«Оформлення пенсії з інвалідності схоже на квест»: харків’янка поскаржилася на недоліки процедури у сервісному центрі

«Оформлення пенсії з інвалідності схоже на квест»: харків’янка поскаржилася на недоліки процедури у сервісному центрі. мсек, документ, оформлення, пенсія, інвалідність, hand, finger

В Україні з 1 липня 2021 року підвищили пенсії для інвалідів. Зростання торкнулося лише першої групи, вартість виплат для другої та третьої не змінилася.

Які документи потрібні для отримання пенсії, скільки часу триває процедура, в чому полягають її складнощі – все це кореспондент Mykharkov.info вирішила перевірити на конкретному прикладі.

Пенсію по інвалідності в Харкові треба оформляти близько чотирьох місяців

«Оформлення пенсії з інвалідності схоже на квест»: харків’янка поскаржилася на недоліки процедури у сервісному центрі. мсек, документ, оформлення, пенсія, інвалідність

Харків’янці Олександрі у зв’язку із перенесеною серйозною онкологічною хворобою призначили другу групу інвалідності. За її словами, щоб отримати цю категорію, від початку червня 2021 довелося пройти чимало обстежень і зібрати не один десяток паперів. На усю процедуру, запевнила, пішов місяць, оформлення виснажливе, враховуючи стан здоров’я у зв’язку з пройденим лікуванням (променевою терапією).

Усе почалося з отримання виписок з профільних лікарень після операцій та курсу лікування. Затим цей пакет документів разом із копією паспорту, коду, трудової книжки, оригіналами довідок з МРТ і КТ-обстежень та результатів гістологічних аналізів протягом усієї історії хвороби, двома папками та конвертами (з марками по Україні) жінка віддала сімейній лікарці.

Щоб отримати виплати від держави на процедуру оформлення групи інвалідності та оформлення самої пенсії потрібно витратити близько 4-х місяців.

Остання виписала обхідний лист для Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), згідно з ним харків’янка Олександра пройшла медогляд у поліклініці за місцем проживання (візити до усіх лікарів зайняли майже два тижні). Після цього сімейний лікар надіслала згадані вище документи до МСЕК. Ще за два тижні (1 липня 2021 року) майбутню пенсіонерку викликали на комісію, де призначили другу групу інвалідності та видали відповідну довідку з акту МСЕК для Пенсійного фонду.

Затим розпочалося подання документів на оформлення виплат. Кореспондент Mykharkov.info особисто поцікавилася цією процедурою.

Наступний крок (через 10 днів після отримання виписки) – реєстрація у електронній черзі на сайті Регіонального центру послуг на Тракторобудівників на 144. Тут почалося найцікавіше, адже рубрика «Прийом документів на призначення пенсій» не працює, жодної інформації на тему також нема.

Щоб дізнатися, у чому справа, довелося їхати у центр послуг.

Там відповіли: «Реєстрація на «Прийом документів на призначення пенсій» відбувається у Регіональному центрі послуг до 08.00 або на сайті в електронній черзі з 08.00 до 09.00».

«Наступного дня о 08.55 вдалося зареєструватися на «Прийом документів на призначення пенсій» лише на 8 вересня 2021 року. Ближчих вільних дат у електронній черзі не було. До речі, електронна черга не працювала з 08.00, як запевнили у центрі. Часи роботи електронної реєстрації тривали всього 5 хвилин (з 08.55 до 09.00)», — розповіла харків’янка.

Розмір же самих виплат залишає бажати кращого. Це близько 2000 гривень. На хвилиночку, вартість одного обстеження МРТ з контрастом коштує не менше 4500 гривень. Виплати для інвалідів II-групи не перекривають навіть половину вартості МРТ-обстеження.

До 8 вересня Олександрі надійшов лист від Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області, в якому вказали перелік документів, що потрібно принести для оформлення (він нижче).

«Оформлення пенсії з інвалідності схоже на квест»: харків’янка поскаржилася на недоліки процедури у сервісному центрі. мсек, документ, оформлення, пенсія, інвалідність

«8 вересня 2021 року відбувся прийом документів. На процес оформлення спеціаліст Регіонального центру витратила дві години — з 10.20 до 12.20. Процедура була надто тривалою. Кожен документ перевірявся ретельно по кілька разів вручну. Тому не дивно, що такі бюрократичні моменти не дають прийняти більше 4 осіб на день, якщо на оформлення паперів кожної людини витрачається по дві години. Процедуру ніяк не спростили, хоч і проводиться усе у Регіональному центрі послуг, який було створено за принципом «єдиного вікна», що мало полегшити весь процес подання документів. Загалом оформлення пенсії з інвалідності схоже на квест», — розповіла Олександра.

