Упродовж останніх п’яти років місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги на Сумщині плідно співпрацюють з мережею «Українського товариства глухих» (УТОГ). За допомогою сурдоперекладачів юристи доносять правову інформацію та надають консультації членам цієї організації.
Так, на території, на яку поширюється юрисдикція Охтирського місцевого центру з надання БВПД, організація УТОГ функціонує у м. Охтирка та м. Лебедин. Також фахівці бюро правової допомоги за потребою відвідують Лебединську спеціальну школу (основний контингент школи – нечуючі діти). Фахівці проводять заходи щодо протидії булінгу, прав та обов’язків дітей.
Для дорослих членів організації правники проводять заходи із земельної тематики (оренда, спадкування, оформлення земельної ділянки), із спадкових питань, захисту прав осіб похилого віку та інші.
Шосткинський місцевий центр з надання БВПД протягом останніх років постійно співпрацює з територіальним відділенням Шосткинської організації УТОГ, організовує та проводить правопросвітницькі заходи, пункти консультування. Шосткинська територіальна організація УТОГ (до неї входять міста Путивль, Глухів, Ямпіль, С.-Буда, Дружба) об’єднує 186 чоловік, має своє власне приміщення та керівника.
«Ми маємо змогу почути людей за допомогою перекладача жестової мови, фахівця своєї справи, керівника Шосткинського осередку УТОГ Світлани Авіленко. Очільниця місцевого осередку Шосткинської УТОГ завжди присутня на правопросвітницьких заходах, яка здійснює переклад на жестову мову. Також Світлана Вікторівна перенаправляє членів організації, які потребують правової допомоги, до Шосткинського місцевого центру з надання БВПД», – говорить фахівчиня центру Юлія Зацаринна.
На базі Сумського місцевого центру з надання БВПД працює юридична платформа «Правові консультації», мета якої – розширення доступу такої категорії громадян до БПД.
Серед топ-тем правопросвітницьких заходів, які проводять юристи центру, є:
- Спадкові правовідносини. Оформлення заповіту
- Право на аліменти
- Оформлення субсидії
- Актуальні питання пенсійного забезпечення
- Кредити та мікрокредити. Як вберегтися від шахраїв
А серед найпоширеніших питань, з якими звертаються дані клієнти, є:
- Порядок приватизації житла та земельної ділянки
- Порядок розірвання шлюбу
- Порядок оформлення субсидії
- Посвідчення спадкового договору та його наслідків. Розірвання спадкового договору
- Стягнення аліментів на дитину, на матір до досягнення дитиною 3-го віку.
- Втрата права користування житловим приміщенням
- Позбавлення батьківських прав
Один з крайніх заходів, що проводили юристи Конотопського місцевого центру з надання БВПД для людей з порушенням слуху на базі учбово-виробничого підприємства Українського товариства глухих, стосувався фінансового шахрайства.
«В Україні люди з інвалідністю, на жаль, – одна із найбільш малозахищених і вразливих верств населення: кожен п’ятий має пенсію нижче прожиткового мінімуму, багато хто потребує постійного стороннього догляду, не кажучи вже про якісну медичну допомогу, безперешкодний доступ до необхідних інституцій тощо», – акцентувала увагу юристка Оксана Козіна за допомогою сурдоперекладача.
До заходу також була долучена волонтер системи БПД Оксана Добрянська, яка в свою чергу пояснила правові наслідки прострочення кредиту, про діяльність колекторських установ та їхні права.