На Львівському протезному заводі ветеранів-інвалідів повертають до повноцінного життя (ФОТО, ВІДЕО)

На Львівському протезному заводі ветеранів-інвалідів повертають до повноцінного життя (ФОТО, ВІДЕО). львівський протезний завод, ветеран, протез, протезування, підприємство

На Львівському протезному заводі ветеранів-інвалідів повертають до повноцінного життя. львівський протезний завод, ветеран, протез, протезування, підприємство

Колись солдат, що втратив на війні кінцівку, був змушений до кінця свого життя шкутильгати, спираючись на важкий дерев’яний протез, або ж не міг потиснути правицю. Проте людство позбулося цих проблем: нині травмовані в битвах військовики з успіхом пробігають на спеціальних протезах марафонські дистанції.

Проте чи всім ветеранам доступне сучасне протезування? Як отримати протез кінцівки колишньому воїну? Куди звертатися й чи безоплатною буде ця процедура? Про це кореспонденти АрміяInform дізналися у фахівців Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування й протезування.

Львівський протезний завод виробляє широкий спектр продукції для людей, які не мають кінцівок чи мобільності внаслідок різного роду травм, захворювань або нещасних випадків. У лінійці понад сотню найменувань продукції.

— Наше підприємство працює в напрямку протезування, реабілітації та виготовлення спеціалізованих засобів пересування вже більше ніж сто років, — каже директор підприємства Павло Василюк. — І в багатьох випадках наша продукція є унікальною.

Річ у тому, що чимало виробів виготовляють лише на цьому підприємстві. Це і спеціалізовані маленькі візки, й протези кінцівок, і навіть спеціальне взуття. Також до Львівських розробок можна віднести малогабаритну коляску для пересування. Крім цього, тут виготовляють спеціалізовані коляски, що мають вигляд триколісного велосипеда та є зручними для людей, що полюбляють тривалі подорожі й мандри. Дуже важливі та мають попит так звані стійки-вертикалізатори, які дають людям з важкими травмами можливість не лише стояти, але й рухатись і навіть виконувати певну роботу. Ба більше, львів’яни освоїли випуск колісних крісел з електроприводом і навіть спеціалізованих для людей з особливими потребами електроскутерів.

На Львівському протезному заводі ветеранів-інвалідів повертають до повноцінного життя. львівський протезний завод, ветеран, протез, протезування, підприємство

Та, якщо говорити про протези, то кожен з них є авторською ручною роботою. Їх виготовляють індивідуально під конкретну людину, відповідно до її потреб та способу життя. Чинників, які потрібно враховувати під час створення штучної руки чи ноги, багато. Це і вік людини, і її вага, і те наскільки майстерним був хірург, що проводив операцію з формування культі. Крім цього, спеціалісти враховують і те, наскільки активний спосіб життя веде людина — чи займається спортом або, наприклад, має роботу пов’язану з рухом. Саме для цього фахівці підприємства проводять точні заміри тіла з кількох параметрів. Лише після цього починають виготовляти протез. Така організація виробництва дає Львівському казенному підприємству змогу проводити навіть складне протезування.

— Ви розумієте, існує чимало різноманітних патологій та травм, — каже директор підприємства Павло Василюк. — Саме тому ми й виготовляємо індивідуальні протези та взуття під кожну людину. Бо не завжди можна скористатись, так би мовити, заводським стандартом. Чи купити, припустимо, в Інтернеті вже готову річ.

Унікальне виробництво з унікальними можливостями

Потрібно зазначити, що всі без винятку складові, які використовують у виробах цього підприємства, пройшли відповідну державну сертифікацію і мають дозволи на використання.

— Вартість нашого протеза залежить від його комплектації та мобільності людини, — каже керівниця відділу матеріально-технічного постачання та збуту Галина Ткачик. — Є чотиривісні, одновісні протези, які вартують від 30 тисяч гривень і вище.

На Львівському протезному заводі ветеранів-інвалідів повертають до повноцінного життя. львівський протезний завод, ветеран, протез, протезування, підприємство

Крім цього, на підприємстві існує окрема лабораторія, яка постійно вивчає та досліджує нові матеріали та способи протезування. Й однією з проблем розвитку виробництва є саме кваліфіковані фахівці. От, наприклад, для того, щоб виготовляти електронні протези, підприємство має всі технологічні можливості, та, на жаль, не можуть знайти кваліфікованого фахівця, який би відповідав високим стандартам і мав відповідні знання й сертифікацію. Однак на підприємстві не втрачають надію знайти потрібного майстра.

Безоплатно й з доставленням

Втрата кінцівки, обмеження мобільності — без сумніву стрес для кожної людини. Як каже керівник підприємства, люди, які зіткнулися з такою проблемою, спершу зазвичай губляться й не знають, що робити. Хоча існують чіткі державні гарантії щодо забезпечення людей з обмеженими можливостями інвалідними візками, протезами, спеціальним взуттям тощо.

Передусім слід знати, що за це відповідає Міністерство праці та соціальної політики України. Кожному, хто зіткнувся з проблемою, потрібно стати на облік місцевого відділу соцзабезпечення.

Пакет документів для оформлення безоплатного протеза чи візка типовий: заява про взяття на облік, паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, висновок МСЕК, індивідуальна програма реабілітації (відповідно до неї буде зрозуміло, наскільки технічно складний має бути майбутній протез чи візок), довідка про реєстрацію місця проживання, а також посвідчення, яке підтверджує право особи на пільги.

