ПОРЯДОК забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації

Порядок забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації і формування відповідного державного замовлення, перелік таких засобів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.06 № 1652 (далі – Порядок).

Законодавче підґрунтя: закони України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, “Про реабілітацію інвалідів в Україні”, “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, “Про загальну середню освіту” і “Про охорону дитинства”.

• Цей Порядок визначає:

– механізм безоплатного забезпечення інвалідів та інших категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації (далі – ТЗР);
– порядок їх виготовлення, поставки та ремонту.

• Основні види ТЗР:

– протезно-ортопедичні вироби (системи отрезів на хребет, системи ортезів на верхні та нижні кінцівки, системи протезів верхніх та нижніх кінцівок, протези молочної залози, ортопедичне взуття);
– спеціальні засоби для самообслуговування та догляду (наколінники, налокітники, рукавиці, подушки протипролежневі, крісла-стільці туалетні, сидіння на унітаз, сидіння для ванни та душу, підставки для ванни);
– засоби для пересування (крісла колісні кімнатні та дорожні, крісла колісні з електричним приводом);
– засоби для ходіння (палиці, милиці, ходунки);
– меблі та оснащення (столи, столи-парти, стійки парти, стінки шведські дитячі, поручні);
– спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією (магнітофони, диктофони, годинники, мобільні телефони для письмового спілкування).

• Куди звертатися для взяття на облік щодо забезпечення ТЗР

До міськрайонного управління праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.

• Категорії осіб, які мають право на забезпечення ТЗР:

– інваліди та діти-інваліди забезпечуються усіма видами технічних та інших засобів реабілітації. Також зазначеними засобами (крім крісел колісних) забезпечуються діти віком до 18 років з вадами слуху, зору, опорно-рухового апарату;
– ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ і ветерани державної пожежної охорони забезпечуються протезно-ортопедичними виробами і спеціальними засобами для самообслуговування та догляду, які є обов’язковими для застосування у разі забезпечення протезними виробами;
– особи похилого віку забезпечуються протезами верхніх та нижніх кінцівок і спеціальними засобами для самообслуговування та догляду, які є обов’язковими для застосування у разі забезпечення протезними виробами.
– жінки після мастектомії забезпечуються протезами молочних залоз, ліфами, компресійними рукавами;
– особи, інвалідність яких пов’язана з трудовим каліцтвом на підставі довідки про відмову у забезпеченні ТЗР регіонального відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Першочергово ТЗР забезпечуються діти-інваліди.

ТЗР видаються в порядку облікової черговості без права продажу, дарування або передавання іншій особі.

• Де отримати висновок про необхідність у забезпеченні ТЗР

– для інвалідів – медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) з оформленням індивідуальної програми реабілітації;
– для дітей-інвалідів – лікувально-консультативні комісії лікувально-профілактичних закладів (ЛКК) з оформленням індивідуальної програми реабілітації;
– для інших осіб – лікувально-консультативні комісії лікувально-профілактичних закладів (ЛКК) з оформленням відповідного висновку.

• Які документи необхідно подати інваліду для взяття на облік щодо забезпечення ТЗР

1. заява про забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації;
2. копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
3. паспорт або свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років);
4. довідку про реєстрацію місця проживання;
5. висновок МСЕК про встановлення інвалідності (для дітей-інвалідів – висновок ЛКК);
6. індивідуальну програму реабілітації (для інваліда та дитини-інваліда);
7. висновок ЛКК для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації (для інших осіб);
8. копію пенсійного посвідчення або посвідчення отримувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії;
9. копію посвідчення, яке підтверджує статус особи, що має право на пільги відповідно до законодавства.

Копії подаються з відповідними оригіналами.

Якщо звертається законний представник інваліда чи іншої особи, він подає разом із зазначеними документами свій паспорт та документ, що підтверджує його повноваження законного представника.

• Умови забезпечення ТЗР

Діти-інваліди та діти віком до 18 років забезпечуються протезними виробами у міру свого зростання. У разі, якщо антропометричні розміри не змінилися – забезпечуються двома парами ортопедичного взуття на вибір: зимовим або літнім.

Інваліди забезпечуються щороку двома парами ортопедичного взуття на вибір – зимовим або літнім.

Інваліди та інші особи забезпечуються протезами нижніх та верхніх кінцівок один раз на 3 роки, а у разі подвійної ампутації – .

Працюючі особи забезпечуються протезами з розрахунку 2 одиниці на 4 роки.

Жінки після мастектомії забезпечуються протезами молочної залози з ліфами для кріплення (компресійні рукави при потребі) на термін – 1,5 року, а у разі двосторонньої ампутації молочних залоз – на 1 рік.

Інваліди та діти інваліди можуть бути забезпечені одночасно не більш, як двома кріслами колісними кімнатним і дорожнім або кріслом колісним з електроприводом та кімнатним чи дорожнім (за вибором).

У разі, коли інвалід не може користуватися технічними засобами реабілітації серійного виробництва, що підтверджено індивідуальною програмою реабілітації або висновком ЛКК, він забезпечується засобом реабілітації за індивідуальним замовленням.

• Терміни експлуатації основних ТЗР

– крісла колісні кімнатні – 4 роки;
– крісла колісні дорожні – 3 роки;
– крісла колісні з електроприводом – 8 років;
– палиці – 2 роки;
– милиці – 3 роки;
– ходуни – 4 роки;
– магнітофони, диктофони та мобільні телефони – 5 років;
– годинники механічні – 5 років;
– годинники електронні – 2 роки.

• Заміна та повернення ТЗР до органів праці та соціального захисту населення

Заміна пошкоджених ТЗР проводиться в разі неможливості (недоцільності) проведення ремонту виробу.

Після підтвердження неможливості (недоцільності) проведення ремонту пошкодженого виробу, інвалід забезпечується, за наявності, новим відповідним засобом або його аналогом.

Засіб реабілітації, термін експлуатації якого ще не скінчився, повертається управлінню праці та соціального захисту населення у разі:

– смерті інваліда;
– якщо став не потрібний.

• Запровадження нового механізму забезпечення ТЗР

У листопаді 2011 року Верховною Радою України ухвалені зміни до ст.26 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні», які передбачають запровадження нового механізму забезпечення ТЗР.

Відповідно до прийнятих змін, інвалід сам має право обирати підприємство для отримання протезно-ортопедичних послуг, на якому за результатами індивідуального обстеження буде оформлене індивідуальне замовлення, визначено тип технічного засобу реабілітації та його фактичну вартість.

• Що передбачає новий механізм забезпечення ТЗР

Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації за індивідуальною заявкою інваліда, послугами з післягарантійного ремонту здійснюється у вигляді грошової допомоги інвалідам для оплати вартості виданих виробів та наданих послуг шляхом безготівкового перерахування коштів підприємствам, що виконали зазначені заявки та відповідають кваліфікаційним вимогам, які визначені Міністерством соціальної політики.

• Коли почне «працювати» новий механізм

У 2012 році, після внесення змін до існуючого Порядку забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації і формування відповідного державного замовлення, переліку таких засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.06 № 1652.

НАІУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*