4 до 35 років, які можуть навчатися, пересуватися й самообслуговуватися, маючи діагноз – помірна і легка розумова відсталість. Нині тут хлопці навчаються, а потім переходять до молодіжного відділення, в якому адаптуються до життя в суспільстві.

Останнім часом кількість дітей до 18 років в установі різко зменшилася, натомість виросла в молодіжному відділенні. Чому?

– Причина досить прикра, матеріальна, – пояснює директор дитбудинку-інтернату Юрій Шаркань. – Якщо дитина виховується в нас, її пенсія розподіляється так: 75 % – інтернату, 25 % – дитині на ощадну книжку. А нині батьки (через соціальні пільги й пенсію, яку отримує їхня дитина-інвалід) до повноліття тримають їх удома.

А після 16–17 років, коли підліток удома стає абсолютно некерований, педагогічно занедбаний, чи навіть не вміє самостійно їсти, – приводять до нас. У такому віці швидко навчити дитину, щоб уписалася в колектив, – складно.

Разом із виховною й лікувально-профілактичною роботою колектив закладу має чималу господарську частину, забезпечує дитбудинок м’ясом і молоком. На підсобному господарстві справді радо працюють вихованці молодіжного відділення – так і адаптуються до життя. Хлопці трудяться настільки добре, що деяких увели до штату будинку-інтернату й видають зарплатню. Утримують і доглядають 15 голів великої рогатої худоби та близько 70 свиней. До речі, у свинарнику настільки чисто, що туди можна спокійно заходити навіть у модельному взутті!

Також з вихованцями займаються за спеціальною програмою. Крім навчального плану є й план дозвілля. Серед дітей чимало талановитих хлопців: малюють, вишивають, виготовляють картини з соломки, майстерно грають у шашки (є навіть учасник всеукраїнських змагань), відвідують танцювально-вокальний гурток «Джентльмени з Виноградова» і театральний «Світлячок». Вони не ізольовані від суспільства, виступають на міських і районних заходах. Разом із вихователями ставлять лялькові вистави та інсценізації.

Понад 15 років в інтернаті підтримують зв’язок з іноземними партнерами. Часті гості в дитбудинку – колеги із закритих установ Чехії та Словаччини. Також суттєву допомогу надає благодійний фонд «Допомога Східній Європі» з Нідерландів. Щороку голландські студенти, які навчаються на факультетах соціальної роботи, й просто волонтери, проживають, спілкуються й займаються з дітьми, а також посильно допомагають розбудовувати інтернат, зокрема, сприяють з нескладними ремонтами.

Загальнодержавна тема оптимізації й реформи системи соціального забезпечення, на жаль, не оминула й виноградівський дитбудинок. Оскільки до 18 років тут виховується 30 хлопців, це спричинить і скорочення педагогічних працівників та обслуги.

Головне ж завдання реформи – максимальна адаптація неповносправних дітей у суспільстві, залучення до роботи за межами інтернату. Планують одну групу обладнати як соціальний гуртожиток, де житимуть хлопці, які працюватимуть в установах та організаціях. Ряд батьків також висловлюють пропозиції оформити тільки денне перебування дитини чи п’ятиденку, а на вихідні забирати їх додому.

Очевидно, деякі побажання й будуть ураховані.

Загалом через виноградівський будинок-інтернат пройшло понад півтори тисячі хлопців, які вивчили ази адаптації в нашому суспільстві.

Валерія Каналош

Старий Замок Паланок

Закарпаття онлайн

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*