Запобігти інвалідності можна. Як виглядає послуга раннього втручання

Запобігти інвалідності можна. Як виглядає послуга раннього втручання. особлива дитина, порушення розвитку, раннє втручання, інвалід, інвалідність, person, baby, clothing, human face, toddler, sitting, smile, boy, child, people. A group of people sitting and looking at the camera

“Витрать один долар – за декілька років зекономиш сім”, – саме на таку формулу орієнтуються ініціатори впровадження в Україні послуги раннього втручання, пише «Українська правда. Життя».

Якщо держава вчасно надасть допомогу дитині, якій загрожує перспектива стати у майбутньому інвалідом, то за три-п’ять років така дитина цілком може вже не потребувати системної допомоги. Не стати людиною з інвалідністю, не отримувати соціальну допомогу з бюджету, бути самостійною і соціалізованою.

З боку держави ініціативу підтримують аж три міністерства: МОЗ, МОН та соцзахисту. А також дитячий омбудсмен.

Єдність держструктур у цьому питанні вражає.

Але в чому полягає послуга, за яку виступають таким єдиним фронтом?

Запобігти інвалідності можна. Як виглядає послуга раннього втручання. особлива дитина, порушення розвитку, раннє втручання, інвалід, інвалідністьЯкщо держава вчасно надасть допомогу дитині, якій загрожує інвалідність, то за три-п’ять років така дитина цілком може вже не потребувати системної допомоги. Фото oksun70/Depositphotos

Як виглядає раннє втручання, найкраще розглянути на прикладі родин, які свого часу отримали таку послугу в Харківському центрі.

В ідеалі це має виглядати так.

Народжується дитина. Якщо одразу зрозуміло, що вона особлива (наприклад, діти із синдромом Дауна) – то практично від народження її та батьків направляють до Центру раннього втручання.

Так само до Центру направляють, якщо це не виражена хвороба, а лише батьківські підозри, що в дитини порушення розвитку, навіть якщо медичного діагнозу немає.

У Центрі на таку родину чекає команда фахівців: психолог, фізичний терапевт, лікар, логопед. Усі вони командою починають працювати з батьками.

Тобто, практично навчають їх, як поводитися з дитиною, як її розвивати, як годувати, як спілкуватись, як взаємодіяти на прогулянці.

Ми ж пам’ятаємо, що мова про особливих дітей, і більшість батьківських інтуїтивних навичок поводження з дітьми працюють в цих випадках з перебоями.

Фахівці Центру раннього втручання насамперед працюють з батьками. Вони спільно визначають проблеми, над якими варто працювати саме зараз: що наразі є актуальним для розвитку дитини, що ускладнює щоденне життя родини. І після цього розробляється спільний план роботи.

Запобігти інвалідності можна. Як виглядає послуга раннього втручання. особлива дитина, порушення розвитку, раннє втручання, інвалід, інвалідністьФахівці Центру раннього втручання насамперед працюють з батьками. Фото monkeybusiness/Depositphotos

Важливою частиною раннього втручання є домашні візити – коли команда Центру приїздить додому до родини і спостерігає за рутинним життям, або просить саму родину зняти на відео головні процеси. У системі раннього втручання вони називаються “рутинами”.

“Я пам’ятаю, як приїхали до мене додому з камерою. Звісно, що напередодні я влаштувала генеральне прибирання, і ми зустріли фахівців при повному параді, – пригадує перші візити фахівців харківського благодійного фонду “Інститут раннього втручання” представниця всеукраїнського форуму “Батьки за раннє втручання в Україні” Вікторія Пирогова.

Проте вже за годину ми не пам’ятали, що нас знімають. Показово годувати чи вдягати все одно не виходить. Тим більше, що перед вами психологи, вони прекрасно розуміють, що в цей момент ви стараєтесь трохи більше”.

За тиждень до Центру запрошують батьків, з якими обговорюють, з чим вони чудово впорались, а де можна ще додати якісь дії.

Тобто головне – підтримка. Завдання таких фахівців – надихнути маму і тата на допомогу дитині, а не загнати переляканих від невідомої біди батьків у ще більшу депресію.

Далі – щотижневі зустрічі та повноцінні заняття, які спрямовані крок за кроком розвивати навички дитини, розширяти її можливості для активної участі в житті.

Засновниця благодійного фонду “Харківський інститут раннього втручання”, Анна Кукуруза розповідає:

“Це не заняття в традиційному уявленні. Ми звикли до чого? Батьки приводять дитину, залишають з фахівцем, а самі чекають на неї під дверима.

Тут же навпаки – батьки задіяні постійно. Більше того, заняття може проходити на дитячому майданчику у дворі, де живе родина, у квартирі, в Центрі – все залежатиме від тієї проблеми, яку на цей час вирішують дорослі: негаразди комунікації це чи, може, харчові навички”

Інтенсивність таких зустрічей – раз на тиждень. Адже, зазначає Анна Кукуруза, наукою вже доведено: як би часто фахівці не працювали з дитиною, все одно 90% часу з дитиною проводять батьки, і саме їхня робота і поводження з сином чи донькою – запорука успіху.

Тепер їхню роботу покладено в основу навчання колективів з інших регіонів.

У країні, де немає послуги раннього втручання, діти з ознаками відставання у розвитку частіше за все потрапляють до фахівців у три рочки, коли психіатри та неврологи вже вповноважені поставити діагноз.

Але ж діагнозу може й не бути.

“Ми зазвичай “ведемо” своїх дітей до 4-річного віку. Але до нас потрапляють не тільки важкі випадки, але й такі малюки, з якими достатньо правильно попрацювати в наймолодшому віці – і дитина вийде на норму.

Така малеча ходить до нас доти, доки батьки не відчують, що далі вже впораються самі. – пояснює Анна Кукуруза.

З іншими ми працюємо до чотирьох років та направляємо далі по шляху, який проходить будь-яка дитина такого віку – у садочок з інклюзією, у спеціалізований дитячий садок, або ж до навчально-реабілітаційного центру.

Це залежить від можливостей дитини та бажання батьків. Але головна мета, що дитина повинна соціалізуватися”.

Запобігти інвалідності можна. Як виглядає послуга раннього втручання. особлива дитина, порушення розвитку, раннє втручання, інвалід, інвалідністьДіти з аутизмом, синдромом Дауна, дитячим церебральним паралічем, затримкою психомовного та психомоторного розвитку – усе це потенційні відвідувачі Центрів раннього втручання. Фото DenysKuvaiev/Depositphotos

Згідно із державним планом дій, у найближчі два роки в декількох пілотних регіонах України навчатимуть команди фахівців для раннього втручання. Після навчання місцева влада фінансуватиме діяльність таких центрів.

Центри мають бути маленькими, і їх має бути багато, щоби бути максимально близько до своїх пацієнтів – умовно кажучи, в кожному районі міста.

Остаточна і стратегічна мета полягає в тому, щоб така послуга для батьків була безкоштовною.

Аутизм, синдром Дауна, дитячий церебральний параліч, затримка психомовного та психомоторного розвитку, різні генетичні порушення, психоемоційні розлади і ранні порушення дитяче-батьківських відносин – усе це потенційні відвідувачі Центрів раннього втручання.

За різними оцінками, у суспільстві вже зараз до 15% дітей потребують подібної послуги.

За підрахунками Національної асамблеї інвалідів України, на сьогодні в країні налічується 250 тисяч таких дітей.

За наявності раннього втручання багато з них мають всі шанси значно покращити якість свого життя та соціалізації. А частина з них – взагалі не стати інвалідом і вирости здоровою людиною.

Катерина Городнича, спеціально для УП.Життя

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*