Майже кожна людина у своєму житті стикалася з необхідністю звернення до суду щодо захисту своїх прав. І той, хто пройшов шлях від підготовки документів до отримання бажаного результату, розуміє, скільки часу та сил на це потрібно, особливо коли це людина з інвалідністю. Не мається на увазі знання норм законодавства та хитросплетінь процесуальних норм, а йдеться про речі настільки звичні для пересічної людини, що багато хто про них і не замислюється: як людині з вадами зору написати заяву, знайти необхідний кабінет, отримати рішення, особі, що не чує поспілкуватися з працівниками суду, людині, яка пересувається на інвалідному візку, подолати східці і потрапити до судової зали.
Майже щодня фахівці Харківської громадської організації незрячих юристів надають допомогу у вирішенні таких проблем. За 14 років свого існування організація зарекомендувала себе як команда професіоналів, які протягом року успішно надають більше 1000 юридичних консультацій інвалідам та незахищеним верствам населення, постійно пропонують зміни до діючого законодавства, аби підвищити захищеність осіб з інвалідністю в Україні, організовують і проводять різноманітні заходи, спрямовані на залучення однодумців та обмін успішним досвідом між практикуючими юристами й правозахисниками.
Сьогодні існує чимало місць, де людині можуть надати правову допомогу. Різноманітні громадські приймальні, управління юстиції, осередки партій пропонують надання юридичних консультацій.
Але отримання правової інформації ще не гарантує вирішення проблеми.
Маючи підготовлені документи, їх треба подати до необхідного кабінету та ще й не проґавити строки. На сьогодні в Україні не існує місць, де б людині з інвалідністю запропонували надання комплексних послуг, правової консультації та допомоги при безпосередньому відстоюванні своїх прав у суді.
З метою створення умов, які б покращували доступність до правосуддя осіб з інвалідністю, організація розробила низку інноваційних заходів, спрямованих на створення сервіс-центру надання правової допомоги особам з обмеженими фізичними можливостями.
Впровадження моделі сервіс-центру надання комплексної послуги допоможе особі з інвалідністю самостійно брати участь у судових процесах і максимально реалізувати свої процесуальні права. Послуги з супроводження, асистування та перекладу на жестову мову під час звернення до суду, а також розгляду справи, покращать доступ до правосуддя особам з вадами зору та слуху. У запропонованій моделі є іноваційним залучення до надання таких послуг безробітних осіб, які перебувають на обліку у службі зайнятості.
На практиці інвалід, який потребує захисту своїх прав, звернувшись до сервіс-центру для покращення доступу до правосуддя осіб з інвалідністю, від фахівців організації незрячих юристів отримає юридичну консультацію, допомогу при складанні письмових документів, а особи з числа безробітних, що пройшли спеціальну підготовку, нададуть послуги з супроводу та асистування у суді.
Ідею створення сервіс-центру для покращення доступу до правосуддя осіб з інвалідністю підтримали представники департаменту праці та соціального захисту Харківської міської ради та запропонували подати проект створення сервіс-центру на конкурс соціальних проектів «Єдина соціальна мережа».
Створення центру може служити моделлю, що буде прийнятною для застосування у різних регіонах України при подоланні бар’єрів на шляху до доступного правосуддя.
Об’єднання зусиль громадських організацій, юристів і правозахисників, а також підтримка влади і представників міжнародних організацій забезпечать покращення становища доступності до правосуддя осіб з інвалідністю в Україні.
Харківська громадська організація незрячих юристів