Громадські активісти закликають владу покращити ситуацію з реалізацією людьми з інвалідністю своїх виборчих прав (ВІДЕО)

Громадські активісти закликають владу покращити ситуацію з реалізацією людьми з інвалідністю своїх виборчих прав (ВІДЕО). активіст, виборче право, доступність, прес-конференція, інвалідність

Громадські активісти закликають владу покращити ситуацію з реалізацією людьми з інвалідністю своїх виборчих прав.

Про це вони заявили на прес-конференції в УНІАН, під час якої було презентовано результати дослідження «Play off виборчої ліги: держава проти людей з інвалідністю».

Як зазначила голова громадської організації «Боротьба за права» Юлія Сачук, дослідження було розроблене та проведено організацією в рамках проекту «Моя участь важлива» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

«Наша організація з 2013 року працює у сфері забезпечення виборчих прав людей з інвалідністю. І мусимо констатувати той факт, що, на жаль, держава, державні органи влади і люди з інвалідністю поки що перебувають у двох різних командах», – сказала вона.

Говорячи про президентські та парламентські вибори, які відбулися у 2019 році, Сачук зазначила, що активісти спостерігали «численні порушення виборчих прав людей з інвалідністю в різних сферах».

Голова ГО повідомила, що їхнє дослідження містить аналіз стану виконання положень у сфері виборчих прав, який було здійснено у 5 основних проблемних сферах: інформаційна та архітектурна доступність; юридична сфера, доступ до правосуддя та доступність виборчих процедур. Зокрема, йшлося і про загальний рівень обізнаності всіх учасників виборчого процесу про виборчі права людей з інвалідністю.

«Рекомендації та порядки для покращення кожної сфери були розроблені на основі найкращих міжнародних практик таких країн як Нідерланди, Італія, Естонія, Сполучені Штати та Німеччина», – зауважила Сачук.

Так, автори дослідження виділяють 6 основних рекомендацій для органів законодавчої влади, учасників та органів виборчого процесу.

Зокрема, експерти рекомендували запровадити механізм підтримки прийняття рішень та скасувати заборону голосувати недієздатним людям. Зазначається, що це необхідно для того, аби «люди з інтелектуальними і психосоціальними порушеннями могли фактично використовувати свої політичні права».

«Основною перешкодою в юридичній площині в рамках реалізації виборчих прав є конституційно закріплена заборона недієздатним людям голосувати. В Україні проживає понад 30 тисяч осіб з інтелектуальними та психосоціальними порушеннями, які визнані судом недієздатними. Автоматично вони позбавлені права брати участь в політичному житті країни», – заявила Сачук.

Вона додала, що позбавлення через інвалідність «прав людини, а саме – невід’ємного політичного права голосувати, є дискримінацією». За словами Сачук, це також порушує статті 5, 12 і 29 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю (КПОІ).

Зокрема, у статті 12 йдеться про те, що «особи з інвалідністю мають правоздатність на рівні з іншими в усіх аспектах життя, відокремлення правоздатності особи від її розумових здібностей… та надання всебічної підтримки під час реалізації своїх прав є основними компонентами виконання положень цієї статті».

«Україна цього, на жаль, не робить… не збирається цього робити. І прийнятий Виборчий кодекс 19 грудня теж абсолютно не змінив цю ситуацію, а лише підтвердив те, що держава абсолютно не зацікавлена виконувати ці зобов’язання, які вона взяла згідно зі статтями 5, 12, 29 Конвенції ООН», – зауважила Сачук.

За її словами, за останні три роки кількість країн в Європейському Союзі, які скасували заборону голосувати недієздатним особам, значно збільшилась. Зокрема, додала Сачук, нещодавно Данія, Франція, Німеччина та Іспанія «реформували виборче законодавство та скасували дискримінаційні норми».

«Станом на 2019 рік у 10 державах Європейського Союзу люди з інтелектуальними і психосоціальними порушеннями повністю можуть реалізувати свої виборчі права. Ще в 11 країнах права частково обмежені: суддя або опікун може обмежити виборчі права», – зазначила Сачук.

Також експерти організації рекомендують владі забезпечити таємне та особисте голосування для людей з інвалідністю, зокрема, з порушеннями зору.

Крім того, рекомендується під час виконання заходів щодо поліпшення інформаційної доступності виборчого процесу враховувати потреби людей з різними видами інвалідності, зокрема, людей з інтелектуальними та психосоціальними порушеннями.

Разом з тим громадські активісти закликають органи влади провести моніторинг доступності виборчих дільниць та визначити дієвий механізм застосування санкцій до органів, відповідальних за доступність дільниць.

П’ятою рекомендацією є забезпечити рівноправний доступ до правосуддя усім людям з інвалідністю; враховувати різні види інвалідності під час запровадження заходів щодо архітектурної та інформаційної доступності.

Останньою рекомендацією є підвищити обізнаність учасників виборчого процесу щодо виборчих прав людей з інвалідністю, особливо це стосується осіб та органів, які безпосередньо забезпечують процес голосування в день виборів.

«Оскільки можливість брати участь в політичному житті країни – це фундаментальне право людини, яке захищає держава та міжнародна спільнота, ми вважаємо, що вкрай важливими є не лише створення державою можливостей для участі, але й сприяння тому, аби люди з інвалідністю брали активну участь у політичному житті, задля того, аби збільшити їхню видимість, а, таким чином, і їхню участь в процесі державотворення. Бо без такої участі про інклюзивність ми говорити не можемо», – констатувала Сачук.

Учасники прес-конференції також повідомили про судовий позов до Центральної виборчої комісії, що стосується архітектурної доступності, в рамках якого експерт з прав людини Ірина Федорович спільно з командою центру «Соціальна дія» допомагають відстояти в суді порушені права двох позивачок з інвалідністю. Розгляд справи має відбутися в січні.

УНІАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*