«Оформлення пенсії з інвалідності схоже на квест»: харків’янка поскаржилася на недоліки процедури у сервісному центрі. мсек, документ, оформлення, пенсія, інвалідність

На цьому справа не завершилася. Наступний крок (через 10 днів) — «зміна способу оплати пенсії» — однак і вона на сайті Регіонального центру послуг ніколи не працює. Про це свідчить скриншот екрану електронної черги.

«Оформлення пенсії з інвалідності схоже на квест»: харків’янка поскаржилася на недоліки процедури у сервісному центрі. мсек, документ, оформлення, пенсія, інвалідність

Після зміни способу оплати на сайті Регіонального центру можна реєструватися на оформлення пенсійного посвідчення та його отримання, електронна черга на ці процедури діє, однак найближча дата припадає на кінець вересня.

«Оформлення пенсії з інвалідності схоже на квест»: харків’янка поскаржилася на недоліки процедури у сервісному центрі. мсек, документ, оформлення, пенсія, інвалідність

«На реєстрацію «зміна способу оплати пенсії» також потрібно витратити час, оскільки, знову ж, електронна черга не працює. Тому може бути не 10 днів, а більше.

«Оформлення пенсії з інвалідності схоже на квест»: харків’янка поскаржилася на недоліки процедури у сервісному центрі. мсек, документ, оформлення, пенсія, інвалідність

Паралельно з цим треба сходити в банк та оформити картку-рахунок, на яку надходитимуть гроші. Цікаво, чому не можна було скасувати цей крок і відразу в переліку, надісланому у листі від Пенсійного фонду, на «прийом документів на оформлення пенсії» вказати, що необхідно принести з банку рахунок-картку. Навіщо зайва процедура під назвою «зміна способу оплати пенсії»?

Після цього потрібно виконати ще два кроки стосовно пенсійного посвідчення. Отже, саму пенсію нарахують десь у жовтні. Щоб отримати виплати від держави на процедуру оформлення групи інвалідності та оформлення самої пенсії потрібно витратити близько 4-х місяців.

Розмір же самих виплат залишає бажати кращого. Це близько 2000 гривень. На хвилиночку, вартість одного обстеження МРТ з контрастом коштує не менше 4500 гривень. Виплати для інвалідів II-групи не перекривають навіть половину вартості МРТ-обстеження», — поділилася харків’янка.

Щодо розміру пенсії у профільній установі Харківської області пояснили, цього року у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму підвищення виплат торкнулося лише інвалідів I групи.

«Кожного року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб визначається законом «Про державний бюджет» і підвищується він з 1 грудня, а також з 1 липня. 1 липня 2021 року було також проведено перерахунки. У інвалідів 1 групи встановили доплату до 2200 гривень», — повідомила начальник управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Інна Колісниченко.

Щодо порядку і переліку документів стосовно оформлення пенсій, пояснила Колісниченко, то вони не змінилися, все і далі діє згідно з законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

За словам Інни Колісниченко, право на пенсію має людина, у якої є страховий стаж. Він визначається за таблицею згідно з віком особи і відповідно до закону. Якщо в місяці роботи є повне відрахування відсотку – мінімального внеску страхового, то цей стаж буде зараховано до стажу роботи. Її період визначається за даними трудової книжки.

До страхового стажу зараховується військова служба, навчання за денною формою на підставі диплому про освіту у середніх закладах, ВИШАх, технічних закладах, догляд за дитиною (жінкам, які виховували дитину до 3-річного віку, і не були у трудових відносинах з підприємствами чи установою).

«На розмір пенсії впливає розмір заробітної плати. Згідно зі статтею 40 закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», він враховується з 1 липня 2000 року до місяця звернення за призначенням пенсії. За бажанням особа може надати довідку за 60 місяців поспіль такої роботи до 1 липня 2000 року. Визначається пенсія за віком особи. Залежно від групи інвалідності береться відсоток від пенсії за віком, перша група – 100 відсотків, друга – 90, третя – 50 відсотків», — пояснила начальник управління пенсійного забезпечення Колісниченко.

Журналіст Олександра Суфіянова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*