Майно, придбане інвалідами у кредит, не зможуть конфіскувати

1 18 6 1a8c2b74c5b14f95af9ca96e133ea35c 2. інвалідів

Заборонити конфісковувати в інвалідів придбані в кредит квартири, авто, земельні ділянки, засоби реабілітації та інше майно, яке забезпечує їхні життєві потреби, передбачає законопроект, нещодавно зареєстрований у Верховній Раді.

Проектом закону, авторами якого є народні депутати України Валерій Сушкевич («Батьківщина»), Павло Розенко («УДАР») та Едуард Леонов («Свобода»), пропонується внести зміни до низки чинних законів: «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», «Про гуманітарну допомогу», «Про благодійну діяльність та благодійні організації», «Про виконавче провадження», а також до Житлового кодексу Української РСР та Земельного кодексу України.

Суть усіх змін до вищезгаданих законів одна: заборонити примусове стягнення за виконавчими документами, коли боржником є безпосередньо інвалід. Однак лише у таких випадках: якщо заставне житло є єдиним місцем проживання цього інваліда і належить йому на праві власності або є його часткою у спільній власності, а також якщо на земельній ділянці розташоване житло інваліда.

Окрім того, забороняється конфісковувати в інваліда за борги технічні та інші засоби реабілітації, вироби медичного призначення, автомобілі, які він отримав від держави за законом або як гуманітарну чи благодійну допомогу відповідно до медичних показань. Це положення закону також пропонується поширити і на автомобілі, які безплатно отримували постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа інвалідів І та ІІ груп, незалежно від наявності у них відповідних медичних показань, а також на автомобілі, які придбані цими категоріями інвалідів у борг.

Під заборону примусового вилучення, згідно з проектом закону, також потраплять автомобілі, отримані або придбані дітьми війни та особами, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (але не більше одного). Адже не таємниця: родичі інвалідів нерідко для уникнення зайвих платежів оформляють на них власні новенькі «круті» автомобілі, зокрема, й придбані у кредит.

Голова Комітету Верховної Ради у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Валерій Сушкевич зауважує: до парламентського комітету надходять численні звернення від громадян, що свідчать про випадки, коли під час виконавчих проваджень стягнення від кредиторів звертаються на єдине житло інвалідів або легкові автомобілі, які було надано інвалідам органами соціального захисту населення для пересування. Ухвалення цього закону має на меті сприяти забезпеченню життєвих потреб інвалідів через заборону стягнення їхнього майна, навіть якщо вони є боржниками.

Нова законодавча ініціатива йде в унісон із недавніми рішеннями парламенту щодо переведення валютних кредитів у гривні. Не один день під стінами Верховної Ради пікетували цілими сім’ями позичальники, яких банки за борги хочуть виселити разом із дітьми з придбаних у кредит нових просторих помешкань та ще й забрати «засіб пересування».

Водночас у рішенні на користь позичальників є й інший бік — захист інтересів вкладників, які не беруть кредит, щоб одразу користуватися всіма благами цивілізації у борг, а роками збирають на депозиті заощадження на омріяну власну квартиру чи хоча б маленьке авто. А нині їхні вклади (а відтак і мрії) опинилися під загрозою. Адже якщо позичальники не віддаватимуть кредити, банк не зможе повернути вкладникам їхні заощадження. Тож, саме від законодавців залежатиме, як збалансувати інтереси двох сторін і не розвалити фінансову систему держави.

ФАКТ

Приміром, у Вінницькій області на обліку для забезпечення автомобілями перебувають 5195 інвалідів, із них — 434 інваліди війни з числа учасників бойових дій. У 2014 році інвалідам та ветеранам війни Вінницької області як адресну гуманітарну допомогу було видано 9 автомобілів. Про це повідомили у Департаменті соціальної політики облдержадміністрації.

Олександра Кучерява

„Голос України”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*