Які шанси людей з інвалідністю на благополучне виживання в теперішньому світі без сторонньої допомоги? Їх просто немає. А ще відомо, що турбота про таких громадян завжди значною мірою трималася на добрій волі окремих людей. У Міжнародний день людей з інвалідністю, 3 грудня, ми поспілкувалися з директоркою Черкаського відділення Фонду соціального захисту інвалідів Ольгою Хоменко.
Гарантія проплати — задовільні оцінки
У цьому році 24 студенти з інвалідністю з Черкащини навчаються у вишах України за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів.
— Але люди мало знають про свої права. Я стараюся скрізь поширювати інформацію, що діти з інвалідністю, які закінчили школу, можуть звернутися до нас і отримати кошти на здобуття професії. А дітей у нас немало: їх близько 14 відсотків із 106 тисяч осіб з інвалідністю в області. Забезпечуємо і перенавчання дорослих: буває, людина має освіту, а працювати за спеціальністю більше не може після того, як втратила здоров’я.
Щоб одержати допомогу на освіту, — деталізує Ольга Хоменко, — спочатку необхідно, щоб лікарі медико-санітарної експертної комісії рекомендували, в яких умовах громадянин може працювати. Це прописується в його індивідуальній програмі реабілітації. Потім він приходить до нас: мені рекомендовані такі-от професії, де їх можна здобути? Ми даємо перелік навчальних закладів, він вступає на платне навчання. Рішення про фінансування витрат на професійне навчання приймає комісія, до якої входять представники департаменту соцзахисту населення і управління освіти та науки облдержадміністрації, обласного центру медико-соціальної експертизи. Укладаються тристоронні договори — між навчальним закладом, відділенням фонду і студентом. І ми оплачуємо освіту, а то й проживання в гуртожитку, якщо людина іногородня.
Це стало можливо в нашій державі завдяки тому, що Україна в 1991 році, ще до незалежності, на відміну від усіх інших республік, прийняла закон про права осіб з інвалідністю. Він став визначальним у ставленні держави до цієї категорії співвітчизників. Щоб більше ніколи не повторювались події 1946-1947 років, коли в Союзі осіб з інвалідністю вивозили у резервації, аби вони не спотворювали так звану чудову радянську дійсність.
Відділення фонду відшкодовує навчальному закладу витрати на навчання студента — особи з інвалідністю за умови відсутності у нього незадовільних оцінок за результатами екзаменаційної сесії за попередній семестр, — зазначає очільниця установи.
Найчастіше звертаються: де знайти роботу?
Людина з інвалідністю почуває себе рівною з усіма в правах насамперед тоді, коли працює. Тобто може задовольнити свої потреби — як матеріальні, фізичні, так і в спілкуванні. А не сидіти у злиднях дома і бачити світ тільки у вікні. Щоб випускники, здобувши освіту, мали де працювати, Ольга Хоменко щороку добивається цього, особисто ведучи перемовини з роботодавцями. Як вона зазначає, рідко хто з них її не розуміє. Є серед них і потужні помічники: так, приватний підприємець Андрій Пономаренко заснував навчальний центр — йдеться про підбір запчастин для автомобілів — і зараз дає робочі місця для осіб з інвалідністю, навіть дистанційні.
Фонд позичає роботодавцям на створення нових робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю. Разово — близько 280 тисяч гривень. Може бути безповоротна допомога, може цільова позика на поворотній основі зі строком повернення до трьох років.
Також для створення на робочому місці особи з інвалідністю належних санітарно-гігієнічних, виробничих і технічних умов згідно з її індивідуальною програмою реабілітації фонд фінансує підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю.
У відділенні фонду для роботодавців створено банк даних про осіб з інвалідністю, які хочуть працевлаштуватись. Практика показує, що люди з інвалідністю часто стають добрими фахівцями, в тому числі економістами, спортсменами, митцями, політиками, — діяльними людьми, які надихають навіть здорових.
Протез — коштом фонду
За останні три роки в області на п’ятнадцять тисяч збільшилась кількість осіб з інвалідністю внаслідок війни — а це, як правило, видимі фізичні вади. Фонд спрямовує кошти на забезпечення технічними засобами реабілітації усіх осіб з інвалідністю.
— Я звертаю увагу громадян з інвалідністю: коли ви проходите медико-соціальну експертизу, обов’язково ставте питання про те, щоб вас повністю забезпечили технічними засобами реабілітації, — нагадує про права Ольга Хоменко. — Починаючи від мобільних телефонів для осіб з порушенням слуху і закінчуючи складними протезами. Людина сама собі не завжди може це купити. Окрім того, є нормативи користування техзасобами — коли той же телефон чи інвалідний візок можна обміняти на більш новий.
Фонд співпрацює з громадськими організаціями осіб з інвалідністю. Фінансує обласні організації УТОГ, УТОС, засновані ними підприємства.
Підтримує фізкультурно-спортивну реабілітацію осіб з інвалідністю — мова йде про центр «Інваспорт» Черкаської обласної ради».
Два мільйони для тих, кому складніше
Не всі підприємства виконують норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. За це передбачені адміністративно-господарські санкції та пеня. Стягнуті з підприємств, вони надходять у держбюджет, а звідти — в розпорядження фонду.
— Щоб адміністративно-господарська санкція була сплачена, треба встановити невиконання нормативу суб’єктом господарювання, довести йому про це, потім він може добровільно сплатити. Але таких «добровольців» мало, адже суми великі: середньорічна заробітна плата штатного працівника. У 2020 році, якщо навіть заробітна плата на рівні мінімальної, це буде 57784 гривні. Якщо добровільно не сплачують, далі йде звернення до суду, а це кропітка робота співробітників відділення фонду.
За її результатами, у 2019 році в бюджет надійшло 2,2 мільйона адміністративно-господарських санкцій, а за цей рік — два мільйони гривень, — підсумовує Ольга Хоменко. — Кошти Фонд соціального захисту інвалідів використовує на згадані вище заходи, на фінансування санаторіїв для осіб з інвалідністю, клініки Українського науково-дослідного інституту протезування, санаторних шкіл та інших об’єктів.
Наша робота — соціальна, а це складно, трепетно, хвилююче, але так потрібно людям з інвалідністю. Для виконання завдань у нас є відповідний кадровий потенціал, для якого характерна відданість справі, професіоналізм, відповідальність, милосердя та порядність. Прийшла молодь: на посаді провідного юрисконсульта у нас — колишня студентка, яка навчалася за рахунок відділення, Тетяна Мурза. Олексій Рибак і Тетяна Батурін навчались успішно і працюють успішно.
Зараз, у час пандемії, варто звертатися у відділення фонду заочно, зазначає Ольга Хоменко. Можна писати (у відділення є також сторінка в фейсбуці), телефонувати. Адже інваліди — надто вразлива до короновірусу категорія.
Лариса Соколовська
На фото: Ольга Хоменко, перехворівши на ковід-19, у Міжнародний день осіб з інвалідністю вирішила згадати справу юності: донорство. Ініціативу Ольги Миколаївни здати кров дружно підхопили колеги: з тринадцяти працівників дев’ятеро, з паспортами й ідентифікаційними кодами, прийшли в обласний центр служби крові «Черкаси-Плазма».