Моніторинг додержання прав дітей з особливими освітніми потребами на інклюзивне освітнє середовище та навчання у КУ «Рівненський інклюзивно-ресурсний центр №1»

Моніторинг додержання прав дітей з особливими освітніми потребами на інклюзивне освітнє середовище та навчання у КУ «Рівненський інклюзивно-ресурсний центр №1». ірц, рівне, моніторинг, особливими освітніми потребами, інвалідність

Моніторинг додержання прав дітей з особливими освітніми потребами на інклюзивне освітнє середовище та навчання у КУ «Рівненський інклюзивно-ресурсний центр №1». ірц, рівне, моніторинг, особливими освітніми потребами, інвалідність

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Рівненській області Олександр Сєрих та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Сергій Іллюк здійснили візит до комунальної установи «Рівненський інклюзивно-ресурсний центр №1» Рівненської міської ради з метою здійснення моніторингу за додержанням прав дітей з особливими освітніми потребами на інклюзивне освітнє середовище та інклюзивне навчання.

Рівненську територіальну громаду, яка охоплює територію м. Рівне та селище міського типу Квасилів, обслуговують два інклюзивно – ресурсні центри – «Рівненський інклюзивно-ресурсний центр (№1)» (об’єкт моніторингу) та «Рівненський інклюзивно-ресурсний центр (№2)».

Під час моніторингу з’ясовано, що згідно Положення про інклюзивно-ресурсний центр, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 №545, Рівненський ІРЦ забезпечує право на освіту дітей з особливостями розвитку шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу.

Рівненський ІРЦ розміщений в приміщенні Рівненської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 24, де Центр у своєму розпорядженні має чотири кабінети, в яких працюють вчителі-реабілітологи, практичний психолог, логопед та дефектолог.

Протягом 2021-2022 років Рівненським ІРЦ проведено обстежень та вивчено фізичну, мовленнєву, когнітивну, емоційно-вольову, освітню компетенції 175 дітей міста (з них 48 дітей з інвалідністю, 80 дітей дошкільного віку, 95 дітей шкільного віку), за результатами яких складено 175 висновків про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини. Рівненський ІРЦ надає послуги дітям з порушеннями мовлення, затримкою психічного розвитку, порушеннями зору, з інтелектуальними порушеннями, порушеннями опорно-рухового апарату, з порушеннями слуху, розладами спектра аутизму та з комплексними порушеннями тощо.

У зв’язку зі змінами у законодавстві щодо організації інклюзивного навчання у закладах освіти, починаючи з січня 2022 року, змінено форму написання висновків про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, у яких не зазначається медичний діагноз дитини та програма її навчання, а визначається категорія особливих освітніх потреб (навчальні, сенсорні, моторні, соціоадаптаційні, інтелектуальні, фізичні) та рівень підтримки.

Починаючи з лютого 2019 року Рівненський ІРЦ працює на порталі «Україна. Інклюзія. Система автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів».

Батьки дітей з особливими освітніми потребами можуть подати заяву в Центр в електронній формі, долучивши до заяви відповідні документи. Станом на 01.06.2022 у цій системі сформовано 836 висновків про первинну комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини та 125 висновків повторної оцінки (частина дітей обстежена три та більше разів).

Починаючи з березня поточного року, установу відвідують дев’ятеро дітей з числа внутрішньо переміщених осіб з метою отримання корекційно-розвиткових занять та здійснення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку.

Вивчено та здійснено комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку 19 дітям з числа внутрішньо переміщених осіб. Зменшено термін підготовки висновку про комплексну оцінку – вона проводиться протягом тижня з моменту подання звернення (заяви), а не протягом місяця.

Штатним розписом закладу передбачено 8 посад корекційних педагогів, проте укомплектовано лише 4 штатні одиниці. Враховуючи специфіку роботи, збільшення навантаження за рахунок обслуговування ВПО існує нагальна потреба в заповненні вакантних посад.

Крім того, потребують поліпшення матеріально-технічні умови, а саме нагальними є питання облаштування санітарної кімнати для дітей з ООП та придбання відповідного програмного забезпечення для роботи з дітьми.

За результатами моніторингу готується звіт з відповідними рекомендаціями.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*