Підтвердження інвалідності в Польщі: основні правила для біженців з України

Підтвердження інвалідності в Польщі: основні правила для біженців з України. польща, біженець, документ, допомога, інвалідність

Люди з інвалідністю, які втекли від війни в Україні до Польщі, запитують: як підтвердити групу інвалідності в Польщі? Ось відповідь на це запитання.

Підтвердження інвалідності в Польщі: основні правила для біженців з України. польща, біженець, документ, допомога, інвалідністьFot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Республіка Польща не є підписантом угоди з Україною, яка б дозволяла взаємне визнання документів, які підтверджують/визначають ступінь інвалідності (групу інвалідності). Також відсутні внутрішні польські нормативні акти, які б у зв’язку з нинішньою ситуацією в Україні дозволяли визнання вищезазначених документів, повідомляє ukraina.interwencjaprawna.pl.

Водночас у законі від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави польський законодавець запровадив спеціальне рішення, що дозволяє створювати програми для людей з інвалідністю. Йдеться про те, що громадянин України з інвалідністю, який в’їхав в Польщу легально, в’їхав у період від 24 лютого 2022 року у зв’язку зі збройним конфліктом в Україні та заявляє про намір залишитись у Польщі, має право до такої самої медичної допомоги на території Польщі і у такому самому об’ємі як громадяни Польщі, за винятком:

  • санаторного лікування та реабілітації
  • призначення лікарських засобів в рамках програм політики охорони здоров’я міністра відповідального за охорону здоров’я.

Це не є взаємним визнанням документів, що підтверджують інвалідність або її ступінь у світлі права, але вони можуть бути прийняті до розгляду програмами Державного фонду реабілітації осіб з інвалідністю (PFRON).

Визнання інвалідності в Польщі: які документи потрібні?

Наразі польські комісії МСЕК, не маючи конкретних законодавчих рішень, видають громадянам України рішення про встановлення інвалідності та ступінь втрати працездатності за тими ж правилами, що й особам з польським громадянством.

Рішення про інвалідність або її ступінь завжди видається за заявою, яка подається до повітової комісії про встановлення інвалідності за місцем проживання.

До заяви додаються:

  1. Медична документація, у тому числі медична довідка про стан здоров’я, видана не раніше ніж за 30 днів до дати подання заяви.
  2. Медична документація – наприклад, виписки з лікування в стаціонарі, документація про амбулаторне лікування, результати додаткових діагностичних досліджень, висновки спеціалістів.
  3. Документи, які можуть вплинути на визначення ступеня інвалідності, за наявності таких: наприклад, висновки спеціалістів, психолого-педагогічні висновки.

Перед подачею заяви необхідно отримати номер PESEL. Документи про стан здоров’я, складені іншою мовою, ніж польська, має бути перекладено присяжним перекладачем.

Якщо ви не маєте медичної документації, потрібно буде пройти весь процес дослідження, спрямованого на визначення причини та існування інвалідності, а також її ступеня – це стосується, зокрема, захворювань та проблем, які не видно неозброєним оком.

Ukrayina.Pl

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*