Поради психолога на час карантину сім’ям, де є дорослі й діти з особливими потребами

Поради психолога на час карантину сім’ям, де є дорослі й діти з особливими потребами. людмила іванівна фомічова, карантин, порада, психолог, родина, hand, finger

Коли майже всі дорослі і діти перебувають вдома, слід організувати перебування на карантині інакше, особливо якщо у родині є діти та дорослі з особливими потребами.

Доктор психологічних наук, професор Людмила Іванівна Фомічова пропонує конкретні психологічні умови, які кожна сім’я без професійних знань і зовнішніх послуг може створити сама.

Як правило, ранком, удень, увечері, кожен член сім’ї має власні, відмінні від інших, завдання. Але на даний час, тобто під час карантину, слід продумати життя так, щоб основну частину доби, але не менше 3-4 годин, всі члени сім’ї були поряд, в одному приміщенні, бачили і чули один одного. Це надасть всім членам родини, а особливо тим, хто має проблеми, зразки спокійної поведінки, уведе такого члена сім’ї у близький психічний і фізичний контакт.

Якщо у сім’ї є дорослі, які мають певні труднощі (глухі, слабочуючі, сліпі, слабозорі, з порушенням інтелектуальної сфери, враженнями опорно-рухового апарату), то до них мають додатково до іншого часу, проведеного разом, підходити окремо ще всі члени родини: з показом правил дотримання гігієни, щоб застерегтись від коронавіруса; з пропозицією поспілкуватись; з питаннями, на які даний член родини може відповісти, тощо.

Якщо у сім’ї є дитина з певними порушеннями, то з нею, відповідно віку, слід продовжувати у розважальній формі навчати та здійснювати психічний розвиток. Як це здійснити, ми порадимо нижче.

Кожна родина, особливо на час карантину, має тримати оселю відповідно санітарно-гігієнічним нормам, організовувати правильне харчування. Дані два напрями надзвичайно важливі для дорослих і для дітей, які мають порушення. На час карантину слід приготування їжі, прибирання зробити загальною справою. Дуже зручно: ніхто нікуди не спішить і роботу можна розтягнути дещо у часі, що у звичайний період зі щільним графіком кожного члена родини практично неможливо. Всі члени сім’ї отримають вагомі бонуси: почуття захищеності, солідарність зусиль, додаткове спілкування, вміння на предметному рівні планувати, що спонукає розвиток внутрішнього плану дій, спільне виконання дій, де той, хто вміє краще, працює з тим, хто вміє гірше або взагалі не вміє (це реалізація зони найближчого розвитку за Л.С.Виготським); набувають вміння одну мету поділяти на конкуруючі завдання та при цьому не пересваритись, а, навпаки, консолідуватись.

Цей час ще можна використати, щоб навчитись того, що вміє ваша дитина. Нехай дитина Вас вчить. Покажемо це на прикладі дитини з вадами слуху.

Візьміть абетку. Або самі напишіть літери на окремих невеликих листочках. Ваша дитина знає дактилеми. Нехай вона Вам показує, якою конфігурацією пальців позначається кожна літера. Потім із дактилем пишіть слова, фрази, речення. Читайте дактильно книжки: невеликі оповідання, казки, інше. Потім сказані дактильно слова перекладайте разом з дитиною на міміко-жестове мовлення. Заведіть словничок за темами побуту і наук. Напишіть слова як звичайно і перекладайте сім’єю, хто більше набере очок. Це вчить чуючих дорослих і погано чуючих їхніх дітей.

Це ж саме доцільно робити з вивченням шрифта Брайля та інше.

У дні карантину розвивайте і розважайте дітей. Для всіх вікових груп показані рольові ігри. Для дітей з порушенням слуху використовуйте різне завдання на розрізнення звучання, як звучить: дзвінок у двері, сигнал СВЧ-пічки, пральна машина, голос кожного члена родини, дзвінок телефону, чоловічий, жіночий голос; як звучить те чи інше слово, як звучать звуки мови. Нехай дитина зі зниженим слухом вправляється у вимовлянні окремого звука, звука у складі фрази, речення. Показуйте дітям предмети, нехай вони їх називають усно, пишуть, дактилюють, показують жестом. Поставте предмети однієї групи, наприклад, посуд. Нехай дитина запам’ятає. Поставте предмети двох груп, потім трьох, чотирьох і т.д., кількість предметів можна варіювати. Поставте числа. Поставте в різному порядку цифри: збільшення на два, на три; два числа, а потім їхня сума. Об’єднуйте предмети в групи. Узагальнюючим словом називайте два предмети. І читайте разом. Але обов’язково після цього текст драматизуйте. З кожного тексту у словничок запишіть одне слово.

Розвивайте дітей. Але лише дорослий буде знати, що це розвиток дитини. А дитина будь-якого віку буде думати, що з нею граються. І можна у родині зробити так, щоб карантин, як унікальна ситуація, була використана задля комфорту людей з особливими потребами. Для маленьких і великих. Психологи бажають родинам успіхів. Звертайтесь до нас. Ми завжди раді вам допомогти, тому що ми одна спільнота.

Lenta.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*