Моніторинг додержання прав підопічних у Святошинському психоневрологічному інтернаті

Моніторинг додержання прав підопічних у Святошинському психоневрологічному інтернаті. святошинський психоневрологічний інтернат, моніторинговий візит, порушення, підопічний, інвалідність

Моніторинг додержання прав підопічних у Святошинському психоневрологічному інтернаті. святошинський психоневрологічний інтернат, моніторинговий візит, порушення, підопічний, інвалідність

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в місцях несвободи Наталія Бородич та працівники Департаменту НПМ Секретаріату Уповноваженого Юрій Белокоз, Віталій Бушмин, Руслан Морозов спільно з громадським монітором-експертом Олександрою Квітко здійснили моніторинговий візит до Святошинського психоневрологічного інтернату.

У закладі на день візиту проживало 640 підопічних.

Моніторинговою групою виявлено порушення прав підопічних на захист від катувань, медичну допомогу, неналежні умови проживання, порушення права осіб з інвалідністю тощо.

Зокрема, під час візиту виявлено підопічну, до якої застосовано заходи ізоляції без рекомендацій лікаря-психіатра. Зі слів керівника закладу та записів лікаря психіатра підопічна мала нестабільний психічний стан. Проте, будь-які записи в історії хвороби щодо необхідності ізоляції підопічної, тривалості такої ізоляції, динамічного спостереження за станом здоров’я підопічної під час її перебування в ізоляторі – відсутні. На вимогу моніторингової групи з метою поновлення права підопічної на належну медичну допомогу працівниками закладу викликано бригаду екстреної медичної допомоги та госпіталізовано підопічну до закладу охорони здоров’я.

В порушення вимог наказу МОЗ України від 08.08.1995 № 147 «Про гематологічний контроль при лікуванні лепонексом (клозапіном)», лікарем-психіатром не здійснюється гемолітичний контроль при лікуванні підопічних, які тривалий час приймають препарати з діючою речовиною клозапін, що може призвести до тяжких наслідків для їх здоров’я.

Під час моніторингового візиту встановлено, що підопічні отримують лікування простроченими ліками. Зокрема, моніторинговою групою виявлено медичні препарати, з закінченим терміном придатності в шафі для зберігання лікарських засобів.

У закладі не забезпечено гідних умов для перебування/проживання підопічних. Зокрема в порушення пункту 5 Типового положення про психоневрологічний інтернат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 14 грудня 2016 р. № 957 підопічних не забезпечено чотириразовим харчуванням (проміжки часу між прийманням їжі не повинні перевищувати чотирьох годин, останнє приймання їжі здійснюється за дві години до сну). Так, під час конфіденційних бесід підопічні скаржились на те, що вони отримують лише триразове харчування, та не можуть заснути вночі від відчуття голоду.

На вікнах санітарно-гігієнічних кімнат відсутня тонувальна плівка, а в туалетних кабінках відсутні дверцята, що порушує право підопічних на приватність при здійснені санітарно-гігієнічних процедур.

Також, моніторинговою групою виявлено порушення прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення. Зокрема, на вході до корпусу № 1 наявні бар’єри, що обмежує доступ до будівлі особам, які пересуваються на інвалідних візках.

Ліфти триповерхової будівлі корпусу № 2 перебувають у несправному стані, у зв’язку з чим маломобільні особи позбавлені можливості здійснювати прогулянки на свіжому повітрі.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт з рекомендаціями до керівництва установи та відповідних органів державної влади.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*