Місцевий орган праці та соціального захисту населення на підставі поданих документів видає інвалідові роздруковане направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації. Після оформлення замовлення на інвалідне крісло місцевий орган праці й соцзахисту повинен самостійно надіслати роздруковане направлення зазначеному в заявці підприємству-виробнику.

Після надходження, припустимо, інвалідного візка регіональний представник або співробітник сервісного центру зобов’язаний доставити візок інваліду додому, розпакувати, зібрати та провести інструктаж з використання. У разі поломки інвалідного крісла в період гарантійного терміну експлуатації підприємство-виробник зобов’язане надати запчастини для ремонту, а сервісний центр або регіональний працівник здійснити ремонт безоплатно. З протезами ситуація майже аналогічна.

Заново навчитися ходити, сидіти й навіть керувати автівкою

Та отримати протез чи візок — це лише частина справи. Інша річ — навчитись повноцінного життя. Адже, хоч щоб там не було, навіть найкраща штучна рука чи нога це передусім пристрій, яким потрібно навчитися користуватись та керувати.

— Для того, щоб наші пацієнти могли швидше повернутись до свого життя в соціумі, у нас є унікальна можливість їхньої реабілітації, — продовжив директор підприємства Павло Василюк. — Без перебільшення, ми єдина державна організація в західному регіоні нашої держави, яка має можливість стаціонарного обслуговування наших клієнтів.

На Львівському протезному заводі ветеранів-інвалідів повертають до повноцінного життя. львівський протезний завод, ветеран, протез, протезування, підприємство

Тобто людей, які звертаються сюди, під час виготовлення протезу ми розміщуємо в спеціалізованих палатах. Під час усього технологічного циклу з ними працюють кваліфіковані медики та психологи. А коли протез вже виготовлено, то до послуг пацієнтів — цілий реабілітаційний комплекс, де можна не лише навчитись ходити, стояти, сідати чи вставати. Тут навіть можна опанувати водіння автомобілем, керування якого пристосовано для людей з особливими потребами. І в процесі цієї роботи майстер-протезист проводить точні налаштування протеза та своєрідну «передпродажну підготовку» виробу, стежачи за тим, щоб усі деталі працювали належним чином.

— Ми намагаємось зробити так, щоб людина жодним чином не почувалася обмеженою, — каже майстер-протезист Андрій Лисий. — Я працюю на цьому підприємстві вже 19 років. Ми хочемо, щоб кожен наш пацієнт міг максимально безперешкодно жити життям звичайної людини.

Гроші йдуть за людьми, а люди за послугами

Відповідно до сучасного законодавства нашої держави, людина, яка потребує протезування, має право вибору підприємства, на якому за державний кошт можна замовити протез. Ринок протезування в Україні нині дуже насичений. Чимало комерційних фірм пропонують свої послуги, заманюючи клієнтів різноманітними обіцянками. Та здебільшого… мало хто з них має власне виробництво й дає гарантію на продукцію. Крім того, не треба забувати й те, що протез — це складний механізм, який потребує обслуговування й ремонту.

— Ми — державне підприємство, — каже Павло Василюк. — І даємо державні гарантії на свої вироби. Ми не якась віртуальна організація і нікуди не зникнемо. Ба більше, проводимо моніторинг і підтримку наших клієнтів. Допомагаємо з ремонтом чи заміною протезів.

Тобто на всю продукцію підприємства є гарантійний, післягарантійний і поточний ремонти. Також львівські фахівці проводять ремонт навіть тих візків, що були куплені не на їхньому підприємстві. Щоправда, ціна роботи буде інша, зате якість — вища. Адже в сервісному центрі підприємства працюють досвідчені фахівці, які можуть відновити чи замінити будь-який вузол візка чи протеза українського виробництва.

Шана й повага воїнам, що дістали поранення

До хлопців, що втратили кінцівки чи зазнали поранень під час бойових дій на Сході України, тут окрема шана й повага.

— На території нашого реабілітаційного центру є цілий тренажерний комплекс імені Марка Паславського, — зазначив директор підприємства Павло Василюк. — Тренажери для нього встановлені коштом родичів загиблого американського добровольця. Він дає нашим воїнам змогу швидко повернути потрібні навички й фізичну форму. Ба більше, двері цього комплексу відчинені не лише для тих, хто проходить чи проходив протезування саме у нас. Ми радо чекаємо всіх наших захисників, що мають інвалідність і можуть добратись до нас.

До слова, за час проведення АТО/ООС протезування на цьому підприємстві пройшло понад пів сотні українських героїв.

Не лише для «західняків»

Отримати послуги Львівського казенного протезного підприємства дуже просто. Мешканцям Івано-Франківської, Закарпатської, Волинської та Рівненської областей просто потрібно завітати до філіалу підприємства в їхньому обласному центрі. Адресу й телефони легко можна знайти в Інтернеті чи в соціальних службах свого регіону. Та не думайте, що підприємство обслуговує лише жителів Західного регіону України. Це не так. Тут радо зустрінуть гостей зі всіх куточків держави. От, до прикладу, під час підготовки матеріалу до приймальні звернувся чоловік, що мешкає в Луганській області.

— Україна для нас одна держава, — каже директор підприємства Павло Василюк. — І тому неважливо, де живуть наші співвітчизники. В якому регіоні. Кожен з них має мати право на якісне протезування.

Володимир Скоростецький, Тарас Грень

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*