На Миколаївщині відбулось засідання партнер-клубу «Інклюзивна освіта: люди, ресурси, технології»

На Миколаївщині відбулось засідання партнер-клубу «Інклюзивна освіта: люди, ресурси, технології». миколаївщина, засідання, партнер-клуб, інвалідність, інклюзія, person, indoor, table, computer, whiteboard, furniture, clothing, group, people, desk. A group of people sitting at a table

На Миколаївщині відбулось засідання партнер-клубу «Інклюзивна освіта: люди, ресурси, технології». миколаївщина, засідання, партнер-клуб, інвалідність, інклюзія

24 жовтня 2017р. на базі Миколаївського міжрегіонального інституту розвитку людини ВНЗ «Університет «Україна» відбулось засідання партнер-клубу «Інклюзивна освіта: люди, ресурси, технології», в якому взяли участь в.о. директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Бєлкіна Л.П., керівники органів місцевого самоврядування, відділів (управлінь) освіти, загальноосвітніх навчальних закладів, шкіл-інтернатів, ліцеїв, коледжів, вищих училищ, представники центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів, служб соціального захисту, громадських організацій.

Метою заходу є актуалізація питання інклюзивної освіти в контексті нового Закону України «Про освіту»; анонс важливих ресурсів; диверсифікація програм, технологій; інвентаризація проблем у контексті інклюзії; пошук партнерів для вирішення нагальних питань; усвідомлення об’єднання ресурсів.

Під час свого виступу в.о. директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Бєлкіна Л.П. зазначила, що у загальноосвітніх школах Миколаївської області з 1999 року впроваджено курс “Основи соціальних знань” з метою ознайомлення учнівської молоді області з основними поняттями та напрямками соціального захисту населення, вироблення у них гуманного відношення до людей похилого віку, інвалідів та інших верств населення, що потребують соціального захисту.

В Миколаївській області функціонує 11 центрів та 7 відділень соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Протягом 2017 року реабілітаційними послугами в центрах та відділеннях охоплено 469 дітей з інвалідністю. На базі центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів м. Вознесенська та центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів Новобузького району створені відділення денного перебування, де діти мають можливість перебувати протягом дня в центрі і отримувати необхідні реабілітаційні послуги відповідно індивідуальної програми реабілітації. Реабілітаційний процес здійснюється на основі форм і методів психолого-педагогічного супроводу реабілітації, що забезпечує засвоєння дітям з інвалідністю необхідних практичних знань, умінь та соціальних навичок, корекцію вад психофізичного розвитку. Вчителі, психологи, логопеди, особливе місце приділяють формуванню навичок самообслуговування та культурно-гігієнічних навичок.

У центрах організоване безкоштовне харчування, місця відпочинку дітей з інвалідністю.

Центри співпрацюють з відділами освіти та центрами позашкільної роботи дітей та юнацтва, де вчителі – предметники проводять з дітьми з інвалідністю індивідуальні заняття. Працівники бібліотек відвідують дітей із ляльковими виставами, приносять дитячі книги для читання.

При центрах працюють гуртки художньої творчості, роботи вихованців центрів приймають участь у конкурсах для дітей з інвалідністю «Повір у себе і в тебе повірять інші» та стають переможцями. Функціонування таких центрів та забезпечення дітей з інвалідністю реабілітаційними послугами за місцем проживання, забезпечує більш успішну інтеграцію їх в суспільство та можливість відвідувати загальноосвітні школи, дитячі садки.

Також Любов Петрівна повідомила, що забезпечення осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації здійснюється на підставі Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, переліку таких засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 № 321. З початку 2017 року видано 358 інвалідних візка, 1278 одиниць технічних засобів реабілітації та 24091 одиниць протезно-ортопедичних виробів, в тому числі дітей з інвалідністю.

Відповідно до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.06 № 999 (зі змінами), діти з інвалідністю за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем встановлених обласною медико-соціальною експертною комісією мають право встати на облік для забезпечення автомобілем із звичайним керуванням у порядку загальної черги на пільгових умовах (за умови сплати 30% вартості автомобіля) з п’ятирічного віку.

На обліку для забезпечення спецавтотранспортом перебуває 1046 осіб з інвалідністю усіх категорій, з них 84 дитини з інвалідністю (78 дітей на загальних умовах та 6 дітей на позачерговому обліку). З початку року автотранспортом забезпечено 2 особи з інвалідністю.

З метою громадського контролю за створенням безбар’єрного середовища для осіб з обмеженими можливостями, в області діють обласний та 24 місцевих комітети забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. До складу комітетів входять представники структурних підрозділів облдержадміністрації, громадських організацій, особи з обмеженими фізичними можливостями.

Протягом року здійснюється моніторинг виконання заходів обласної Програми „Безбар’єрна Миколаївщина” на період до 2020 року. Проводяться перевірки стану безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об’єктів соціальної інфраструктури. В районах та містах області проводяться засідання круглих столів, наради, зустрічі з місцевими осередками обласної організації Союзу організацій інвалідів України на яких розглядаються питання щодо прав осіб з інвалідністю на створення безбар’єрного середовища.

Наприкінці виступу Любов Петрівна звернула увагу присутніх на те, що враховуючи всі об’єктивні та суб’єктивні причини, завдання щодо створення архітектурної доступності будівель навчальних закладів, необхідно вирішити в найкоротший термін. Без вирішення цього питання школа чи дитячий садок не будуть доступними для дітей з вадами опорно-рухового апарату, вадами зору.

Впровадження процесу інклюзії вимагає здійснення важливих змін і перетворень на тільки в системі освіти, а також в суспільстві, і досягнути позитивних результатів можливо лише спільно.

Міністерство соціальної політики України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*